Ömer Faruk Kurhan Kültür ve Sanat Buluşmaları’nın Bu Seneki Teması:

Ömer Faruk Kurhan Kültür ve Sanat Buluşmaları’nın Bu Seneki Teması:

 “Amatör Sanat”

2021 yılında kaybettiğimiz tiyatrocu, oyuncu, yayıncı ve yazar Ömer Faruk Kurhan’ın anısına bu yıl ikincisi düzenlenecek kültür ve sanat buluşmalarının teması “Amatör Sanat” olacak. 10 Aralık 2023’te Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan etkinliklerde, “Amatör Sanat” üzerine kavramsallaştırma, tarihselleştirme ve deneyim aktarımlarının yapılacağı paneller ve gösteriler yer alacak. Etkinliklere katılım ücretsizdir, kayıt formu doldurulması gerekmektedir.

Yaşamını özgürlükçü ve kültürel çoğulcu sanat hareketlerinin oluşumuna adamış Ömer Faruk Kurhan vefatının ikinci senesinde kendisinin oldukça önem verdiği bir kavram olan “Amatör Sanat” temalı bir dizi etkinlikle anılacak. Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST), Mimesis, Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) ve Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü (BÜFK) tarafından ortak olarak düzenlenecek etkinlikte Türkiye’de Amatör Sanat üzerine kavramsallaştırma ve tarihselleştirme çalışmalarının aktarılacağı ve Amatör Sanat deneyimlerinin paylaşılacağı paneller yapılacak. Etkinlik gününde ayrıca Ömer Faruk Kurhan’ın bizzat çalışmalar yürüttüğü Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ve Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nün gösterileri sergilenecek. Günümüzün kültür sanat ortamındaki baskıcı ve yasakçı zihniyete karşı farklılıklarıyla söylemlerini özgürce ifade edebilen “Amatör Sanat” çalışmalarının desteklenmesi ve teşvik edilmesi önemli bir yerde duruyor. Yapılacak etkinliklerin günümüz koşullarında özgürlükçü ve kültürel çoğulcu itkilerle “Amatör Sanat” yapmanın gerekliliği ve olasılıklarını tartışmaya açması hedefleniyor.

10 Aralık 2023 Pazar günü, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda gerçekleşecek etkinliğin programı şu şekilde;

12:00-12:20 Açılış

12:30-14:00 PANEL: Amatör Sanat Kavramsal Çerçeve ve Tarihsel Perspektif

Moderasyon: 

Alişan Akpınar

Konuşmacılar: 

  • Atıl Ünal – Amatör Sanat; Kavramsallaştırma ve Tarihselleştirme Denemesi
  • Fırat Güllü – Türkiye’de Amatör Tiyatro
  • Prof. Dr. Arzu Öztürkmen – Türkiye’de Amatör Dans Çalışmaları
  • Prof. Dr. F. Belma Oğul – Toplumsal ve Kültürel Kimliğin İnşâsında Amatör Müziğin Önemi

14:00 – 14:30 ARA 

14:30 – 15:00 Çingene’nin Şarkısı Oyunundan Bir Kesit / Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları 

15:00 – 15:15 ARA 

15:15 – 17:00 PANEL: Amatör Sanat Deneyimleri Paneli

Moderasyon: 

Selin Aydınoğlu

Konuşmacılar: 

  • Aysel Yıldırım – Feminist Tiyatro 
  • Bercuhi Berberyan – Berberyan Kumpanyası ve Amatör Ermeni Tiyatrosu 
  • Dr. Okan Ö. Cinemre – Antalya’da Bağımsız bir Kültür Sanat Üretim Merkezi – Baküs (Bahçeli Kültür Sanat) 
  • Roşin Barazi, Hevin Bilal, Selda Öztürk – Göçmen Kadınların Müziği ve Amatör Sanat 
  • Maral Çankaya – Boğaziçi Üniversitesi’nde Amatör Sanat

17:00 – 17:30 ARA 

17:30 – 18:30 Gecenin Ardından Dans Müzik Gösterisi / Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü 

Etkinliğe katılım için kayıt formu: 
https://forms.gle/CWCcVZS12AU6F42n9
Ömer Faruk Kurhan kimdir?

Ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde tamamladı. Aktif olarak sahne sanatları alanına Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) döneminde giriş yaptı. 1989’da yayın hayatına başlayan Mimesis’in kurucu kadrosu içinde yer aldı. 1995-2000 yılları arasında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. 2000-2005’te, Kürtçe ve Türkçe yayıncılık yapan Aram Yayınları’nda, editörlük, İngilizce’den Türkçe’ye çeviri ve redaksiyon alanlarında faaliyet gösterdi. Aynı dönemde, İstanbul Eğitim-Sen bünyesinde kurulan Tiyatro Eğitim-Araştırma Birimi’nde (Eğitim-Sen TEAB’ta), kolektif ya da açık kaynak (open source) dramaturji, oyun yazımı ve sahnelemesine odaklanacak şekilde, eğitim ve danışmanlık görevleri üstlendi. 20 yıla yayılan tiyatro deneyimini, 2006 yılında, “Tiyatroda 20 Yıl” adlı çalışmasında özetleyip kitaplaştırdı. Son yıllarda dramaturji, metin yazımı ve reji odaklı faaliyetlerini hem amatör hem profesyonel yönelimli olarak gerçekleştirdi, eğitim-araştırma çalışmalarının organizasyonunda görev aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün iş hayatında çok yönlü düşünebilir, hedeflerinize doğru adımlar atabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve kararlarınızı iyi düşünmelisiniz. İletişim konularında sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden duygularınızı net bir şekilde ifade etmeye çalışın. Kendinize zaman ayırıp dinlenmeyi unutmayın, enerjinizi dengede tutmalısınız. Özel hayatınızda ise romantik bir gün geçirebilirsiniz, sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
CANEVİ

CANEVİ

Şubat 25, 2024, Yorum yok CANEVİ
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47