önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..

önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..

PAZAR’LIK
not defteri
a) bırakalım siyaset yazmayı kardeşlerim.. valla bana da gına geldi.. yok rusya, yok cemaat, yok tayyip, yok bay kemal, yok suriye, yok pkk.. itiraf edeyim hadi, hiçbiri umrumda falan da diğildi aslında.. benim fakir dünyamda asla bunların yeri yoktu.. düşmüşem vatanımın derdine, yazmışam işte, hepsi buydu.. nasıl oldu bilmiyorum, birdenbire en çok okunanı oldumdu ulus gastesi’nin.. en çok mektup geleni, en çok mail alanı.. en çok küfür yiyeni.. bu memlekette başarının ölçüsü şudur elbette, bilesiniz; ‘’ne yazıyo ulan o gürsel, ben var ya ben, istesem var ya, ennn kralını yazarım be, var ya’’!!!
(duydum o lafları gıyaben.. demek ki başardım.. halbuki mşşk geçiyordum, siyasi heriflerle köşemde her defasında.. ne devlet meselesi, ne dünya meselesi.. bana ne la?? söyliyim; ‘’su sızıyor sızıyor / daşların arasından / eğil eğil öpeyim / gaşların arasından’’.. buydu bütün meselem)
b) ben size sivrisinekleri yazayım en iyisi.. bakın, sıkı durun, sivrisinekler en sağlam mizahçılarıdır dünyanın.. durup durup, gizlenip saklanıp, uyuyan bi adama saldırmak gibi komik, gezegenimiz tarihinde başka bi espri görülmemiştir henüz.. bunların tabiatı böyle, ben ne yapiyim ki şu yaşımda??
c) hayatımda sivrisinek öldürmedim biliyonuz mu.. geceleri hep, büyük bi coşkuyla takip ettim hareketlerini.. harbiden çok komik çocuklardı herbiri.. rahatsız falan da olmadım vızıltılarından hiç, Allah sizi inandırsın.. bilirdim ki; dakikada 500 bin kez falan kanat çırpmalarının sesiydi o.. halt etmiş f-16 uçaklarının kul yapımı motorları.. (Allah yapımıdır sivrisinekler)
d) bi kere.. gurbette miydim, askerde miydim ne idim?? nevresimin altına gizledimdi gendimi.. sadece nefes alacak kadar bi boşluk bırakıp.. sabaha kadar uçtu kafamda sivrisinekler bölüğü.. enfesti, harikaydı, muazzamdı o sesler.. dünyalara değişmem..
e) saymadım, belki de beş yüzüncüsüdür bu, not defteri adını verdiğim yazı türümün.. a’dan başlatır, m’de bitirerek yazarım yıllar yılı.. ‘’a’’ benimdir tabi ki.. apo gürsel ekmekçi’nin a’sıyam.. gendimim direkt.. sizler şöyle anlayın; ‘’kerkük’ün kalasıyam / dibinde lalasıyam / burdan bi güzel geçti / başının belasıyam’’..
(m’yi de edebiyat tarihçileri bulsun)
f) a harfi de, m harfi de ‘’rakamdır’’ sonuçta.. ne zaman sayısal loto oynarken anneme; ‘’anne , 1’den 49’a kadar bi rakam söyle’’ desem, annem mutlaka ‘’1’’ der.. o hesap aynen.. siz de bana nesi var deyin.. nesi var oynayalım hadi.. pembesi var diyim ben de.. gelip beni kucaklayın zahmet olmazsa.. teselli edin..
(ince giyerim ince / pembe yakışır gence/ insan bi hoş oluyor / sevdiğini görünce’’)
g) ‘’beni ne çok çocuk okursa / o kadar yaşarım ben’’ demiştir, koca ozan fazıl hüsnü dağlarca bi şiirinde.. ve şiirlerin en hasını arif damar yazmıştır vaktiyle; ‘’haziranda kiraz dalı / çocuklar uzansın diye / yere doğru / eğilir’’ diyerek.. bencileyin bu şiirlerin yüzü suyu hürmetine ölmedim daha..
h) oysa uğur dündar’ın sözcü gazetesindeki bütün fotoğrafları fotomontaj gibi durur epeydir.. başkasının takım elbiseleri üzerine uğur dündar’ın kafası montajlanmış gibidir sanki.. neden acaba?? sizce de öyle diğil midir? Allah esirgesin, uğur dündar çoktan ölmüş müdür yoksa?? ne bileyim ben??
i) bigün topkapı’dan bakırköy’e, yani okula giderken minibüsle.. trafik polisi durdurmuştu bizim tıklım tıklım dolmuşu.. en az oturan kadar, ayakta olanı da var idi yolcunun.. hulusi kentmen misali babacan bi komiserdi herif.. gülümseyerek; ‘’bi daha camda kıç görmeyecem’’ dediydi ceza yazmadan.. inşallah bizler de bi daha gt görmeyiz vatanımızın bilumum camlarında..
j) fotomontaj falan diğil, güzel hatundur milli basketçimiz ışıl özben.. hani böyle sarışındır falan.. ünlüdür kütür kütür epey filan.. türk insanı o’nu her gördüğünde, maçı falan unutup, sadece; ‘’ulan bu karının kesin kendi gibi basketçi sevgilisi vardır, hangisi acaba, hidayet mi, cedi osman mı’’ diye düşünür.. sonra, maç çıkışı bunların bi evde buluşup seviştiklerini hayal eder.. (ondan sonra da bana sormayın, bizim olimpiyatlarda madalya alabilmiş bi basketbol takımımız neden yok diye )
k) bilardo sporunu da hiç sevemedik milletçe.. semih saygıner’i asla adam yerine koymadık bu yüzden.. oysa herif dünya bilardo şampiyonu bile oldu ula.. ışıl’la çıksa bari de şu çocuk, azıcık göze girse memlekette.. (dur ışıl’a bi mektup yazıp şunların arasını yapiyim.. semih seni seviyo bacım, ama açılamıyor diyim.. bakalım nolacak)
l) bizim evde, 4 kedimizin mama kapları ayrı ayrı.. ama su kapları bir.. bazen denk gelip görüyom, yan yana durup aynı kaptan su içiyo hergeleler.. işte çok duygulanıyorum o zaman.. ahrette bi günahım olduğu vakit kedilerim aklayacaktır beni, eminim.. zebani’ye ‘’dur la densiz, biz o’nun evinde aynı kaptan su içmiş adamlarız, senin cehennemine attırır mıyız gürsel abimizi’’ diyeceklerdir.. (bıcır ekmekçi, üzüm ekmekçi, greyfurt ekmekçi ve heri ekmekçi’dir onlar, giresun’daki binlerce mendebura değişmem)
m) ‘’asmacuğun dalında / bulamadım üzümü / andır galsın yaşmağın / göremedim yüzünü’’.. giresun türküsü..
****
muhterem kardeşlerim,
bugün canımdan öte can abim, duayen Atatürkçü büyüğüm abdullah keskin aradı.. ankara’da bi hastaneye yolu düşmüş abimin.. servisler arasında derman ararken ”inme hastalıkları servisini” görünce, aklına ben düşmüşüm.. ”yaa gürselciğim, aynı senin uydurduğun doktorluk branşlarına benziyor” diyip çok güldürdü, çok mesut eyledi beni sevgili ağabeyim..
var olsun hep başımda..
hepinize sağlıklı pazar’lar dilerim..
önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..
dr gürsel ötker
giresun ünv. tıp fakültesi inme inmişler servisi uzmanı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM