Marilyn Monroe’nun gizemli ölümü

Marilyn Monroe’nun gizemli ölümü

Yapımcı-yönetmen Emma Cooper, The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes adlı belgeselinde 60 yıl önce yaşamını yitiren Marilyn Monroe’nun ölümündeki gizli kalan, örtbas edilen bulguları özgün, düşündürücü bir anlatımla irdeliyor.

Marilyn Monroe'nun gizemli ölümü

“Gerçek bir yaşam öyküsünü nasıl yazıyorsun? Çünkü gerçekler nadiren ortaya çıkar. Genelde yanlış şeyler yazılır.”

Marilyn Monroe.

5 Ağustos 1962’de dünyanın en büyük yıldızı Marilyn Monroe 36 yaşında evinde ölü bulundu. Dört Ağustos gecesi Marilyn’in evinde neler olmuştu ? Genç kadın intihar mı etti, bu bir kaza mıydı yoksa öldürüldü mü? Monroe’nun ölümüyle ilgili komplo teorileri ve spekülasyonlar hala sürüyor. Ölümünden 20 yıl sonra Los Angeles savcısı Marilyn’in ölümüyle ilgili dosyayı yeniden açtı (1982). BBC muhabiri, araştırmacı gazeteci Anthony Summers 1980’de Marilyn’in ölümüyle ilgili bin kişiyle görüştü, 650 röportaj yaptı.

Summers’ın Goddess: The Secret Lives of Marilyn Monroe adlı kitabı 1985’te yayımlandı. Summers 3 yıl süresince araştırma yaptı, gösteri dünyasının küresel figürü Marilyn’in öldüğü geceyle ilgili bilgileri topladı. Bu bilgiler bugüne dek kamuoyuna hiç aktarılmadı, Yapımcı-yönetmen Emma Cooper (The Disappearance of Madeleine McCann) Summers’ın kitabını okuduktan sonra Marilyn’in belgeselini çekmeye karar verdi.

Kendini çağdaş bir feminist olarak tanımlayan Emma Cooper belgeseli The Disappearance of Madeleine McCann’in senaryosunu Anthony Summers ile birlikte yazmıştı. “Marilyn’in döneminde Hollywood tam bir kurtlar sofrasıydı. Marilyn gereken oyunları oynadı, oyuncu olmaya odaklanmıştı, yükselmeye çok kararlıydı. İstediği noktaya emin adımlar atarak ulaştı. Yazgılarını kendi şekillendiren çok sayıda parlak kadının öncüsü oldu Marilyn.

Onu mutsuz çocukluğu ve Hollywood mahvetti” diyor Emma Cooper. Cooper, 27 Nisan 2022’den itibaren özel dijital platform Netflix’te gösterilen The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes adlı belgeselinde erkeklerin hegemonyasında Hollywood’da şöhret olmanın ne denli zor olduğunu, dışarıdan seksi, mutlu, ışıltılı görünen Marilyn’in ne denli yalnız, sevgisiz, kimsesiz olduğunu, Kırılgan, duygusal bir yapıya sahip olduğunu, aile özlemi çektiğini özgün, düşündürücü bir anlatımla irdeliyor.

Belgeselin anlatıcısı olarak meslekdaşı Anthony Summers’ı seçen Cooper, belgesel görüntüler, canlandırmalar, röportajlar kullanarak 60 yıl sonra bile Marilyn’in ölümünün sır olarak kaldığını, kasten örtbas edildiğine dair kanıtlar olduğunu, 1982’den bugüne dek bu bulgunun değişmediğini vurguluyor.

Anthony Summers, Marilyn Monroe’nun gizemli ölümünü araştırırken genç kadının 1946’da erkeklerin egemenliğindeki Hollywood’la tanışmasıyla başlatıyor. Kadınların sömürüldüğü, stüdyo patronlarının, menajerlerin yataklarından geçtiği bu zamanda Marilyn sistemi kendi çıkarına kullanmayı başardı. Asphalt Jungle’da (Elmas Hırsızları/1950) yönetmen John Huston onun için “Marilyn rolü için her şeyi kendi kişisel deneyimlerinden çıkardı, onlardan yararlandı. Ruhunun derinliklerine uzanır, oradan eşsiz ve olağanüstü bir şeyler çıkarırdı. Kendi kadınlığına dair bir şeyler bulurdu. Oyunculuk tekniği yoktu. Hepsi gerçekti. Kendini çok geliştirdi. O bir ikon, efsane, mega stardı. Aynı zamanda kırılgan, stüdyo patronları, ünlü kocaları tarafından kullanılmış bir kadındı” demişti.

Babasını hiç tanımamıştı, annesi Marilyn küçük yaştayken akıl hastanesine kapatıldı. Çocukluğu koruyucu ailelerin yanında geçti, iki yıl yetimhanede kaldı. Joe DiMaggio, Arthur Miller gibi ünlü ve saygın erkeklerle evlendi, DiMaggio, Seven Year Itch’in (Yaz Bekarı/1955) setinde ona fiziksel, Miller ise psikolojik şiddet uyguladı. Zeki bir kadındı, hedefleri vardı. Sanatsal itibar ve bağımsız olmak istiyordu, Marilyn Monroe Production’ı kurdu.

1960’larda kendini çok mutsuz hissetmeye başladı, uyku hapı bağımlılığından ötürü kliniğe yattı (1961). Psikiyatristi Dr. Ralph Greenson, ona yalnız kızların hissettiği reddedilmişlik, sevgisizlik duygusuyla boğuştuğu analizini koymuştu. 1961’de Arthur Miller’dan boşandı, bebeğini kaybetti. ABD başkanı John F.Kennedy ve kardeşi Robert Kennedy ile birlikte olmaya başladı. 1950’lerde Robert Kennedy ile sevgili olmuştu, bu kez Marilyn-John- Robert üçgeni kurulmuştu. Soğuk Savaş döneminde FBI, Marilyn’in dosyasına komünist yazmıştı. Anthony Summers, John F.Kennedy, Robert Kennedy, mafya, Beyaz Saray dosyaları, FBI dosyaları, gerçekleri birleştirince Marilyn’in ölümünün kasten örtbas edilip, intihar etti söylentisinin çıkarıldığını keşfetti. Summers’ a göre Marilyn Monroe’nun ölümüyle ilgili bir sır varsa merkezinde seçkin, ünlü erkekler yer alıyordu.

Summers’ın röportaj yaptığı kişiler arasında ünlü yönetmenler John Huston, Billy Wilder, aktris Jane Russell, oyuncu Peggy Feury, fotoğrafçı Milton Greene, oyuncu Dean Martin’in eşi Jeanne Martin, Hollywood menajeri Al Rosen, özel dedektif Fred Otash, yakın arkadaşı Arthur James, Eunice Murray (Marilyn’in hizmetçisi), oyuncu Peter Lawford, izleme-dinleme uzmanları, eski CIA, FBI çalışanları yer alıyor.

“Şöhret vefasızdır, ödülünü verir ama zorlu yanları da vardır. Ben kazandım Şöhret… Elveda…”

Marilyn Monroe.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM