Mausollos Tapınağı yeniden canlanacak

Mausollos Tapınağı yeniden canlanacak

Mausollos Tapınağı yeniden canlanacak

 
Dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mausollos’un tapınağının yeniden canlandırılması için başlatılan projede sona gelindi…
Yaşar ANTER

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bulunan ve dünyanın yedi harikasından biri olan kabul edilen 2370 yıllık geçmişe sahip Kral Mausollos’un  Tapınağı’nın yeniden canlandırılması için Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ortaklaşa proje başlattı.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı Başkanı Özay Kartal

DÜNYADA BİR İLK

Vakfı Başkanı Özay Kartal, “Anıt mezarı yeniden ayağa kaldırarak kültür turizmine kazandıracağız” açıklamasını yaptı.

Kartal, proje ilgili çalışmalarda 50 yıl boyunca Bodrum’da Halikarnassos kazılarını yapan Danimarkalı Prof. Dr. Christian Jeppesen’in önerilerini göz önünde bulundurduklarını belirtti. Mausollos müze projesinin uluslararası bir onur olacağını söyleyen Özay Kartal, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın yedi harikasından biri olan antik eserlerle ilgili yürütülmekte olan böyle bir müze projesi yok. Bu bakımdan dünyada ciddi anlamda ses getirecek. İklimsel tahribatı engelleyecek ve şanına yakışır bir şekilde sergilenmesini sağlamak üzere şeffaf yapı malzemeleri ile Mausollos’u orijinal yerinde, orijinal büyüklüğünde ve mimari ana hatlarını gösterecek şekilde ayağa kaldıracağız.”

Kral Mausollos’un Tapınağı’nın çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yeniden canlandırılması için çalışmalar devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47