Köhne Bizans Operası l Ortaoyuncular 1993

Köhne Bizans Operası l Ortaoyuncular 1993

Yağmurlu bir gün Teodora’yla ilk buluşmamız Bindokuzyüzseksenüç yılı kasım ayı Buluşma yerimiz Sahaflar Çarşısı Hipodromun karşısı Charles Diehl diye bir adam çöpçatanımız “THEODORA / Impératrice de Byzence” Elimde fasikül fasikül dağıltmaya teşne kitabın adı Herkesin banknot destelediği bir ince lastikle bütünlenip Güvenilir bir mücellite gönderiyor Teodora Mücellitle Teodora arasında bir ilişki oldu mu bilmiyorum Bir süre sonra kırmızı bir cilt kapağı giyinmiş Süslü püslü bana geri döndü Teodora Ankara’dayız, tiyatro gezgini Teodora’yla kalıyorum otelde Meşrutiyet’te bir kırtasiyeciden alınıyor bir okul defteri Bindokuzyüzsensendört mayısının yedisi Yazıya geçmeye domuzlanıyor Teodora serüveni: “BİR AYI OYNATICISININ KIZI TUTKUSUNUN TUTSAĞI TEODORA DÜŞE KALKA ÇIKTI TAHTA!” Dört satırda kalıyor o defter Başka bir şey defteri oluyor zaman içinde Londra’dan alınmış kara kaplı bir defterim var Ne yazılsın bu cici deftere, bir türlü kıyılamamış Dokuz Nisan Bindokuzyüzsensenbeş salı günü Rumeli’nin hisarında “KÖHNE BİZANS OPERASI” Yazmışım birinci sayfasına Ankara’dan kalma dört satır nakledilmiş önce Sonra Ostrogorsky’nin “BİZANS DEVLETİ TARİHİ”nden kısa notlar O defter de öyle kalmış, günlük olarak sürüp gitmiş Prokopius’un “GİZLİ TARİH”ini, çevirmeni Orhan Duru Kendisindeki tek nüshadan fotokopi yapıp gönderiyor Paris’teyiz Bindoküzyüzdoksan mayısı Librairie Théatrale’de Victorien Sardou’nun bir dramı “THEODORA” kitabın adı, ortasında soluk bir fotoğraf Teodora rolünde Sarah Bernhardt Artık gayet Şişmandır Bizans dosyası Bindokuzyüzdoksaniki ağustosu, Geriş köyü Başlar harıl harıl yazmalar Kalimnos adasına karşı Paris’ten alınmış saman yaprak kocaman deftere Ah agapimu paranoya Nasıl olmalı oyunun dili? O dönemin Bizans’ı üstüne romanlar yazmış olan Jean-Luc Dejean da aynı derde düşmüş yazmadan önce Latince ve rumca birbirine karışırken argo ağır basıyor Küfrün bini bir solidus Bizans’ta Durup dururken küfürbaz olmuyor toplumlar Gününün Paris argosuyla yazmakta karar kılıyor Jean-Luc Dejean Ve Alexandre Dumas ödülünü alıyor bu terbiyesiz romanıyla Düşündüm taşındım, kendimce bir dil denedim Az terbiyeli Greko-Romence! İlkin anlamıyorsunuz gibi gelecek size Kulak kesilin çıkacaksınız Hepimiz Bizans’ın göbeğindeyiz işte Son buluyor Teodora’yla on yıllık didişmem Teodora’yı sizinle tanıştırıyorum Ondört Ocak Bindokuzyüzdoksanüç akşamı Nika ayaklanmasının 1461. yıldönümü Yasu! FERHAN ŞENSOY İstanbul, 29.12.92 yazan ve yöneten FERHAN ŞENSOY müzik FİKRET KIZILOK giysi ŞANDA ZIPÇI koreografi ERDAL UĞURLU dekor FERHAN ŞENSOY fresk ressamı ERİC GARCİN butafor ALİ ORTAKÖYLÜ marangoz SABAHATTİN UÇAK yönetmen yardımcıları DERYA BAYKAL ŞENSOY ARZU BİGAT BARİL / BİCAN GÜNALAN CAN KARAKUŞ /MURAT DUMANLI ışık HÜSEYİN ULAŞ play-back MUTLU ÖDEMİŞ teknisyenler YÜCEL ŞAHİN/KEMAL BİGEÇ MUSTAFA ŞAHİN/ALİ ULAŞ Çekim ve restorasyon: Bengitek – Ömer Şahin – www.bengitech.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunu fazlasıyla etkileyen bir enerji var. Kendinize odaklanmak, hedeflerinize daha sıkı sarılmak ve cesur adımlar atmaktan çekinmemek için harika bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha iyi anlaşabileceğiniz bir gün sizi bekliyor. Kendinize olan güveniniz artacak ve kararlarınızı uygulamak konusunda daha kararlı olacaksınız. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

BOĞA BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Boğa burcuna mensup kişiler için ilişkilerde denge ve uyum arayışı ön planda olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek ve anlayışlı olmak önem kazanacak. Aynı zamanda kendinize zaman ayırmayı unutmayın, iç huzurunuzu sağlamak için dinlenmeye ve meditasyona yönelebilirsiniz. Ufak tefek aksilikler sizi yıldırmasın, sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal karışıklıklar yaşayabilirsiniz ve içsel çatışmalarınız artabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı dengelemeniz ve iç huzuru bulmanız önemli olacak. Günlük rutinlerinizi düzenlemek ve kendinize güzel bir zaman ayırmak için iyi bir gün olabilir. Aklınızda olan sorunları netleştirmek ve çözüm bulmak için içsel yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın. Enerjinizi dengelemek için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.Umuyorum ki gününüz güzel geçer!

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim yetenekleriniz ön planda olacak. İnsanlarla daha kolay etkileşim kurabileceksiniz. Fikirlerinizi rahatlıkla ifade edebilecek ve karşınızdakileri ikna edici bir şekilde konuşabileceksiniz. Duygularınızı açıkça ifade etmekten çekinmeyin. Aynı zamanda sosyal çevrenizde önemli destekler alabilirsiniz. Keyifli bir gün geçireceksiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün detaylara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çevrenizde olan biten her şeye detaylı bir şekilde bakmalı ve gereken analizleri yapmalısınız. Ayrıca sağlığınıza da özen göstermekte fayda var, beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kendinize zaman ayırarak stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Ailenizle olan iletişiminizi güçlendirmeye özen göstermelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii, Terazi burcunun günlük burç yorumu şöyle; Bugün iletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizle daha yakın ilişkiler kurabilirsiniz. Duygusal konularda daha açık ve dürüst olmak, ilişkilerinizi güçlendirebilir. Kararsızlık yaşadığınız konularda iç sesinizi dinlemek ve içsel dengeyi sağlamak için zaman ayırmak faydalı olacaktır. Özellikle ikili ilişkilerde anlayışlı ve uzlaşmacı davranarak olumlu gelişmeler elde edebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınız derin olabilir ve içsel düşüncelerinizde yoğunluk hissedebilirsiniz. İlişkilerinizde derinlik arayışı içinde olabilir, derin ve anlamlı konuşmalar yapabilirsiniz. Ancak, bu derinlik bazen kırılganlık hissi yaratabilir, bu nedenle dikkatli olmak önemlidir. Bugün, hayatınızda önemli kararlar almak için doğru zaman olmayabilir, kendinize zaman tanıyın. İç huzuru ve dengeyi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Oğlak burcu bugün, kariyer alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi iş hayatınızda daha fazla göstereceğiniz ve başarılı olacağınız bir gün olabilir. Dikkatinizi detaylara vermekte fayda var, önemli kararlar almadan önce olayları iyice değerlendirmeniz gerekebilir. Bugün mantıklı ve disiplinli adımlar atarak hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Keyifli ve verimli bir gün geçirmenizi dilerim!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM