Şerefiye Sarnıcı’na ‘Muse Award’ ödülü

Şerefiye Sarnıcı’na ‘Muse Award’ ödülü

Tarihin sanat ve teknolojiyle buluştuğu atmosferde ziyaretçilerine büyüleyici bir deneyim sunan sarnıçta her saat başı yapılan, mekânın tarihine odaklanan mapping gösterisi global ölçekte de ödüllerle onurlandırılıyor.

Şerefiye Sarnıcı’na ‘Muse Award’ ödülü

İstanbul’un su ihtiyacını yüzyıllar boyu karşılayan su deposu görevini üstlenen sarnıçlardan biri olan Şerefiye Sarnıcı’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş. ve TUCE Investment iş birliğiyle Ağustos 2021’de başlatılan 360 derece haritalama gösterisi Amerika merkezli uluslararası “Muse Award” platin ödülüne layık görüldü.

Türkiye’nin ilk, dünyanın ise 360 derece projection mapping sistemininin entegre edildiği en eski yapı olan Şerefiye Sarnıcı, ziyaretçilerine sıra dışı bir müzecilik anlayışı sunuyor.

Bin 600 yıllık tarihin sanat ve teknolojiyle buluştuğu atmosferde ziyaretçilerine büyüleyici bir deneyim sunan sarnıçta her saat başı yapılan, mekânın tarihine odaklanan mapping gösterisi global ölçekte de ödüllerle onurlandırılıyor.

Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları dönemleri dijital bir yorumla sarnıç duvarlarında hayat buluyor.

32 KİŞİLİK EKİP 160 GÜN ÇALIŞTI

Ziyaretçilere mekanın tarihsel dönüşümünü anlatan 9 dakika 40 saniye uzunluğundaki  Şerefiye Sarnıcı 360 Derece Mapping (Haritalama) Projesi, 5 ana bölüm (Giriş, İstanbul’un su yolları, Bizans Dönemi, Osmanlı Dönemi, Cumhuriyet Dönemi) şeklinde kurgulandı. Sarnıcın tarihi hikayesi ve proje lokasyonunun tamamı 3 boyutlu modellendi, tüm duvar ve sütunlar haritalandı.

3 boyutlu animasyonlar ve özel efektlerle derinlik algısı ortaya çıkarıldı. Tarihi dokuya zarar vermemek için proje içerisinde yapıya tek bir çivi çakılmadı. Proje için 32 kişilik bir ekip, 160 günün üzerinde bir çalışma gerçekleştirdi. Ağustos 2021’de ziyaretçilerin beğenisine sunulan proje ziyaretçilere sunuluyor.

İSTANBUL’UN SU İHTİYACINI KARŞILADI

428 ve 443 tarihleri arasında İmparator II. Theodosius tarafından inşa ettirilen Şerefiye Sarnıcı, 4. yüzyılda yapılan Binbirdirek Sarnıcı ve daha sonra 6. yüzyılda yaptırılan Yerebatan Sarnıcı ile birlikte İstanbul’un su ihtiyacını yüzyıllar boyu karşılayan su deposu görevini üstlendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47