“Semih Sergen, Telaffuzunda Gizli Bir Tılsımla Bizleri Etkisi Altına Almıştı Yıllar Yılı…”

“Semih Sergen, Telaffuzunda Gizli Bir Tılsımla Bizleri Etkisi Altına Almıştı Yıllar Yılı…”

“Bir aktör daha gitti demek. Replikler yerlerine kaçıştı…”

Gülçin Üstüntaş

1970’lerin ilk yarısında “Tut Elimden Rowni”de ilk kez izlemiştim Semih Sergen’i. Sonrasında “Sersem Koca’nın Kurnaz Karısı”, “Bir Komiser” ve en son Küçük Sahne’de “Mevlana” da. Tabii, arkası yarınlardan, radyo tiyatrolarıdan ve Yeşilçam’da kötü adamı oynadığı filmlerden de, kitaplarından da hatırlıyorum onu.

O ses… Alıp götüren, içe işleyen o gümbür gümbür ses. Bazen sevdalı, bazen dediğim dedik, bazen kırgın, bazen yağmur esintili o ses.

Daha geçen gün Gökçen Hıdır ile aynı sahneyi paylaştıkları oyunlardan biri olan, “Soruşturma”ya ait bir gazete haberini okumuştum.

Şimdi düşünüyorum da, aktöryazar, yönetmen Semih Sergen telaffuzunda gizli bir tılsımla da bizleri etkisi altına almıştı yıllar yılı.

Ne çok oyunda önemli roller üstlenmişti: “Hürrem Sultan”, “Köşebaşı”, “Üçüncü Selim”, “Hayvanat Bahçesi”, “Kiss Me Kate”, “Othello”, “Ellerimin Arasındaki Hayat”, “Meraki”, “Nora” ,”Çil Horoz”, “Don Carlos”, “Ölümün Dansı”, “Size Öyle Geliyorsa Öyledir”, “Hamlet”, “Mete”, “Eski Fotoğraflar”, “III.Richard”, “Hırçın Kız”, “Haydutlar”, “Genç Osman”, “Soruşturma”, “Tanrıdağı Ziyareti”…

Provalar, turneler, seslendirme stüdyoları…

Bugün Türkiye Tiyatrosu’ndan, bizim tiyatromuzdan bahsedebiliyorsak, bunu borçlu olduğumuz isimlerden biri de, hiç kuşkusuz Semih Sergen‘dir.

Değerli hatırasına saygıyla…

PINAR ÇEKİRGE
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM