MUM

MUM

1993 olmalı.
Yılını tutturamadımsa affola? 24 Ocak. Bi pazar günü, öğlen vaktiydi.
Telefon… Arayan, canım kardeşim Nalan. Aramış aramasına da, hıçkırıktan başka duyduğum bi ses yoktu ki? Ağlamanın böylesini duymadımdı hiç.
Nihayet;
-”Duydun mu”?
-”Nooldu Nalan.. Neyi duydum mu”?
-”Haber çok kötü Gürsel, çok kötü.. Uğur Mumcu‘yu öldürmüşler”.
-”Ne diyorsun kızım sen”?
** **
O gün ömrümde mühim bi gündü aslında. Bi manitadan yeni ayrılmışım, yenisiyle ilk kez buluşacaktım.
Devletimin Kalkınma planlarına benziyordu ilişkilerim. 5’er yıl sürüyordu. Üçüncü 5 yıllık sevda planım diye şakasını yapıyordum.
Buluştuk da… İlk el ele tutuşmamız. Kızcaaz şaşkın;
-”Sen hep böyle asık suratlı mısın”?
-”Neden konuşmuyon hiç”?
-”Ellerimi bile öylesine tuttun”?
Gözümde yaş da vardı belki. Karizmam sıfıra inik idi muhtemelen.
-”Bak Ebru. Senin için ne anlam ifade eder bilmiyorum. Ama Uğur Mumcu’yu öldürdfüler yarım saat evvel. Şimdi haber aldım, yanına geldim. Kusura bakma, iyi diğilim”.
Kalktım gittim Ortaköy’ün o bin tane anıyla dolu çay bahçesinden, kızı evine bırakıp. Hava kararmaya yüz tutmuş, kendimde diğildim.
** **
Ne yapacağımı bilmez halde, salak salak dolaştığımı anımsıyorum İstanbul sokaklarında.
Cumhuriyet Gazetesi ana binaya götürmüştü ayaklarım beni gece vakti.
Kalabalıktı, çok kalabalık… Mumlar. Kırmızı karanfiller. Anı defterleri. Türküler. Benzeri az yaşanır bi duygu seli…
İran konsolosluğu çok yakındı zaten… Engel olamıyordu büyüklerimiz, tutulamıyor, zapt edilemiyorduk. Basmıştık orayı, biz gençler;
-” Türkiye İran olmayacak”!
Cam-çerçeve sizlere ömür…
****
Yalın gerçeği, biraz daha büyüyünce anladım tabi. Ne İran’ı? Ne din devleti? Yanılmıştık hepimiz.
ABD için ıvır zıvır figüranlardı bunlar.
Aslolan BOP’tu!
Aslolan Lozan’ın rövanşı, aslolan Mustafa Kemal’in bu coğrafyada yaptıklarından alınmaya çalışılan intikamdı!
****
Bugünün;
Kendini sosyalist sanma konusunda mangalda kül bırakmayan insan müsveddeleri,
Abdullah Öcalan denen elleri kanlı katilden barış kahramanı çıkartmak isteyen yetmez ama evetçi cahilleri,
En olmadık zihniyetten ileri demokrasi bekleyen ahmak liberalleri,
Sömürge dönemlerinin ucuz aydınları,
Uğur Mumcu neden öldürüldü haberiniz var mı? Neyi ”çözdüğü” anlaşıldı da yok edildi? Öldürülmese ”neyi” yazacaktı, kafanız bastı mı hiç?
Sanmam.
Öyle çok insana gerek yoktur, salt Uğur Mumcu yaşasaydı bugün, böyle mi olurdu memleketin halları?
Hadiyin oradan yahu! Utanın da sokağa bari çıkmayın!
****
Önemli tarihtir 24 Ocak. Çok önemlidir.
Nice Cumhuriyet şehitleri verdiğimiz bir gündür.
Ebru’yla da tesadüf işte, bi beş sene sonra, yine bi 24 Ocak günü ayrıldı yollarımız. Cumhuriyet Gazetesi önünde yaktığımız mumlardan kalma ısıyla avundu bi müddet yüreğim.
Zaman herşeyin ilacıdır.
Ve taş atan ellerime, slogan atan ağzıma sağlık, elbette üzülüyorum genç yaşta yaptığım o taşkınlık için, ama; Her zaman kahrolsun Türkiye Cumhuriyeti’ne düşman olan kim varsa, buna alet olan kim varsa, her zaman kahrolsun!

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM