MESUT YÜZLER FOTOĞRAFHANESİ

MESUT YÜZLER FOTOĞRAFHANESİ

        

 

 

   

 

             Günümüzün sorunlarından biri de mutlu olmak, mutluluğunu korumak, ömür boyu mutlu kalmak üzerinedir. Bunun üzerine yığınla kitap yazılmış, adeta öğrenilmesi gereken, formülleri olan bir şeymiş gibi insanlara mutlu olma yolları öğretilmeye çalışılmıştır. Mutluluğun bir formülü olsaydı eğer, her gün gülümseyen, huzurlu yüzünü gördüğüm kâğıt toplayan yaşlı amca, bunu bir yerden öğrenmiş olmalıydı. Ya da tek varlığı eski bir mangal olan evsiz adam, şarkı söyleyerek kızarttığı balıklardan mı öğrenmişti iç huzurunu?

 

                Mutluluğun beklenilmeyeceğini, parayla, malla, şöhretle, makamla elde edilemeyeceğini bize sessiz sedasız gösteren insanlar vardır. Bu kadar hırsla çalışmaya, emeğe, eğitime ve kazanılanlara rağmen hala içinizdeki o büyük boşluk sizi yutuyorsa, etrafınızdaki abartılan insanların göstermece mutluluklarını kıskanıyorsanız gerçek anlamda mutluluğun ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir.

 

                Ne zaman başkalarının mutluluğunda kendi mutsuzluğunu gören insanları düşünsem, aklıma Sait Faik’in bir hikâyesi olan “Mesut Yüzler Fotoğrafhanesi” gelir. Kahramanı Beyoğlu’na gezmeye çıkmış, yaşı geçkince bir adamdır. İstiklal caddesinde etrafı seyrederek ilerlerken, gördüğü her şeyin insanı mutlu etmek için satıldığını düşünür. Pastane; içeri girip tatlılardan yiyenleri mutlu etmek içindir, vitrinlerde satılan rengârenk kıyafetler, ev eşyaları, çeşit çeşit yiyecekler… Bir kadın için elbise almak ister fakat hediye edecek kimsesi yoktur. İçinde kendini mutlu hissetmesine rağmen bir şey eksiktir. Tam fotoğrafçının önünden geçerken durur ve vitrindeki fotoğrafları seyretmeye başlar. Herkes mutludur ve gülümsemektedir. Buradan içeri mutsuz, yaşlı ve bedbaht biri hiç girmemiş gibidir. Genç sevgililerin sarmaş dolaş fotoğrafları, evlilik fotoğrafları, çocuklarıyla birlikte mutlu aile tabloları, nişan fotoğrafları, mezuniyet anısı… Herkes son derece mutlu ve ölümsüz. Kahramanımız, daha önce mutlu bir anını hiç dondurmamış olmanın verdiği üzüntüyle içeri girer. Onun da mutlu bir fotoğrafı olsun ister lakin fotoğrafçı tüm uğraşlarına rağmen istediği o saadet dolu yüzü yakalayamayınca, fotoğrafını çekmekten vazgeçer.

 

                Günümüzün sanal ortamı gibidir aslında Mesut Yüzler Fotoğrafhanesi. Her anımızı gülümseyerek dondurup, cümle âleme ilan ediyoruz artık mutlu olduğumuzu, gezdiğimiz gördüğümüz yerleri ve aile saadetimizi. Eskiden tül perde ardından izlenen insanlar, şimdi bilgisayar ekranından izleniyor. Dedikodular ikindi çaylarında, bilgisayar başında yapılıyor. Başkalarının hayatını gözleyerek yaşayanlar kendi iç dünyalarına sağırlaşıyor zamanla. Başkalarının sesi, içlerinde o kadar yükseliyor ki kendi derinliklerinden gelen çığlığı duyamadan, başkalarının sesinde, farkına varamadan boğuluyorlar. İnsanların birbiriyle rekabet ettiği, beğenilme yarışına girdiği, amacını kaybetmiş bir ortamda, başkalarının fotoğraflarda ne kadar mutlu olduğunu gördükçe içten içe büyüyen kıskançlıkla mutsuz olduğumuzu ve hayatı kaçırdığımızı düşünüyoruz.

 

                Oysa kolaydır fotoğraflara gülmek ve mecburidir çoğu zaman gülümsemek. Kimse mutsuz bir anının, gözyaşının fotoğrafını çektirmek istemez. Mutluluğun şiirini yazmak ne kadar zor bir ihtimalse, acının pozunu vermek de o kadar zordur. Ve belki de çok nadir bulduğumuzdan mutlu anları, farklı ortamları, hayatın monotonluğuna inat, çoğu zaman gülümseyerek bir anısı kalsın isteriz. Güzel günler bir bir tükendikten sonra, “Mesut Yüzler Fotoğrafhanesi”ndeki gibi sonradan başkalarının mesut yüzlerine bakıp içindeki ukdeyle mutlu bir fotoğraf çektirmeye kalkışırken, olmuyor efendim sözünü duymaktan daha iyidir belki de harika bir fotoğraf oldu cümlesi…

 

                Asıl sorunun gülümseyemediğimiz hayat olduğunu öğrendiğimizde Yaradan’ı ve yaratılmışı sevmenin yolunda buluyoruz huzuru.

 

                Kusursuz, mükemmel, harika bir hayat kurgulanabilir sadece, masallarda prenseslere, prenslere, krallara atfedilir mutluluk dolu bir yaşam. Herkesin denendiği farklı yollar, değişik sıkıntılar vardır. Değil mi ki bir imtihan içindeyiz, değil mi ki kolay değil sonsuza uzanmak,  o halde hiçbirimiz için kolay değil hayat. Var ile Yok’un dengesinde,  madde ile maneviyatın içinde hepimiz bir parça tedirgin, biraz vahşi biraz masumuz…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM