Şebnem Bursalı imzalı haberde yazar Nazlı Eray

Şebnem Bursalı imzalı haberde yazar Nazlı Eray

CHP’de taciz skandalı yaratmak için 16 yıl önceki röportaja sarıldılar

Sabah gazetesi 2002 yılında yazılmış bir romanın kurgu karakterinden, başka bir gazetede 2004 yılında yapılmış röportajıyla birleştirip manşet çıkarıyor. Şebnem Bursalı imzalı haberde yazar Nazlı Eray’ın o dönem Hürriyet yazarı olan Faruk Bildirici’ye verdiği röportajından, sanki o röportaj kendilerine verilmiş gibi cımbızlanmış bölümler yer alıyor. Maksat CHP’yi taciz skandalıyla yıpratmak olunca tarih devreye giriyor.

CHP’de taciz skandalı yaratmak için 16 yıl önceki röportaja sarıldılar

Ekonomik kriz, pandeminin yükselişi, Merkez Bankası’nda para kalmayışı nasıl gündemden düşürülebilir? Biraz seks, biraz taciz, biraz siyaset sosuna bulanmış haberlerle Ana Muhalefet Partisi CHP’ye saldırarak. Bunun için her yol akla gelirdi de ünlü yazar Nazlı Eray’ın 2002 yılında yazdığı fantastik romanının da kullanılacağı düşünülemezdi. Nazlı Eray, fantastik kurgu romanlarıyla “Büyülü Gerçeklik” adını verdiği ekolün yaratıcısı, çok okunan bir yazar.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında yazdığı “Sis Kelebekleri” başlıklı kitabında aslında AKP’nin doğuşunu anlatıyor. Bütün kitaplarında yaptığı gibi başkahraman da hep kendisi. Güya Sinop Cezaevi’nde de yatıyor, bazen Marie Antoinette oluyor, bazen siyasetçi. Kahramanla yazar kimliği sık sık karışıyor, iç içe geçiyor. Bu kitap yayımlandığı sırada yazar CHP’de parti meclisi üyesi. Tam altı kez yüksek oylarla seçilmiş. Kitabın yayımlanmasından iki yıl sonra o dönem Hürriyet gazetesi yazarı olan Faruk Bildirici kendisiyle bir portre röportaj yapıyor. O röportajda Nazlı Eray, kadınların siyasette karşılaştıkları zorlukları anlatırken başından geçen tatsız bir olaydan da bahsediyor.

Kurultay delegesi iken Anadolu’dan gelen bir üyenin kendisini öpmeye kalkıştığını anlatıyor. O şahıs sonra partiden dışlanmış, aradan 16 yıl geçmiş. Nazlı Eray’ın kitabı “Sis Kelebekleri”; Faruk Bildirici’nin röportajındaki bölüm, Allah için titiz bir çalışmayla cımbızlanıp kurgulanarak Sabah Gazetesi’nin birinci sayfasına Şebnem Bursalı imzasıyla yerleşmiş, bir algı operasyonu yapılmış, Ana Muhalefet Partisi tacizci ilan edilmiş.

NAZLI ERAY ŞAŞKIN

Bodrum’daki evinden telefonla ulaştığım Nazlı Eray, birdenbire gündem olmaktan ötürü önce şaşkın. Sonra kitabının ve kendisinin 18 yıl sonra yeniden gündeme gelmesini alaycı bir ironiyle karşılıyor.

“Ben manşet olduğum için çok memnunum. Kitabım tekrar gündeme geldi. Ayrıca belirtmeliyim, en iyi kitabımdır. O dönemde ben CHP’de parti meclisi üyesiydim. O kitabımda her zaman yaptığım gibi çeşitli karakterlere bürünüyorum. Marie Antoinette bile oluyorum! Keşke onu da yazsalardı” diye şakayla karışık özetliyor konuyu. “Şimdi baskısı bile yok. Fantastik bir romanı, üstelik okumadan, anlamadan, partiyi kötülemek için kullanmak istediler. Beni pazar günü İzmir Sabah’tan Fatih Ulaş aradı. Kitabı okumamış, uğradığınız tacizle ilgili konuşmak istiyorum dedi. Kitabı okumamış insanla ne konuşacağım? Konuşmadım” diyor. Nasıl oluyorsa o sipariş yazı sonra Şebnem Bursalı imzasıyla hazırlanıyor.

BURSALI YANIT VERMİYOR

Şebnem Bursalı’yı Ankara’dan tanırım. Kendisiyle o dönemlerden arkadaşlığım da vardır, ama son yıllarda geçirdiği “evrimden” sonra görüşmüyoruz. Haberini konuşmak için arıyorum ama telefonunu açmıyor.

Bu haber niye kültür sanat sayfasında yer alıyor diye merak ediyorsanız, bir köşe yazarı, siyasi algı yaratmak için Türk edebiyatının fantastik kurgu romanlarıyla tanınan, okurunun bile romanda hangisi gerçek hangisi değil, içinden çıkamadığı yazarının 18 yıl önce yazılmış kitabıyla 16 yıl önce bir başka gazetedeki röportajından bir taciz iddiası çıkarıp yazarak manşete çıkardığı için. Edebiyata da yazık oluyor, gazeteciliğe de algı operasyonlarıyla kafası karışan okura da. Bunu tacize uğrayan çocuklar için “Bir kereden bir şey olmaz” diyen partinin savunucuları medya yapıyor. Gerçekten tacize uğrayanlara da çok ayıp oluyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM