ODUN SOBASI

ODUN SOBASI

Nedense İzmir’li olurlar hepbir.
Gençtir, bakımlıdırlar gayet. Pek alımlı kızlar olarak inmişlerdir Anadolu toprağına. Bacak kadar da olsan anlarsın bir bakışta, erkek çocuğu değil misin, evel Allah? Etkilenmemen elde midir?
Beden Eğitimi öğretmeni olarak atanmışlardır, senin ilkokuluna.
Bigün kapısını açıp sınıfın, içeri giriverirler. Alışkın değilsin, ikinci bir anne gibi bellediğin, melek yürekli ilkokul öğretmeninden gayrısını sınıfta görmeye. Çok garibine gider gelişmeler;
-‘’Bundan sonra Beden Eğitimi derslerini birlikte işleyecez çocuklar’’!!!
Anlayamazsın, ne gereği vardır? Gözün gönlün hep kendi öğretmenini arar, ne yapsa da ısınamazsın bu genç yaşta gurbet ele düşmüş güler yüzlü kızcağıza.
Birkaç hafta sonra, Din Bilgisi derslerine, okulda sinir küpü olarak görev yapan Müdür Bey girmeye başlayınca, taşlar yerine az biraz oturacaktır kafanda;
-‘’Ula, aslında Beden’ci fena birine benzemiyo. Dur şuna uyuz olmaktan vazgeçeyim’’…
**** ****
Görev aşkıyla yanıp tutuşmaktadır, yeni mezun Beden Eğitimi öğretmeni.
Belki göze girmek için okulunda. Belki alışmak için yeni yaşantısına. Belki de sırf Atatürk’ün kızı olduğundan. Kim bilir?
Daha ilkokul 4’e gidiyor olmanıza bakmaz, öyle bi asılır küreklere. Düz takla, ters takla, amut, kasada yapılan jimnastik hareketleri, basketbol, voleybol, atletizm. Okulun bando takımı da O’ndadır üstelik.
Noluyoruz yahu?
Dersin, sınıfçak olimpiyatlara gidiyoruz, Karadeniz’e atlayıp.
**** ****
Bilirsiniz, çok yağmur yağar bizim ellere ezelden.
Okul yolu ıslak, okul bahçesi çamur. Bedenci uykudan yeni uyanmış belli, gözleri mahmur.
-‘’Dersimizi bugün sınıfta işleyecez çocuklar’’.
Giyinmişiz eşofmanları, spor ayakkapları, oturmuşuz sınıfta. Kızlı erkekli. Gürül gürül yanmaz mı bi de o esnada sınıfın emektar sobası.
İncecik eşofmanla üşümüşüz hepimiz, nasıl da ilaç gibi gelir adama, sobaların sobası, odun sobası.
‘’Ben sobayı arar iken yanımda buldum’’.
**** ****
Nasıl olsa hava soğuk. Yağmur var ne de olsa. Bahçeye çıkmak mümkün değil.
-‘’Bari ben size bi şarkı öğretiyim çocuklar’’.
-‘’Tamam öğretmenim’’.
Bugün bile hatırımdadır o mübarek şarkı. ‘’Zil çalınıyor din dan din dandan’’ diye başlar sözleri. Hüzünlü ezgisiyle çocuk kalplerimizde onulmaz yareler açmış bir başyapıttır da işin gerçeği. Şu yazıyı yazarken burnumun direği sızladı desem yalan diğil.
Ama;
Asıl demem o diğil.
Hiç diğil…
**** ****
Yine yağmurdan-çamurdan sınıfta çakılı kaldığımız bi sabahın körü, Beden Eğitimi öğretmenimiz sözlü yaptıydı bizleri.
-‘’Yahu Beden’den sözlü mü olur’’ diyemedik elbette.
Soru olarak bu şarkıyı sorduydu öğretmenimiz. Kalktık, tek tek, hepimiz söyledik bunu. Ellerimizle zil çalar gibi yaptık, ‘’Din dan din dan-dan’’ falan dedik.
Yalnızca, ama yalnızca bir arkadaşımız, uydurmuş idi kafadan;
-‘’Din don din don-don’’ diye söyleyip.
Çocuk milleti, çok güldüktü tabii.
**** ****
Bu sevgili arkadaşımı, ilkokuldan bu yana, uzun yıllardır hiç görmedim. Hayat bu, koptuk, savrulduk işte.
Duymuştum yakın bi zaman önce, tarikatlara meyil verdiğini, bu sayede Falanca Holding’te önemli yerlere geldiğini.
İlk kez karşıma çıktı geçenlerde. Besbelli ki yeni yıl tatili için memleketine gelmişti. Pahalı bi kıyafete bürünmüştü, sümüklü yıllarını iyi bildiğim kerata.
Belki görmedi, belki tanımadı beni. Ses de etmedim, ne edecem???
Yanım sıra geçişirken dudaklarına baktım, hala ‘’Din don din don-don’’ der gibiydi.
Sizler de iyi bakın bunlara, Atatürk’ün aydın yolunda yürümeyenlerin tamamı ‘’Don-don’’ ağızlıdır…
Uzak durun.
Yeni yılınız mutlu olsun.
(Yeşilgiresun Gazetesi,
29 Aralık 2015)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM