Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Hocaları:

Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Hocaları:

 “Öğrencilerimizin Yanındayız, Giriş Sınavlarından Çekiliyoruz!”

İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü öğretim görevlileri, üniversite yönetiminin anti-demokratik bir tutumla aldığı konservatuvarı Hasanpaşa Kampüsü’nden Tuzla Kampüsü’ndeki sağlıksız binaya taşıma kararını protesto ederek bir açıklama yayımladı.
Öğretim üyeleri, “öğrencilerinin yanlarında olduklarını” vurguladıkları açıklamalarında, “2022-2023 akademik yılı özel yetenek giriş sınavlarından çekildiklerini” bildirdiler. 

Görsel: Okan Tiyatro Öğrenci Dayanışma Instagram sayfası

Açıklama şöyle:

Biz İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü öğretim görevlileri, Konservatuvarımızın kuruluşundan beri bünyesinde yer aldığı Hasanpaşa Kampüsü’nden Tuzla Kampüsü’ne taşınacağını, ani ve beklenmedik bir şekilde öğrendik. Bu karar 2022-2023 akademik yılı giriş sınavları hazırlığının son aşamasında, üniversite mütevelli heyeti başkanı tarafındanmaalesef üniversitenin yetkili kurulları dahil hiç kimseye danışılmadan, sorulmadan tek taraflı olarak aceleyle uygulamaya koyulmuştur. Bu nedenle önceden planlanıp ilan edilmiş giriş sınavları bile ertelenmek zorunda kalınmıştır.

Eğitimin sağlıklı şekilde devamına ilişkin koşullar hiç düşünülmeden, ani ve plansız kampüs değişikliğinin yaratacağı çok boyutlu maddi ve manevi kayıplar görmezden gelinerek, zamanında ilgili taraflara tebliğ edilmeksizin, asgari iletişim gözetilmeden alınmış bu karar ve tüm iyi niyetli girişimlere rağmen kararın aceleyle uygulamaya koyulmuş olması, öğretim üyeleri ve öğrencilere hiçbir söz hakkı, tercih fırsatıhareket alanı tanımamaktadır. 

Görsel: Okan Tiyatro Öğrenci Dayanışma Instagram sayfası

Hepimizde hayal kırıklığı yaratan, çok önemli ikinci bir karar da; Konservatuvar’a, Tuzla Kampüsü’nde tahsis edilen yerin, eksi ikinci katta, derslik yönetmeliğine uygun olmayan, ana işlevi binanın ısıtma, havalandırma ve benzeri sistemlerinin makine ve tesisatını barındırmak olan bir alan olmasıdır. Okul yönetimi tarafından uygun görülmüş bualanın gün ışığı ve temiz hava ile hiçbir bağlantısı yoktur, basık, nemli ve rutubetli yapısı, mevcut zeminin sakatlanmaya neden olabilecek sertliği, penceresiz ve açık hava sirkülasyonunun sağlanamayacak olması nedeniyle tiyatro eğitiminin temelini oluşturan yoğun fiziksel çalışmalara müsait değildir. Dolayısıyla tahsis edilen alanlar derslik yönetmeliğine uygun değildir. Konservatuvar eğitiminin yapılmasının mümkün olmadığı tarafımızca açıktır. Öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin uzun zaman geçireceği bilindiği halde, sağlık koşullarını tehdit eden bu alana zorunlu bırakılışımız nedeniyle çok üzgünüz. 

Yıllardır çok kısıtlı olanaklara rağmen öğretim görevlileri ve öğrencilerin özverisiyle yaratılmış mekan ve eğitim ortamına ilişkin kazanımlarımızı hiçe sayan bu kayıtsızlığı üzülerek karşılıyoruz. Öğrencileri ve öğretim görevlilerini görmezden gelen ve en başta öğrencilerimizin haklarının fiili gaspı olan bu tutumu üniversite eğitiminin ruhuna ve gerçeklerine uygun bulmadığımızı yeniden vurguluyoruz. Çok sayıda genç öğrencinin geleceğini derinden etkileyen bu tür kararların, hiçbir eğitim kurumda sadece gelir gider hesabına dayandırılarak, aceleyle alınmaması gerektiğine inanıyoruz.

Görsel: Okan Tiyatro Öğrenci Dayanışma Instagram sayfası

Bu inancımız nedeniyle yaptığımız tüm sözlü ve yazılı girişimlerimize ve çabalarımıza rağmen üniversite yönetiminden herhangi bir geri dönüş alamadık. Bizzat kendilerinin de bir “cinayet” olduğunu belirttikleri bu uygulamayı kabul etme zorunluluğundan başka bir çözüm önerilmedi.Aynı şekilde bu sürecin en büyük mağduru olan öğrencilerimizin tüm iyi niyetli girişimlerinin de maalesef karşılıksız kaldığını üzülerek belirtmek isteriz.

Hoca ve öğrenci kaybının yönetimce önemsenmediğine yönelik ifadelerin bir dil sürçmesi olduğunu düşünmek istiyoruz. Türkiye’de örnek olarak gösterilen kaliteli, incelikli ve bütüncül bir tiyatro eğitimi idealine yönelik çalışan bizler bir ekibiz. Adlarımızın bu ekip içinde bir arada yer alması, öğrencilerimize özenli, ödünsüz, zengin ve çağdaş bir tiyatro eğitimin vaadettiğimiz anlamına gelmektedir. Bu vaadimizi yerine getirmemizin mümkün olamayacağı koşullar altında, sağlıklı devam etmesi mümkün olmayan bir eğitim dönemi ve anlayışı için sınavlarda bulunmak aday öğrencileri de yanıltmak anlamına gelecektir. 

Görsel: Okan Tiyatro Öğrenci Dayanışma Instagram sayfası

Konservatuar tiyatro bölümünün mevcudiyeti için yıllar içinde elde edilmiş lokasyona, mekana ve eğitime dair kazanımlarımızı gözeten, gerekli, sağlıklı ve uygun koşullar yeniden oluşturulana ve öğretim görevlileri  ile öğrencilerin sesini duyan  bir iletişim kurulana değin seçici kurul olarak, diğer öğretim görevlisi arkadaşlarımızın da destekleriyle, 2022-2023 akademik yılı özel yetenek giriş sınavlarından çekiliyoruz. Üniversite yönetimine yazılı olarak da bildirmiş olduğumuz bu kararımız hakkında sınava girecek adaylara hiçbir bilgilendirme yapılmaması üzerine kararımızı kamuoyu ile de paylaşıyor ve çok geç olmadan bu ciddi hatadan dönülmesini, sınavlarımızı yapabilmeyi ve eğitime kaldığımız yerden devam edebilmeyi diliyoruz.

Görsel: Okan Tiyatro Öğrenci Dayanışma Instagram sayfası

 

İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı  Tiyatro Bölümü Giriş Sınavı Seçici Kurul Üyeleri ve Karara Destek Veren Öğretim Görevlileri:

Öğr. Gör. Derya Alabora

Öğr. Gör. Murat Karasu 

Öğr. Gör. Naz Erayda

Öğr. Gör. Hasan Şahintürk

Öğr. Gör. Güneş  Sayın

Öğr. Gör. Gülce Uğurlu

Prof. Dr. Nami Başer

Öğr. Gör. Levent Dönmez

Öğr. Gör. Mine Çerçi

Öğr. Gör. Mustafa Kaplan

Öğr. Gör. Erkan Uyanıksoy

Öğr. Gör. Erdinç Anaz

Öğr. Gör. Emre Yıldızlar

Öğr. Gör. Deniz Özmen

Öğr. Gör. Ayşe Draz

Öğr. Gör. Levent Kurumlu

Öğr. Gör. Barbara Shirley

Öğr. Gör. Korhan Karabal

Öğr. Gör. Mahir Namur

Öğr. Gör. Hilal Sibel Pekel

Öğr. Gör. Özgün Akaçça

Öğr. Gör. Süleyman Sucuoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM