PAŞA

PAŞA

(derim ki.. zeki müren’i bi de böyle analım.. detay bulamadım ama bu makalemi ULUS’taki köşeme yazdığımı sanıyorum..
buyrun.. 2010 yılına hoş geldiniz)
**** ****
PAŞA
sokak kedilerini rahatsız etmemeyi prensip edinmiş bi yaşam felsefesinin insanıyım..
kaldırımlarda pinekleyen esrarengiz kedilerin, ille de ordan geçecem deyu huzurlarını bozmayı asla istemedim.. bunu dünyadaki en ayıp şey olarak kabul edip, derhal karşı kaldırıma geçmeyi alışkanlık edindim şol vefalı ömrümde..
aynı biçimde, yolların, caddelerin asıl sahibi olan kedi ahalisi, beni görüp de araba altlarına falan kaçıp gizlenmesin düşüncesi, yalnızca yürüyüş güzergahımı değil, tüm hayatımı da en deriniyle etkiledi..
”ulan bugün naapmasam da kedilere en ufak bi zarar vermesem” ruh haliyle evden çıkan başka bi adam yaşamakta mıdır yeryüzünde, valla henüz duymadım?
en azından, bana yapılmış bi başvuru yok; ”bizler de senin gibi düşünen bi grup samimi arkadaşız, bu konuda ruhani liderimiz olmayı düşünür müsün, bu akşam balkaya pastanesi’nde buluşalım mı” denmedi daha..
biraz turgay şeren’i anımsatan bi duygudur bu.. üstad’ımız, dünya üzerinde kendinden başka hiçbi kaleciyi beğenmemiştir.. mesela, o’nu dikkatle dinlediğinizde, futbol yaşamı boyunca hiç gol yememiş olduğu hissine kapılırsınız.. bunun gibi, ben de kedilerden başka hiçbi mahlukatı beğenmedim hayatımda..
dünyam, sokak kedileri üzerine kuruludur..
****
kediler türk milleti gibidir.. bi arkadaşımdan, italya sokaklarında da kedi olduğunu öğrendiğimde, tahminen 30 yaşında olmama karşın, çok şaşırmış ve çok üzülmüştüm..
üzülmek ne kelime, var oluş nedenim kökünden sarsılınca hayata küsmek durumunda kalmıştım uzun süre..
başka memleketlerde de kedi yaşıyo olması gerçeğini halen içime sindirebilmiş değilim.. bunu öğrenmemiş olsam, daha iyiymiş diye çok sorguladım beynimi.. hatta, hiç doğmamayı bile tercih ederdim galiba..
artık 45 yaşıma gelmişim, son 15 yılımı bu büyük hayal kırıklığı yüzünden başım önde, ayakta zor durarak geçirmişim.. para, pul, makam, çoğu dünyevi kavramdan soğumuşum.. gerek kutsal kitapta, gerekse yasalarımızda, insanları dünyamızdan soğutmak deyu bi suç yok, napayım?
herşey de benden beklenmesin..
****
yaşam bi matematiktir.. söz gelimi, mizah ve müzik de geniş bi matematik bilgisi, daha doğrusu, matematik zekası gerektirir.. lafı nereye getireceğini bilmeyen adamın gülmece yazısı yazamayacağı gerçeği gibi, bi ölçü sonraki notayı önceden hissedemeyenden de müzisyen olmaz.. hadi utanmasam, kedilerin yaşamının bile bi matematiği vardır diyeceğim..
ekonomi fakültesi bitirmiş, ulu bi ekonomist olarak, eşimin ilkokul 5’e giden yeğeninin matematik ödevine yardım etmem istendi geçende.. çok da sevdiğim bi velettir kerata, görülmemiş bi iştahla oturdum masaya.. yedi düveli küçümseyen bi ifadeye bürünmüştü; ’’getir bakim şu soruları evlat,şu sizin fani öğretmen ne istiyo, hoh hoh hoo’’ der gibiydi, suratım..
sorudaki hıyarlığa bak.. ’’saat üzerindeki akrep, yelkovan ve saniye günde kaç kez bi doğru parçası oluşturur’’? ulan ben nerden biliyim? akrep hangisiydi, onu bile tam hatırlamıyom.. doğru parçası desen, öyle bişi hiç duymamışım..
benim tamamen kendime özgü harfler, heceler, sözcükler, cümleler ve giderek terimler eşliğinde anlattıklarımdan sonra çocukcağızın iyice kafası karıştı tabi.. itiraf edeyim ki, anlattıklarımdan ben de hiç bişi anlamamıştım..
yunus emre, mevlana, modern folk üçlüsü, sol anahtarı, doğru parçalarının günün birinde eğrilme ihtimali, Beşiktaş çarşısı, din ve ahlak bilgisi, şinasi’nin şair evlenmesi, zeki müren’e neden paşa dendiği, hepsini birbirine karıştırmışım işte..
ödevin sonlarına doğru, çocukta dersten de matematikten de öğretmenden de okul denen kavramdan da nefret duyguları baş gösterdi.. ne yapacağımı bilmez hallere düşürdü beni eşşekherif..
ve ömrüm boyunca ne zaman başıma gelecek diye beklediğim o benzersiz soruyla da karşı karşıya kalıverdim.. ‘’yaa enişte, büyüyünce bunlar benim ne işime yarayacak, mesela ev alırken bunlara göre mi alacam’’ demesin mi? bunu da duymuştum artık şu hayatta.. ne diyim daha?
****
bu soru, bi insanın hayatındaki dönüm noktalarından biridir.. ilk okul öğretmeni’nin ölüm haberini duyduğunda şöyle bi afallar insan, yumruk yemiş boksöre dönüşür.. diğer ölümlere benzemez, anne gibi bildiğin bi öğretmenin vefatı.. bu büyük acının panzehiri, işte bu sorudur.. duyduğun an kendine gelir, hayata kaldığın yerden devam edersin..
iyi ki, iki ayrı istasyondan kalkan tren sorusuna denk gelmemişim, buna da şükür.. gedikkaya’dan kalkan bi uzay mekiği ile, kale mahallesi’ne inmekte olan bi ufo, çıtlakkale semalarında çarpışır mı şeklinde bi soru olsa bişi yok, gayet basit, yanıtlarım onu.. amma, tren konusu öyle değil ki..
bindiğim tüm trenlerde, Beşiktaş taraftarları olarak deplasmana gidiyorduk ve tümünde de kör kütük sarhoştuk.. hiçbişi anımsamıyorum.. nasıl yanıt vereyim tren problemlerine?
mesela, ankara garı’nda trenden bi inişimiz vardır, sanki Beşiktaş kapalı’sı değil, müttefik kuvvetler ankara’ya giriyo.. görülmüş, duyulmuş bi ‘’hava’’ diğil.. henüz, adımıza ‘’çarşı’’ denmemiş o yıllarda, ama aslanlar gibi Beşiktaş kapalı’sıyız nihayetinde.. alemin kralı gelmiş, başkent’e iniyo, daha ne olacak?
****
valla, ne olsun iyilik sağlık işte.. engelli kardeşlerimizin bi günlüğüne de olsa askerlik yapmalarını anımsadım da ’’halkı askerlikten soğutma’’ yasasının anlamsızlığı düştü aklıma.. yukardaki tüm ‘’soğutma’’ lafları bunun çağrışımıdır..
engelli kardeşlerimizin asker selamı veren o mübarek elleri varken, biz askerlikten soğumayız..
yeşil şeriat bayrağı ülkemizi kuşatırken, görevinin gereğini yapmayan ‘’paşa’’lar bile soğutamaz bizi askerlikten..
zeki müren bunların bilcümlesinden daha delikanlıdır..
her kedi asker doğar..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM