Melike Saba Akım ve Yeşim Özsoy’dan “Yeni Metin’e Doğru” Söyleşisi

Melike Saba Akım ve Yeşim Özsoy’dan “Yeni Metin’e Doğru” Söyleşisi

4. Kıraathane Kitap Şenliği kapsamında, Habitus Kitap tarafından düzenlenen “Yeni Metin’e Doğru” söyleşisinin konukları Melike Saba Akım ve Yeşim Özsoy olacak. 13 Eylül günü saat 19:00’da Beyoğlu’ndaki İstos Ofis’te yapılacak olan söyleşi herkesin katılımına açık olacak.

“Yeni Metin’e Doğru” başlıklı söyleşide, Melike Saba Akım 2022 yılı içerisinde Habitus Kitap’tan çıkacak Logostan Kurtulmak adlı kitabından yola çıkarak Yeşim Özsoy’la birlikte yazının ve sahne dilinin evrimini günümüzdeki örnekleriyle ele alacak.

Melike Saba Akım

Melike Saba Akım: Lisans ve doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde tamamladı. 2016-2020 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nde önce araştırma görevlisi, sonra öğretim üyesi olarak çalıştı. 2019 yılında Noyan Ayturan ile birlikte tiyatro kuramı ve eleştirisi üzerine bir Youtube kanalı olan hausbühne’yi kurdu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü’nün kurucu kadrosunda yer alan Akım, halen aynı bölümdeki Dramatik Yazarlık ve Dramaturji Anasanat Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve tiyatro alanında akademik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yeşim Özsoy

Yeşim Özsoy: Yazar, yönetmen, oyuncu. Boğaziçi Üniversitesi ve Studio Oyuncuları’nda eğitmenlik yapmış çok yönlü, Afife ödüllü bir sanatçı. Oyunları farklı dillere çevrilen, yurtiçinde ve yurtdışında festivallerde ve etkinliklerde sahnelenen sanatçının 2006 senesinden beri geliştirdiği Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi, giderek büyüyerek uluslararası bir boyuta ulaşmış ve Türkiye’de oyun yazarlığı alanında önemli bir boşluğu doldurmuştur. Kasım 2019’dan beri Tiyatro Kooperatifi’nde Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır

Beyoğlu İstos Ofis adresi: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Hasnun Galip Sokak Pembe Çıkmazı No: 4, D: 6, K: 2 34433 Beyoğlu.

4. Kıraathane Kitap Şenliği Hakkında:

Kıraathane Kitap Şenliği bu yıl 9-18 Eylül günlerinde yapılıyor. Şenlikle ilgili olarak http://kiraathane.com.tr/‘de yapılan açıklama şöyle:

Şenliği, şenlikli bir buluşmayla, katılımcı yayınevlerinin çalışanlarının ve okurlarının davetli olduğu bir partiyle açıyoruz. Binadayız, sokaktayız, sizleri de bekleriz.

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi olarak, 2019’dan beri bağımsız yayınevlerinin ortak emeğiyle gerçekleştirdiğimiz şenliğin dördüncüsünü düzenliyor olmak bizim için büyük sevinç kaynağı.

2019’da Beyoğlu’ndaki binamızda, 2020’de tamamen dijital ortamda, 2021’de hem dijital ortamda hem de —pandemiye rağmen bazı katılımcılarımızın stand açmasıyla— binada yaptığımız şenliği, bu yıl dijital şenlik alanı kurmaksızın, tamamen fiziksel katılımla, Kıraathane binasında önceki yıllardan daha geniş bir alanı stand ve etkinlik kullanımına açarak, ayrıca Yesayan Salonu’nda ve istos’un mekânında da şenlik boyunca etkinlikler düzenleyerek gerçekleştireceğiz. Katılımcı yayınevlerinden Aras ve istos’a bu imkân için çok teşekkür ederiz.

Amacımız geçen senelerdeki gibi bu sene de kitapları öne çıkaran, okumaya, yazmaya, kitaplar üzerine konuşmaya odaklanan bir şenlik yapmak. Gerek kitaplarımızın tanıtımına yönelik gerekse yayıncılık meselelerine ilişkin etkinliklerde buluşacağımız bir ortak üretim ve dayanışma imkânı oluşturmak. Bağımsız butik yayıncılar olarak ayakta durmanın, işimizi yapmanın giderek güçleştiği bu  sektörde hem kitaplarımızı doğrudan okura ulaştırabileceğimiz hem de editörlerin, yazarların, çevirmenlerin kitapların çevresinde buluşup konuşacakları eşitlikçi ve şenlikli bir ortam yaratmak istiyoruz.

Şenlik boyunca katılımcı yayınevleri hem Kıraathane binasında kitaplarını sergileyecek hem de kitaplarını tanıtmaya dönük etkinliklerle gerek dijital ortamda gerekse Kıraathane, Yesayan ve istos’ta okurlarıyla buluşacaklar. Şenlik programının hazırlıkları yaz boyunca sürecek.

Şenliğe katılacak yayınevlerinin tam listesini aşağıda sunuyoruz. Şenliğin ayrıntılı programı Eylül başında yine sitemizde açıklanacak. Fakat lütfen 9 Eylül Cuma, saat 17:00’yi şimdiden not edin, açılış partimize davetlisiniz!

160. Kilometre, Akademim, Alef, Aras, Avesta, Baobab, Corpus, Encore, Espas, Flaneur, Ginko Bilim, Habitus, Harfa, İstos, Kıraathane, Lemis, Lîs, Livera, Manifold, Manos, Metropolis, NotaBene, Otonom, Pikaresk, Propaganda, Raskol’un Baltası, Siren, Telemak, Umami, Yüz Kitap.

Detaylı bilgi için: http://kiraathane.com.tr/sezon-programi/2022-09-09-dorduncu-kiraathane-kitap-senligi-basliyor-

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM