Martin Scorsese seçti: İzlenmesi gereken 50 Britanya yapımı film

Martin Scorsese seçti: İzlenmesi gereken 50 Britanya yapımı film

“Tam Gaz” (Baby Driver) filminin yönetmeni Edgar Wright, efsanevi ABD’li yönetmen Martin Scorsese’nin derlediği izlenmesi gereken 50 Britanya yapımı film listesini paylaştı.

 

Edgar Wright kısa süre önce Quentin Tarantino’yla katıldığı podcast programında, henüz görmediği filmlerin de olduğu bir liste paylaştı. Independent Türkçe’nin aktardığına göre Wright, programda koronavirüs pandemisi nedeniyle tecritte bulunduğu sürede izlediği filmlerden ve Scorsese’nin filmlere dair yorumlarını içeren makalelerini okuyup ve videolarını izlediğinden bahsetti.

“Shaun of the Dead”, “Scott Pilgrim vs. the World” gibi filmlerin de yönetmeni olan Wright, Scorsese’ye yıllar içinde sinemaya kazandırdıklarından ötürü teşekkür ettiği bir not gönderdiğini söyledi.

NME’nin haberine göre Wright şu ifadeleri kullandı:

“Bence Martin Scorsese, Britanya yapımı filmlere dair Britanyalı yönetmen ve eleştirmenlerden daha iyi değerlendirme yapıyor. Ve bazen ülkenize dair neyin harika olduğunu söylemesi için Scorsese gibi birine ihtiyaç duyarsınız.”

Wright’ın bahsettiği notun sonunda şu ifadeler yer alıyordu:

“Bu arada büyürken en sevdiğin Britanya yapımı filmler hangileriydi? ‘Powell and Pressburger’, Hitchcock ve David Lean’den çokça bahsediyorsun, peki başkaları da var mı?”

Martin Scorsese bu nota devasa bir listeyle geri dönüş yaptı. Söz konusu listedeki filmler ve yönetmenleri şu şekilde:

“Station Six-Sahara” – Seth Holt

“Nowhere to Go” – Seth Holt

“The Nanny” – Seth Holt

“Brief Ecstacy” – Edmond T. Gréville

“Halfway House” – Basil Dearden

“Went the Day Well?” – Alberto Cavalcanti

“Madonna of the Seven Moons” – Arthur Crabtree

“The Man in Grey” – Leslie Arliss

“So Long at the Fair” –  Terrence Fisher

“Stolen Face” – Terrence Fisher

“Four Sided Triangle” – Terrence Fisher

“Sound Barrier” – David Lean

“This Happy Breed” – David Lean

“Guns at Batasi” – John Guillermin

“Green for Danger” – Sidney Gilliat

“The Mind Benders” – Basil Dearden

“To the Public Danger” – Terrence Fisher

“It Always Rains on Sunday” – Robert Hamer

“A High Wind in Jamaica” – Alexander Mackendrick

“The Queen of Spades” – Thorold Dickinson

“Hue and Cry,” Charles Crichton

“Pink String and Sealing Wax” – Robert Hamer

“The Blue Lamp” – Basil Dearden

“The Good Die Young” – Lewis Gilbert

“Mandy” – Alexander Mackendrick

“Vampyres” – José Ramón Larraz

“Uncle Silas” – Charles Frank

“Legend of Hell House” – John Hough

“Burn Witch Burn” – Sidney Hayers

“The Flesh of the Fiends” – John Gilling

“The Snorkel” – Guy Green

“Scream of Fear” – Seth Holt

“These are the Damned” – Joseph Losey

“Plague of the Zombies” – Josh Gilling

“Quatermass and the Pit” – Roy Ward Baker

“Dr. Jekyll and Sister Hyde” – Roy Ward Baker

“The Devil Rides Out” – Terence Fisher

“The Asphyx” – Peter Newbrook

“Underground” – Anthony Asquith

“Shooting Stars” – Anthony Asquith

“Sapphire” – Basil Dearden

“Whistle And I’ll Come to You” – Jonathan Miller

“Dead of Night” – Anthology

“The Lonely Passion of Judith Hearne” – Jack Clayton

“The Innocents” – Jack Clayton

“The Pumpkin Eater” – Jack Clayton

“The Seventh Vail” – Compton Bennett

“Yield to the Night” – J. Lee Thompson

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM