MUGABELE

MUGABELE

(yad etmek iyidir)
MUGABELE
Benimle birlikte 50 yaşıma kadar gelen şu sözcüğün aslının-astarının ”mukabele” olabileceği, samimi söylüyorum, daha yeni aklımda yer etti.
Tekbi harf nelere kadir imiş!!!
****
Mugabele nedir?
Mugabele sadece Giresun’da mı olur?
Tam emin olamadım, ama sanki öyleymiş gibi.
Özür diliyorum, önce ikinci sorudan başlamışım. Tekrar başa dönelim, mugabele nedür?
Ramazan’da, nispeten varlıklı ailelerin evlerinde Kuran-ı Kerim okutulur. Mahallede ne kadar gadın varsa o eve gider, Kuran dinlerler. Ne dendiğini tam anlamasalar da elleriyle-gözleriyle takip ederler kutsal kitabımızı.
Varsın olsun, burada bi sahtekârlık yoktur.
İyi bişidir, sosyal bişidir mugabele.
Özetle budur.
****
İyi bi mugabele sabah 10 civarı başlar, öğlen 12 gibi biter. Gadın gısmısı öğleden sonraya bırakmaz bu işi.
Ramazan 30 gün sürdüğü halde, mugabele okutmak 29 gün sürer.
Dünyadaki ‘’arkası yarın’’ programlarının en güzelidir.
Dinsel bi yaptırımı olmasa da, ezelden böyle gelip, böyle gidenidir.
Ve asla bi din sömürüsü, yobazlık, irtica özlemi falan da içermez, evinde mugabele okutup, komşuları çağırmak.
Görgüsüzlük hiç diğildir, hava basmak hiç diğil.
İyi bişidir goçum, mugabele.
****
Annanneler, anneler, halalar falan gider mugabeleye.
Evdeki herkes gitmez. Mesela ablalar gitmez.
Sabah mugabeleye gidip öğlen vakti evine dönen annanne, oturup ud çalar mesela. Radyodan piyes dinler, asla bölüm kaçırmaz. Bi ara ortadan kaybolup namazını kılar. Bunu, dalgınlıkla seccadenin önünden geçip, sesini yükselterek dua okuduğunda anca anlar torunları. Akşam orucunu açıp, yemekten sonra derhal Türk gaavesini içer, sigarasını tüttürür, ayıp-mayıp türküler de söyler O…
Gerekirse plaja da gidip oturur oruçlu oruçlu, ne önemi var? Herbi şeyi hak eder Anadolu Müslümanı annanneler.
Tombala bile oynarlar geceleri.
Kime ne?
****
Annelerse, öğlen sonrasında erkenden iftar yemeği üçün hazırlığa girişirler, mugabele dönüşü. Evin küçüklerini çarşıya-pazara gönderirler. Mutfakta bir-iki ıvır zıvır eksiktir mutlaka.
Yaz tatilinde bile;
-‘’Ula oolum sen hiç ders çalışmayacan mı” diye laf sokarlar oğullarına bi de. Evde anneye gözükmemek en iyisidir.
Top atılır, kandiller yanar, ezanlar okunur. Tüm aile sofrada bi araya gelinilir.
İftar sonrası konken oynar misal anneler, arkadaşlarıyla. Parka gidip gocalarıyla dans da ederler bazen, noolmuş? Sahilde falan, el ele de yürürler.
Ben o tombala odalarında, ud seslerinde, konken masalarında, plajlarda, sahillerde büyüdüm. Herkesler sapına kadar Müslümandı. Herkesler memleketin en ahlaklı insanlarıydı.
İyi bişidir mugabele. Sosyaldir has yeenim.
****
O güzelim alçakgönüllü evler nereye gitti?
Nasıl oldu da yerlerini lüks cemaat evlerine bıraktılar?
O göz yaşartan mugabelelerden eser kaldı mı artık, hiçbi fikrim yok?
O tertemiz Müslüman kadınlar hep beraber mi ölüp gittiler başımızdan?
****
Kutsal kitabımızda; ”Allah katında bağışlanmayacak yegâne suç” olduğu bildirilen şirk koşma’lar yapıldı yıllar yılı, o cemaat evlerinde.
Yüce yaradana diğil, hocaefendilere tapıldı.
O evlerde yetişen insanların bizi getirdikleri nokta ortadadır, sevgili kardeşlerim.
Bi gün bi adam çıkar, bunun hesabını sorar.
Öte tarafa bırakmayacağız, kimse merak etmesin.
****
Mugabeleye giden annanne ve annelerin tümü Cumhuriyet’in kadınlarıydı.
Onlar bu vatana hiç ihanet etmediler. Hayatı tüm renkleriyle yaşayan ulu kadınlardı tamamı.
Cepheye sırtlarında mermi taşıyan kadınların devamıydılar.
Cemaatin peşinde koşup, hocaefendilerini Allah’a ortak edenler neyin devamıydılar, kendileri düşünsünler.
Utansınlar!
Birer paçavradır hepsi.
****
Ne güzeldir, sadece ölmüşlerimizin ruhu için, yalnızca Allah rızası için mugabele okutmak.
İyi bişidir gaymaam,
Has bişidir.
Bu memleketin ruhudur.
(hasır tabure’mden / 2012)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM