Kundura DocLab İkinci Kez Beykoz Kundura’da

Kundura DocLab İkinci Kez Beykoz Kundura’da

Türkiye ve komşu ülkelerden film ve tiyatro yönetmenlerini İstanbul’da buluşturacak Kundura DocLab’in ikincisi 22 Nisan’da başlıyor. Beykoz Kundura’nın belgesel sinema ve belgesel tiyatro yönetmenlerine yönelik hazırladığı proje ve kapasite geliştirme platformu Kundura DocLab, katılımcılara altı gün boyunca, çağdaş ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapma şansı sunacak. Dilek AydınGurur Ertem, S. Buse Yıldırım ve Yelta Köm’den oluşan jürinin seçtiği 10 yönetmen, alanında uzman isimlerin eğitmenliğinde projelerini geliştirecekler. Kundura DocLab’e bu yıl Azerbaycan’dan Imam Djabirowich Hasanov, İran’dan Hesam EslamiJavad Ebrahiminejad ile Mahshid Afzali, Sırbistan’dan Sonja Djekic ve Türkiye’den Berkay TunalıDeniz Yüksel AbalıoğluDidem KrisEtna Ozbek ile İdil Akkuş yeni projeleriyle katılacak. Dramaturg Aljoscha Begrich ve yaratıcı sinema yapımcısı Bruni Burres’in danışmanlığında hazırlanan programda seyirciye açık gösterimler de gerçekleşecek. Lübnanlı tiyatrocu, oyun yazarı ve görsel sanatçı Rabih Mroué’nin “Bir Bulutla Yol Almak” (Riding on a Cloud) ve “Bana Sigarayı Bıraktır” (Make Stop Smoking) adlı performansları Türkiye’de ilk kez Kundura Sahne’de seyirciyle buluşurken, Gürcü asıllı Fransız belgesel sinemacı Nino Kirtadze’nin ödüllü belgeseli “Gürcistan Hakkında Bir Şeyler” (Something about Georgia, 2010) de yönetmenin katılımıyla Kundura Sinema’da gösterilecek. 27 Nisan’a dek Beykoz Kundura’da sürecek Kundura DocLab’in programından detaylar beykozkundura.com’da.

Belgesel sinema ve belgesel tiyatro yönetmenlerine yönelik hazırlanan proje ve kapasite geliştirme platformu Kundura DocLab’in ikincisi 22 Nisan’da Beykoz Kundura’da başlıyor. 27 Nisan’a dek sürecek Kundura DocLab, Türkiye’den ve komşu ülkelerden seçilen 10  projeyi, uluslararası tiyatro ve sinema profesyonelleriyle buluşturacak.

Yapımcı Dilek Aydın, araştırmacı, akademisyen ve küratör Gurur Ertem, yönetmen ve küratör S. Buse Yıldırım ve mimar, sanatçı ve araştırmacı Yelta Köm’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu seçilen 10 yönetmen şöyle:

 • Imam Djabirowich Hasanov – Azerbaycan
 • Hesam Eslami – İran
 • Javad Ebrahiminejad – İran
 • Mahshid Afzali – İran
 • Sonja Djekic – Sırbistan
 • Berkay Tunalı – Türkiye
 • Deniz Yüksel Abalıoğlu – Türkiye
 • Didem Kris – Türkiye
 • Etna Ozbek – Türkiye
 • İdil Akkuş – Türkiye

Yönetmenler Beykoz Kundura’da Nisan ayında buluşacak ve uluslararası sinema ve tiyatrocularla senaryo, prodüksiyon ve sunum teknikleri üzerine proje geliştirme çalışmalarına katılacaklar.

Seyirciye açık programlar da var

İtalyan dramaturg Aljoscha Begrich ve Amerikalı sinema yapımcısı Bruni Burres’in danışmanlığında hazırlanan Kundura DocLab programı, seyirciye açık gösterimler de sunuyor.

Avrupa Film Akademisi ödüllü Gürcü asıllı Fransız belgesel sinemacı Nino Kirtadze’nin belgeseli “Gürcistan Hakkında Bir Şeyler” (Something about Georgia, 2010), 23 Nisan’da Kundura Sinema’da ücretsiz gösterilecek. IDFA,  ZagrebDox, DfOK Leipzig gibi önemli belgesel film festivallerinde yarışan ve Visions du Réel’den SRG SSR Ödülü’nü alan film, Ocak 2008’deki başkanlık seçimlerinden başlayarak Ağustos ayında Rusya ile yaşanan kaosa uzanarak Gürcistan devletinin kritik ve şiddet dolu bir yılına tanıklık ediyor. Nino Kirtadze’nin de katılacağı ve seyircilerin sorularını yanıtlayacağı gösterim için davetiyenizi beykozkundura.com adresine kaydınızı yaptırarak alabilirsiniz.

Rabih Mroué, performanslarıyla İstanbul’da

Kundura DocLab’in bu yılki heyecan verici konuklarından biri de, Lübnanlı tiyatro yönetmeni, oyuncu, görsel sanatçı ve oyun yazarı Rabih Mroué olacak. Güncel sanat, tiyatro ve performans alanında ürettiği çalışmalarıyla çok tartışılan Rabih Mroué“Bir Bulutla Yol Almak” (Riding on a Cloud) ve “Bana Sigarayı Bıraktır” (Make Me Stop Smoking) adlı performanslarıyla Türkiye’de ilk kez Kundura Sahne’de olacak.

24 ve 26 Nisan tarihlerinde gösterilecek “Bir Bulutla Yol Almak”Rabih Mroué’nin Lübnan iç savaşında bacağından yaralanan ve konuşma yeteneğini kaybeden kardeşi Yasser Mroué’nin ve Lübnan’daki politik çekişmelerin hikâyesini anlatıyor. Gerçeğin kurguyla harmanlandığı performans, Orta Doğu’nun modern tarihini ve acı dolu bugününü irdelerken, savaşın ekranlardan izlendiği küreselleşmiş görsel kültürümüz üzerine de sarsıcı bir farkındalık yaratıyor. “Bir Bulutla Yol Almak” için biletler passo’da satışta.

Rabih Mroué’nun akademik olmayan konferansı “Bana Sigarayı Bıraktır” ise, performans anlayışının dışında bir sunum sahneye koyuyor. 27 Nisan Cumartesi günü ücretsiz gerçekleşecek ve ardından Mroué’nun katılacağı bir sohbetle devam edecek bu sunum, “Kayıp bir dünyayı yeniden inşa etmek pekâlâ mümkün olabilir, ama bunun ne anlamı var?” sorusuna kafa yoruyor.

Programda ayrıca, Seiba Anlatı Merkezi’nden hikâye anlatıcısı, eğitmen, yazar Nazlı Çevik Azazi’nin atölyeleri de gerçekleşecek.

Sinema ve tiyatro yönetmenleri buluşuyor

Beykoz Kundura’nın farklı disiplinlerin izinde tartışma ve üretim olanakları yaratmak amacıyla 2021 yılında kurduğu laboratuvar programı KunduraLab’in çatısı altında başlatılan Kundura DocLab; sinema ve tiyatro pratiğini buluşturarak, katılımcılara altı gün boyunca, çağdaş ve disiplinlerarası bir yaklaşımla ortak araştırmalar yapma şansı sunuyor.

Kurmaca dışı hikâye anlatımında uluslararası sanatsal işbirlikleri ve ilhâm verici metodolojiler geliştirmeyi amaçlayan Kundura DocLab, Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu, Balkanlar ve Güney Kafkasya bölge ülkelerinden film ve tiyatro yönetmenlerini bir araya getirerek kültürlerarası işbirliği alanları yaratıyor.

Kundura DocLab ile ilgili gelişmelere beykozkundura.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Performans Make Me Stop Smoking

Beykoz Kundura

Yalıköy, Süreyya İlmen Cd. No:1, 34820 Beykoz/İstanbul

BEYKOZ KUNDURA

WEB FACEBOOK | INSTAGRAM X/TWITTER | YOUTUBE

KUNDURA SİNEMA & SAHNE

FACEBOOK | INSTAGRAM | X/TWITTER

KUNDURA HAFIZA

WEB | E-POSTA | INSTAGRAM | X/TWITTER

beykozkundura.com/DocLab

22-27 Nisan 2024 @Beykoz Kundura

Kültür Sanat Direktörü: S. Buse Yıldırım

Yönetici: B. Ada Kıral

Koordinatör: İzlem Oktay

Film Something about Georgia

Program Danışmanları: Aljoscha Begrich, Bruni Burres

Jüri: Dilek Aydın, Gurur Ertem, S. Buse Yıldırım, Yelta Köm

Farklı metodolojilerin ve perspektiflerin iç içe geçtiği, fikirleri ve yaratıcı unsurları kullanarak deneyler yaptığımız Kundura DocLab, sanatçıları belgesel sanatının sınırlarını keşfetmeye davet eden bir proje ve kapasite geliştirme programıdır. Bu uluslararası program Mayıs 2023 tarihinde ilk kez sinema veya tiyatro belgesel yönetmenlerini bir araya getirdi. Davet ettiği farklı eğitmenlerle her sene düzenli olarak kurgulanan program, farklı ülkelerden farklı hikâyelerin ve yaratıcı zihinlerin buluşmasına alan açıyor. Bu, araştırma odaklı çalışan tüm film ve tiyatro yönetmenlerine açık bir platformdur. Sinema ve tiyatro arasındaki bağın gücüne inanıyoruz ve hikâye anlatımının yaratım sürecindeki benzeşen unsurları, örtüşen yenilikçi yönlerini keşfederek bu iki disiplin arasında bir köprü kurmayı hedefliyoruz. Kundura DocLab, belgesel yaratıcılarının eşit bir noktada buluşarak, ortak sanatsal yaratım süreçlerini paylaşabilecekleri ve sanatçıların yaratıcı dünyalarını besleyip, sanatçı kimliklerini zenginleştirebilecekleri bir yapı inşa eder. Tüm bu süreç kapsamında aslında kurmaca dışı hikâye anlatımının özünü keşfederek hem sorguluyor ve bugünün tanımlarını tartışıyor hem de yeni yaklaşımlar yaratmanın mümkünlüğünde ‘başka bir dünya’nın yollarını arıyor. Kundura DocLab, kurmaca dışı hikâye anlatımında sanatsal işbirliği ve araştırma metodolojileri geliştirmek amacıyla, film ve tiyatro pratiğindeki araştırma sürecinin önemine dikkat çekiyor. Program her katılımcının; kendi iç dünyasına dönerek yaratıcı kaynaklarını keşfetmesini, belli bir dramaturjik akışla kurgulanmış ve estetik araştırmaya yönlendiren soruların peşi sıra gitmesini ve yaratma süreçlerindeki dirençlerinin bir nebze de olsa hafiflemesini hedefliyor. Belgesel sanatının üretim sürecindeki metodolojilerin derinlemesine geliştirilmesinin yanı sıra, hikâye anlatma sanatındaki kaynakların farklı katmanlarda görülmesine odaklanıyor.

Kundura DocLab 2024 – PROGRAM

Bir Bulutla Yol Almak

Performans, 65’

Arapça; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Tarih: 24 Nisan, 26 Nisan

Saat: 21:00

Yer: Kundura Sahne

Biletler: passo

Görseller… Biri kayboluyor, bir diğeri ortaya çıkıyor. Çoğu zaman, bir fotoğraf ile yanındaki bir başka fotoğraf arasındaki bağlantıyı anlayamıyor. Bunu anlatacak ve anıyı harekete geçirecek, onu iyi tanıyan birine ihtiyacı var, böylece fotoğraf artık kendisi olmaktan çıkıyor.

Kafanızdaki anılar, geçmişten hiçbir sahne içermeyen durağan fotoğraflara benzediğinde hafıza nasıl çalışır?

Yönetmen Rabih Mroué’nin tiyatro eseri, kişisel ve politik unsurların etkileyici bir bileşimi: ‘Bir Bulutla Yol Almak’ta kardeşi Yasser’i kendisine benzeyen bir karakteri canlandırmaya davet ediyor. Lübnan iç savaşında yaralanan ve konuşma yeteneğini kaybeden Yasser, sahnede anlattığı anılardan yola çıkarak videolar çekmeye başlar ve bunlar Lübnan’daki politik gelişmelerin sübjektif bir resmini oluşturur. ‘Bir Bulutla Yol Almak’  aynı zamanda biyografinin kırılgan yapısını da anlatır; bu yapı, politik gerçeklik, anılar, gerçekler ve kurgu arasında ortaya çıkar. Mroué için bu, her zaman sanatsal kişisel yansıma başlangıç noktasıdır ve ardından bunu tiyatro için uyarlar.

Sommerszene 2015
Rabih Mroue
Riding in a cloud

Bir Bulutla Yol Almak / Riding on a Cloud 

Yazan ve Yöneten: Rabih Mroué / Oyuncu: Yasser Mroué / Katkı Sunan: Sarmad Louis

Yönetmen Asistanı: Petra Serhal / İngilizce Çeviri: Ziad Nawfal / Ortak Yapım: Fonds Podiumkunsten, Prins Claus Fonds, Hivos & Stichting DOEN – (Hollanda)

 

Bana Sigarayı Bıraktır

Rabih Mroué tarafından akademik olmayan bir konferans, 60’

Arapça; İngilizce ve Türkçe altyazılı

 

Tarih: 27 Nisan, Cumartesi

Saat: 17:00

Yer: Kundura Sahne

Ücretsiz Kayıt: beykozkundura.com

 

Kayıp bir dünyayı yeniden inşa etmek pekâlâ mümkün olabilir, ama bunun ne anlamı var? 

Lübnanlı yazar ve yönetmen Rabih Mroué, bu görsel-işitsel konferans/performansta işte bu soru üzerine kafa yoruyor. Lübnan’ın kayıp manzarasını yeniden inşa etmek ve geri kazanmak için çok sayıda anonim ve kişisel belge, video, fotoğraf, gazete kupürü ve görgü tanıklarının raporlarını kullanan sanatçı, kayıtların doğruluğunu ve inandırıcılığını sorguluyor. Bunu yaparken de, dolambaçlı anlatımlardan oluşan bu karmaşık sistemi kullanıyor ve yeniden inşa edilmiş bir “gerçekliğin” ne kadar geçerli olabileceğini inceliyor.

 

Bana Sigarayı Bıraktır / Make Me Stop Smoking

İncelenen fikirlerin sunumu

Yapımcı: Ashkal Alwan – Beyrut.

Akram Zaatari tarafından sipariş edildi, 2006.

 

Program Danışmanları

ALJOSCHA BEGRICH: 1977 yılında Belgrad’da doğdu. Berlin, Buenos Aires ve Mexiko City’de sanat tarihi, felsefe ve kültürel çalışmalar eğitimi aldı. Rimini Protokoll ile 2010 yılında başlayan ve hâlâ devam eden işbirliklerinde, “Remote X, “Granma – Trombones from Havana” gibi projelerde çalıştı. 2014-2020 yılları arasında Maxim Gorki Theatre Berlin’in dramaturgluğunu yaptı ve Ersan Mondtag, Oliver Frljic, Lola Arias and the Center for Political Beauty gibi sanatçı ve kolektiflerle çalıştı. Ayrıca Berliner Herbstsalon Festivali’nin ikinci ve üçüncü edisyonlarında görev aldı. 2020’den beri Ruhrtriennale’de dramaturgluk yapmaktadır.

BRUNİ BURRES: 25 yılı aşkın bir süredir kültür sanat ve insan hakları ile sosyal adaletin kesiştiği noktada yenilikçi projeler geliştirme ve yürütme konusunda kanıtlanmış bir tanınırlığa sahip tutkulu bir liderdir. Yönetici, yapımcı, kaynak geliştirme uzmanı, medya eğitimcisi ve sosyal medya danışmanıdır. Sundance Film Enstitüsü’nün Belgesel Film Programı’nın baş danışmanlarındandır; bireysel sanatçılar ve kuruluşlarla uluslararası çalışmalarını stratejilendirir ve derinleştirir. 2008’den beri Greenhouse Documentary programının mentorlüğü ve ortaklığını yaptı, hâlen Greenhouse ekibinin kurucu üyeleriyle birlikte, gelişmekte olan Orta Doğu ve Kuzey Afrikalı film yapımcıları için uluslararası bir ortak yapım girişimi olan Close-Up’ın ortağı ve eğitmenidir. Doc Society’s Good Pitch’in danışmanıdır. 1991-2008 yılları arasında, aynı zamanda kurucu ortağı olduğu Human Rights Watch Film Festivali’nin direktörlüğünü yaptı. Bruni, 2015 Cannes Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü kazanan “Beyond My Grandfather Allende”nin ortak senaristi ve yürütücü yapımcısı; 2016 New York Film Festivali’nde prömiyerini yapan Mohamed Siam imzalı “Whose Country?” filminin ortak senaristi ve yapımcısıdır.

Kundura DocLab Jürisi

DİLEK AYDIN: Film yapımcısı Dilek Aydın, sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Yüksek Okulu’nda okudu. Bir süre Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye döndü ve sinema endüstrisinde çalışmaya başladı. 2017 yılında Heimatlos Films’i kurdu. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödül sahibi “Hayaletler” (2020) ve Visions du Reel Burning Lights Yarışması’nda açılan uzun belgesel “Mimaroğlu”nun (2020) yapımcılığını ve Uluslararası Amsterdam Belgesel Festivali (IDFA) Luminous yarışmasında açılıp Seyirci Ödülü’nü alan “Mavi Kimlik”in (2022) ortak yapımcılığını yaptı. Halihazırda post-prodüksiyon aşamasında olan “Buradayım, İyiyim” adlı uzun kurmacanın yapımcılığını yapmaktadır.

GURUR ERTEM: Uluslararası alanda araştırmacı, akademisyen ve küratör olarak çalışmaktadır. Disiplinlerarası çalışmaları; kültürel sosyoloji, sosyal ve politik teori ve performans çalışmaları alanlarını kapsamaktadır. Ertem, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (Dans Bölümü) ve Boğaziçi Üniversitesi’nde (Sosyoloji Bölümü) eğitmenlik görevlerinin yanı sıra somatik eğitim uygulayıcısıdır. Akademie Schloss Solitude’da Beşeri Bilimler Bursiyeri ve The Institute for Critical Social Inquiry’de Hannah Arendt Semineri Bursiyeriydi. Son zamanlarda, Berlin Free Üniversitesi’nde Alexander von Humboldt Vakfı Doktora Sonrası Araştırma Bursiyeri olarak çalışmalar yaptı. Ertem, 2006-2014 yılları arasında Alman Dans Platformu 2020’de jüri üyeliği ve iDANS İstanbul Çağdaş Dans ve Performans Festivali’nin küratörlüğünü yaptı. Şu anda sanat, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanlarında araştırma yapmak için kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir girişim olan Bimeras Berlin gGmbH’nin yönetmenidir. Yakın tarihli yayınları arasında şunlar yer almaktadır: “Promises and Pitfalls of ‘Political’ Curating in Live Arts” (On Curating, Ocak 2023), “Covid-19 Protests and the Performative Force of Untruth: Some Arendtian Intimations” (Performance Research Journal, Ekim 2022); “The Object of My Inquiry” (Curating Dramaturgies, ed. Peter Eckersall ve Bertie Friedman, Routledge, 2021).

YELTA KÖM: Mimar, sanatçı ve araştırmacı Yelta Köm, toplumsal ve politik meseleleri tartışmak için mimari, sanatsal ve mekânsal pratikleri bir araya getirir. Çalışmaları çoğunlukla çevrenin algısı, şehrin imgesi, neoliberal dönüşümler, doğa ve teknoloji arasındaki gerilim ve kolektif hareketlerden esinlenir. Köm’ün metodoloji ve malzemesi her projede çeşitlilik gösterir ve başkalarıyla işbirliği pratiğinin elzem bir parçasını oluşturur. Yeryüzü şekilleri, teknoloji, mekâna ve komüne dair eleştirel bakış açılı pratikler, kentsel ve veriye dair gözetim metodolojileri, mimari teknoloji, haritalandırma sistemleri, sözlü ve sinematografik hikâye anlatımı ile temsil tekniklerinin sorgulanması, pratiğinin temel bileşenlerindendir. Köm, halen Bauhaus Weimar Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde, Görsel Temsiliyet Pratikleri ve Politikaları kürsüsünde çalışmakta ve TU Delft’in ev sahipliği yaptığı Topological Atlas projesinde araştırmacı olarak görev yapıyor. Mimarlar, kentsel planlamacılar ve kentliler arasında demokratik ve işbirlikçi tasarım süreçlerini mümkün kılan, İstanbul merkezli bir kâr gütmeyen organizasyon olan Herkes İçin Mimarlık’ın eş kurucularındandır. 2018’deki Venedik Mimarlık Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Vardiya sergisinin yardımcı küratörüdür. İstanbul Tasarım Bienali’ne farklı projelerle birkaç defa katılan Köm, 2016 yılında İstanbul Modern’de açılan ve mimari kültürü konu edinen “Caution! Slippery Ground” sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Gazete, süreli yayın ve kitaplar için akademik, bilimsel ve popüler kültür arasında değişen çeşitli metinler kaleme aldı. 2015-2019 yılları arasında Studio Tomàs Saraceno ve Aerocene Foundation ile aktif işbirlikleri yürüttü. Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki farklı uzamsal ölçeklere odaklanan Arazi kolektifinin üyelerinden olan Köm, Füsun Onur’un 59. Venedik Bienali’nde Türkiye Pavyonu’nda gerçekleşen “Evvel zaman içinde…” sergisinin tasarımını yaptı.

 1. BUSE YILDIRIM: İstanbul merkezli yönetmen ve küratör. 2015’ten beri film ve performans alanında küratörlük yapıyor ve görsel antropoloji yöntemlerini kullanarak yürüttüğü araştırmalarla belgesel filmler çekiyor. Yaratıcı sektöre ve farklı kültürlere duyduğu ilgiyle, 2007’de Brighton’da sanat ve tasarım alanında okudu. Güncel sanatı keşfettikçe kurama yöneldi ve Goldsmiths Londra Üniversitesi’nin Görsel Kültür bölümünde, Kuramsal Sanat Tarihi alanında lisans eğitimini tamamlayarak çeşitli sergileme projelerinde çalıştı. Film ve video üzerine yoğunlaşma isteği onu Paris’e götürdü; Paris ESEC Sinema Okulu’nda belgesel yönetmenliği alanında ikinci lisans eğitimini tamamladı. Sözlü tarih alanında birçok çalışmaya ön ayak olarak etnografi pratiğini deneyimlediği dönemde Berlin Freie Universität’te Görsel ve Medya Antropolojisi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.  Yönetmenliğini yaptığı “Il l’appelera la légère” (2014), “Ah” (2017), “Circa” (2017), “Warehouse” (2018), “I Am Fiction / I Am Fantasy – Ben Kurguyum” (2019), “Ghostly” (2020) adlı kısa filmleri Royal Anthropological Institute, German (Göttingen) Ethnographic, EthnoKino Bern gibi etnografik film festivallerinde ve konferans programlarında gösterildi. 2012’den beri, birebir hayalini kurduğu Beykoz Kundura’nın kültür sanat kimliğini kurguluyor. 2015’te Beykoz Kundura’nın sözlü tarih ve arşiv projesi Kundura Hafıza girişimini hayata geçiren Yıldırım, aynı yıl kurduğu Lita Yapım Evi kapsamında çeşitli görsel-işitsel projeler tasarlıyor, etnografik pratikler üzerinden kendi film/video projelerini gerçekleştiriyor. Kundura Sahne ve Kundura Sinema’nın kültür sanat yöneticiliğini ve küratörlüğünü yürüten Yıldırım, hazırlıklarını yürüttüğü yeni araştırmasında deniz okuryazarlığını keşfediyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM