O BENİM KAHRAMANIM

O BENİM KAHRAMANIM

Berber beni tıraş ederken National Geographic kanalını izliyorum. Kayaların katmanlarının oluşum tarihçelerinden söz eden bir programda bir ara bayan bilim insanı, bu konuda çalışmalar yapmış ve yüzyıl önce kuram geliştirmiş bir İngiliz jeofizikçisinden söz etti ve onun kuramlarının bugün kanıtlanmış olduğunu artık biliyoruz, dedi. Ve büyük bir hayranlıkla, o benim kahramanım, dedi.
Berberim Yavuz’a sordum; senin kahramanın kim, diye. Güldü, cevap vermedi, birlikte gülüştük. Daha sonra, kendi kendime bu önemli bir konu, diye düşündüm. Birey, benim kahramanım kim, diye hiç düşünüyor mu, diye kafama takıldı. Üniversite öğrencilerimiz arasında bir araştırma yapılsa acaba kaç gencimiz kendi hayatındaki gerçek kahramanın kim olduğu üzerinde düşünmüş ve keşfetmiştir?
Aslında sadece bireyin değil, bir ailenin, bir okulun, bir mesleğin, bir şirketin, bir mahallenin, bir kentin, bir toplumun kahramanını keşfetmesi önemlidir, diye düşünüyorum. Korku kültüründe kahramanın kim olacağı tepedeki otorite tarafından insanlara söylenir ve herkes o insanı kendi kahramanı olarak bilmek zorundadır. Ama özgürlükçü demokratik toplumlarda kişi kendi temel değerlerine göre kahramanını belirler. Ben bir kitap yazdım, başlığı “Onlar Benim Kahramanım!” Evet, Gültekin Yazgan ve Tülay Yazgan’ı tanıdıkça, onların benim kahramanım olduğunu keşfettim. Ve kitaba verdiğim isimden çok memnunum.
Sizin kendinizin ve ailenizin kahramanlarının kimler olduğu üzerinde bir aile toplantısında belki bir sohbet yapmak istersiniz. Konuşursanız, lütfen burada paylaşın. Bir insanın kahramanının kim olduğunu bilirseniz, o insanın değerlerini tanımak yolunda önemli bir adım atmış olursunuz.
Selamlar, saygılar
Doğan Cüceloğlu (22 Haziran 2016)
Bir ağaç, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'O BENİM KAHRAMANIM' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM