“Ragıp Ertuğrul’u Kaybetmenin Derin Üzüntüsü İçindeyiz”

“Ragıp Ertuğrul’u Kaybetmenin Derin Üzüntüsü İçindeyiz”

Ragıp Ertuğrul’un vefatı tiyatro camiasında derin üzüntü yarattı. Dostları, Ertuğrul’u vefatıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

07.07.2022 tarihinde aramızdan ayrılan, Tiyatro Rest’in kurucusu – sanat yönetmeni, yazar, UNESCO’ya bağlı Tiyatro Eleştirmenler Birliği Başkanı, eleştirmen, dramaturg, Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri konsey üyesi, kadınların varlığını, eşitliğini ve etkinliğini artırmak için çalışan Ben Seçerim isimli sivil toplum kuruluşunun Kurumsal İletişim Danışmanı ve Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi Yürütme Kurulu Üyesi olan Ragıp Ertuğrul’u kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. 

Tiyatroya adımını 1988 yılında Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’nda oyuncu olarak atan Ertuğrul, İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünden yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. 2003 – 2015 yılları arasında hem Tiyatro Tiyatro Dergisi’nin yazarları arasında yer aldı hem de Tiyatro Dergisi Ödülleri’nde jüri üyeliği yaptı. 2005-2007 yılları arasında haftalık Tempo Dergisi’nin sanat sayfalarını hazırladı, bağımsız haber portalı t24’ün kuruluşundan itibaren yazarları arasında bulundu. 2010 yılında yazıları Vatan Gazetesi’nde ‘Kahvede Şenlik’ adlı köşede yayımlanmaya başladı. 2012 yılında Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen Cüneyt Gökçer Ödülleri’nde ‘Övgüye Değer Eleştirmen Ödülü’ne layık görüldü. Gökay Genç ile birlikte yazdığı Tangopera adlı müzikli oyunu Devlet Tiyatroları repertuarına alındı. 2015-2016 sezonunda Tiyatro Ayna için Nezihe Araz’ın Kuvay-i Milliye Kadınları metninden hareketle “Abide-i Aşk” oyununu yazdı. 

Tiyatro Rest bünyesinde Jacques ile Efendisi, Tüccarlar, İnsan Müsveddesi, Bir Tutam Kaos Biraz da Aşk isimli oyunların rejisörlüğünü üstlenen Ertuğrul, Kadıköy Halk Tiyatrosu bünyesinde Tebeşir İzi ve Mor isimli oyunların dramaturjisini yaptı. Jacques ile Efendisi isimli oyunla Ekin Yazın Dostları tiyatro ödüllerinde Yılın Yönetmeni ödülü sahibi olan Ertuğrul, Devlet Sanatçısı Dilek Türker’in hayatını konu alan Soytariçe isimli kitabı yazdı. Pandemi süreci ile birlikte özel tiyatroların sorunlarını çözmek için insanüstü bir çaba gösterdi. 

Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Türkiye Tiyatrosu Vitrini – TheatreIST adlı girişimin fikir babası olarak başlattığı buluşmada ne yazık ki sağlık sorunları sebebiyle bulunamadı. Son anına kadar Türk Tiyatrosu için üretmekten, hayal kurmaktan, insanları bir araya getirmekten vazgeçmedi. Ürettikleriyle, dostluğuyla, denize olan tutkusuya, güler yüzüyle, samimiyetiyle anılarımızda yaşamaya devam edecek. Yolu açık, ışığı bol olsun. Bize kattıkları için kendisine minnettarız.

Sevgili dostumuz Ragıp Ertuğrul için düzenlenecek anma töreni 8 Temmuz Cuma, Üsküdar Tekel Sahnesi’nde, saat 11.00’de yapılacaktır. 

Cenazesi öğle namazına müteakip Şakirin Camii’nden kaldırılacak, Karacaahmet’e defnedilecektir. Tiyatro camiasının başı sağ olsun. 

Tüm sevenlerine duyurulur…

RAGIP ERTUĞRUL’UN DOSTLARI
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47