Nazım Hikmet Demokrasi şehididir

Nazım Hikmet Demokrasi şehididir

“Ben Nazım” müzikaline besteleriyle büyük katkı veren Zülfü Livaneli, usta şairi böyle tanımladı ve “Nazım’ın harikulade şiirlerini, kişiliğini ve duruşunu genç kuşaklara müzik yoluyla taşımak için çaba verdim” dedi.

Nazım Hikmet Demokrasi şehididir

Zülfü Livaneli’nin müzikleriyle Nazım Hikmet’in hayatı müzikal oldu. Mehmet Balkan’ın rejisi ve koreografisi, Rengim Gökmen’in müzik direktörlüğü ve şefliğinde sahneye konulan “Ben Nazım” müzikalinde 130 kişi görev aldı. Eserin dünya prömiyeri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Gala sonrası Livaneli, sorularımızı yanıtladı. Aydınlanma ve demokrasi mücadelesinin ünlü isimlerinden Zülfü Livaneli, Anadolu’nun yaşayan değeri Nazım Hikmet için “O bizim demokrasi kurbanlarımızdan, şehitlerimizden birisi” değerlendirmesini yaptı.

Gala sonrası Livaneli, Gökmen Ulu’nun sorularını yanıtladı.

25 ESERİNİ BESTELEDİM

Öncelikle yüreğinizdeki Nazım Hikmet sevgisine dair duygularınızdan söz eder misiniz?

– Nazım Hikmet bizim gençliğimizin idolüydü. Yasaktı. Biz onun hayat hikayesini ve şiirini öğrendiğimiz zaman beni çok etkiledi. Bütün dünyada şiirleri söylenmiş, böylesine dünyaya mal olmuş şairimizin adına yapılmış, onun şiirlerinden oluşan bir albüm yoktu Türkiye’de. Ben de onun üzerine şiirlerini besteledim, ilk 1978 yılında “Nazım Türküsü” adı altında topladım. Yaklaşık 25 eserini besteledim.

O’NA KÖTÜLÜK YAPILDI

Oysa çileli yaşamı boyunca yasaklıydı Nazım Hikmet. Bestelediğiniz şiirlerini seslendirmek kolay olmasa gerek.

– Türkiye, dilinin ve edebiyatının bütün dünyada tanınmasını sağlayan bu en büyük şairine maalesef kötülük yapmış. Dünyanın her yerini hayal edebilecek ve canlandırabilecek bir zeka ve yüreği 13 yıl hücreye, hapse kapatmak inanılır gibi değil. O yüzden de Nazım bizim demokrasi kurbanlarımızdan, şehitlerimizden birisi. Kurtuluş Savaşı’mızın en güzel şiirini yazdı, Mustafa Kemal için en güzel şiiri yazdı. Bu büyük yurtsevere maalesef kötülük yapıldı.

Zülfü Livaneli’nin besteleri ile hayat bulan “Ben Nazım” müzikalinin prömiyerini binlerce kişi izledi.

ATATÜRK AFFEDERDİ

Nazım Hikmet sonsuzluğa göç ettikten yıllar sonra bile ülkesinde yıllarca kötülendi ve yasaklı kaldı. En nihayetinde, bugün Nazım Hikmet’in artık doğru anlaşıldığını söyleyebilir miyiz? 

– Söyleyebiliriz. Onun siyasi görüşüne karşıt olan siyasi parti liderleri bile “Dört nala gelip uzak Asya’dan, Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim” şiirini söylüyorlar. Tabii Nazım rejim kavgaları arasında o şair yüreği hırpalanmış ve zulüm görmüş bir insan, ne yazık ki… Atatürk, Nazım’ı çok kolaylıkla affedebilirdi. Fakat onun Atatürk’e yazdığı mektubu ulaştırmadılar maalesef.

GENÇLER SEVİNDİRDİ

“Ben Nazım” müzikalinin fikri nasıl doğdu? 

– Ben Türkiye’nin geçmişten gelen aydınlık kültürünü yeni nesillere aktarmak için bir köprü vazifesi gördüm. Yunus Emre’den, Pir Sultan Abdal’dan, Karacaoğlan’dan gelen kültürü daha sonra Nazım Hikmet, Orhan Veli, Cemal Süreya, Yaşar Kemal’le genç kuşaklara aktarmak için uğraşı vermiş bir insanım. Nazım’ın o harikulade şiirlerini, kişiliğini ve duruşunu genç kuşaklara ve geniş kitlelere müzik yoluyla taşımak için epeyi çaba verdim. Şimdi bunların derlenmesi, toplanması gibi bir çalışma oldu.

Dünya prömiyerinde nasıl bir tablo vardı?

– Çok güzeldi… Özellikle gençlerin çoğunlukta olması, onların Nazım’ı ve bu müziği benimsemesi çok hoşuma gitti.

Müzikalin sahnelenmesi sadece İstanbul’la mı sınırlı kalacak? 

– İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin birçok yerinde ve yurtdışında da sahnelenecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM