NASİP

NASİP

Kimi günler kendimi Kızılderili sandığım yalan diğil. Bi çadırın önünde, kafamda abartılı tüylerle, bağdaş kurmuş otururkenki görüntümü hayal etmelerim ne de fazladır, bi bilseniz. Dizginleyemiyorum çoğu kez yüreğimi, çocukluğumdan beri böyleyim ben.
Kabul etmeliyim; gerçek yaşama geri dönmek yormaya başladı artık bedenimi. Türk olduğumu, Anadolu’da yaşadığımı, her Türk erkeği gibi pek çok zaaflar taşıdığımı görüp görüp üzülür oldum nicedir.
12 yıllık bi aradan sonra, mesela kolaylıkla dede de olunabilen bi yaşta, ikinci kez baba oldum geçtiğimiz Kasım ayı. Allah’ım kızlarımı bana bağışlasın, evimin içine mutluluk doldu yeniden.
12 sene, öyle uzun bi zaman dilimiymiş ki, unutmuşum bazı muhteşem duyguları. Bikaç sabah önce, minik bebeğimin gülücük sesleriyle uyandım, ilk kahkahasıydı tahminen. Çizgi film izlerken buldum bebişimi, halı üzerindeki bi pofuduk mindere uzanmış da… Yattığı yerden tv’ye doğru şahlanışlarını, neşe dolu mimiklerini, ilginç sesler çıkartarak şarkılara katılımını, izledim uzun uzun.
Tom ve Jerry idi izlediği. Kıvrıldım yanına, gülmekten katıla katıla izledik beraberce. Kızımın güldüğü kadar var, çok komikti harbiden yahu.
Şimdi, sen benim süt kokulu bebeğimi, kan uykulardan uyandırıp 5 yaşında okula başlatacaksın öyle mi?
Sıkıysa uyandır bakalım.
****
Arabasına bindirip sahil boyu dolandım daha sonra kızımla.
Nisan ayıydı, takvimlere göre mevsim dönümüydü, bahar gelmişti şol sevdalı göynüme. Yetim gömleği denilenden biraz daha hallice güneşi ardımıza alıp, keyif çattık kızımla Karadeniz’in kıyılarında.
Baba yüreği işte, yine kıyamadım, üşür müşür, belli mi olur; pembe battaniyesini iyice örttüm bebişimin üzerine.
Acıktı, biberonundan sütünü verdim. Susayıp ağladı, derhal hissedip suyunu içirdim. Kucağıma alıp gazını çıkarmayı da ihmal eder miyim hiç?
Beyaz bir balon satın alıp arabasının kenarına bağladım sonra, ömrün de böyle bembeyaz olsun kızım diye dualar ettim içimden. Doğduğu gece, kulağına, hıçkıra hıçkıra ağlayarak ezan okuduğumu anımsadım yürür iken, içlerim bi tuhaf oldu.
Kızımla göz göze geldiğimiz her an, bana gülümsemeye başladığını fark ettim aynı gün. Tanıdı mı artık babasını, nedir?
Şimdi, sen benim öpmeye kıyamadığım, koklamaya doyamadığım böğürtlen gözlü bebeğimi, anasının koynundan kaldırıp 5 yaşında okula başlatacaksın öyle mi?
Sıkıysa başlat bakalım.
****
Bacak kadar evlatlarımıza, nazlı kuzularımıza, tomurcuk güllerimize; hiç utanıp sıkılmadan, dünyanın en Allah’sız, kitapsız herifleri olduğunuza bakmadan, dinsel eğitim vermeye kalkışacağınız anlaşılıyor artık.
Hırsızlıklarınız, yolsuzluklarınız, faşist kişilikleriniz, ahlaktan-namustan uzak dünyalarınız ortalıkta sere serpe dururken, Cumhuriyet’in laik eğitim sistemine de başkaldırdınız demek.
Arapça öğretecekmişsiniz çocuklarımıza.
Hayatınızda bikez olsun içtenlikle ‘’Allah’’ dediğinize, Kuran’ın Türkçesini bi defacık bile okuduğunuza inanmıyorum. Ama, çok iyi ettiniz bu kararı almakla. Öğrensin çocuklarımız gerçekleri, yüce Allah’ın adını kirli işlerinize nasıl alet ettiğinizi görsün tüm insanlık.
İlkokullardaki Arapça derslerine, kutsal kitabın Enam ve Zuhruf sureleri ile başlamanızı salık veriyorum.
‘’Bu kitap, kendinden önceki kitapları tasdik eden, Mekke halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirilmiş bir kitaptır’’. (Enam suresi, 92. ayet).
‘’Apaçık kitaba andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kuran yaptık’’. (Zuhruf suresi 2 ve 3. ayetler).
Bu denli net ve açıktır kutsal kitabın dilinin neden Arapça olduğu. Neresi için indirildiği.
Sıkıysa bunları da öğret bakalım.
****
5 sene sonra, ‘’İslam polisi’’ diye bi kolluk gücü mü kuracaksın, nedir niyetin?
Benim küçük prensesimi zorla evimizden alıp, kafasına türban geçirerek okula mı götüreceksin yoksa?
Duydum ki, Hz. Muhammed’in hayatını da öğretecekmişsin minicik ceylanıma.
Ahzab suresinden başlatmazsan ilk dersi, adam değilsin.
‘’ Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. (Ahzab suresi, 50. ayet)
Sıkıysa buradan başlat bakalım.
****
Daha önce 2 kez yazdım aynı cümleyi. Hiç gocunmam, 2000 kere daha yazarım.
Mustafa Kemal’im meydanıdır bu meydan, ateşle oynama, geldiğin gibi gidersin.
Gideceksin.
Suratlarınıza tükürmeden ölmeyi Allah’ım bana nasip etmesin.
(ULUS GAZETESİ
9 NİSAN 2012 P.TESİ).
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM