ÖZGÜRLÜK

ÖZGÜRLÜK

Genç bir adam özgürlüğü “sevdiğin insana bağlanmaktır” diye tarif etti.

Özgürlük neydi. Gençler özgürlüğü nasıl tanımlıyordu ?. Çoğuna, hatta bir zamanlar bana göre de özgürlük, istediğin şeyi kısıtlama getirmeden, sınırsızca yaşamaktı. Yaşadıklarımız sevdiklerimizi, çevremizi en önemlisi kendimizi ne kadar mutlu eder yada ne kadar üzer ? bunları düşünmeden ve hesap vermeye gerek duymadan, hesap sorulmadan yaşamak, yaşadığını zannetmek, özgürlüğün adımıydı, kendimiydi ? bunları bile düşünmemekti özgürlük.

Arkadaşların sigara içiyor ve eğer sen içmiyorsan alay ediyor, küçük görüyor, arkadaş olarak kabul etmiyorlar. Kendine çevre edinmek istiyorsan, arkadaşlarının alışkanlıkları senin de alışkanlıkların olacak ve savunacaksın.

Sigaraya 11 yaşında başladım. Bir arkadaşım sigarayı elime tutuşturdu ve “bak büyükler sigara içiyor, sende büyüdün o zaman içmelisin. İçmezsen çocuksun demektir.” Dedi. İlk nefeste dumanı ağzıma doldurdum ve üfledim. “öyle değil bak böyle” diyerek, nefesi ciğerlerine çekti. Bende çektim ve çok öksürdüm. Bana güldüler. Aramızda, sigara dumanını en çok kim içinde tutacak yarışmaları yapardık. Bunlar bizim için çocuk oyuncağı olmuştu. Sigara ile arkadaşlığım yıllarca sürdü.

Gittiğim her yerde insanlar sigara içiyordu. Demek ki çok normaldi.

Orta yaşın olgunluğu, yaşanan acıların izleri, hayatımın kontrolünün elimde olduğuna inancımı arttırdı. Bir gün kendi kendime, “ Allah sevmeyi emrediyor, seviyorsun, çok seviyorsun. Allah sevdiğini yanına alıyor, sabrediyorsun ve hayatını anılarla yaşayarak sürdürüyorsun. Sevdiğin insan yanında olmadan da yaşayabiliyorsun” diyerek, ben sigaranın esiri değilim. Tercih ettim içtim. Artık içmek istemiyorum. Yaşlanıyorum. Giden gençliğimi geri getiremem ama sağlıklı bir yaşlı olabilirim. Bu nedenle, “sevdiğimi veren ve alan Allahın emirlerine sabırla karşılık veriyorsam, sigara benim için sadece bir tercih. Bundan sonrada içmiyorum. Yüreğim sabrediyorsa, tercihimde kolaylıkla değişir. İrademe güveniyorum.” Dedim ve sigarayı bıraktım.

Zamanla yaşıtlarımın benden daha yaşlı göründüğünü fark ettim. Yorulmadan yol yürüyor, çocuklarla şarkı söylüyorum. Sabahları öksürerek uyanmıyor, ağır nikotin kokusundan rahatsızlık duymuyorum. Her şeyden önemlisi, sağlıklı bir kadınım ve kadın kokuyorum.

Özgürlük sigaraya başlamak mı? Bırakmak mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47