‘Karettanın Gözyaşları’

‘Karettanın Gözyaşları’

çocuklarla buluştu

Eğitimci-yazar Aymen Akçay’ın son kitabı ‘Karettanın Gözyaşları’, 5 Yıldız Yayınları’ndan çıktı.

‘Karettanın Gözyaşları’ çocuklarla buluştu

 

Öykü setinde yerini bulan ‘Karettanın Gözyaşları’, doğal dengenin bozulması, canlıların yaşam alanının insanlar tarafından tüketilmesi ve bu nedenle soyu tükenmekte olan karetta karettaların yaşam mücadelesini konu alıyor.

Çocuklar için yazarken “Çok daha bilinçli ve alana dair bilgili” olmak gerektiğini ifade eden Akçay, “Çok geniş içeriğe sahip ‘çocuğa görelik ilkesi’ni içselleştirmeden çocuklar için yazılamaz. Çocukla yazan bir yazar için; her yaş grubunun hobilerinden fobilerinden, dil-anlatım düzeylerine, kelime dağarcıklarından psikolojilerine, sosyal var oluşlarından çevreyle etkileşimdeki tavırlarına kadar çok engin bir kültür birikimine; bu alana dair yetenek, beceri ve aşk derecesinde yazma isteğine sahip olması gerekiyor” dedi.

“ÇOCUKLARIN MUTLU OLMASINA YARDIMCI OLUYOR”

Aymen Akçay, kitap okumanın yararlarını ise şöyle özetliyor: “Bilim, sanat ve çocuğa görelik ilkesine göre yazılmış bir kitabın; çocuklar için sayılmayacak kadar iyi, doğru, güzel yararlarının olduğunun bireyler ve toplum tarafından bilinmesi toplumda kitap okumanın yolunu açar. Bu tür kitapları okuyan çocuk, genç ya da yetişkinin dili, anlatımı; yorumlama, karşılaştırma, algılama, soru sorma, doğru karar verme, kendini gerçekleştirme, haz duyma yetenekleri gelişir, beğeni düzeyi yükselir. Bütün bunlar onun yaptığı işte daha verimli ve böylece mutlu olmasına yardımcı olur.”

 

 

 

Akçay’ın bundan önce “Yaramaz Tosbağa”, “Uç Atım Uç”, “Ayvaya Acıktım”, “Güneşin Kemanı” isimli çocuk kitapları çıktı.

AYMEN AKÇAY KİMDİR?

1971 yılında doğan Aymen Akçay, Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Halen Bursa’da öğretmenliğine devam eden Akçay, tiyatro, halk oyunları ve şiir dinletileri gibi birçok etkinliğe imza attı. Çini Kitap ve Edebiyat Nöbeti gibi dergilerde yazıları yayımlanan Akçay, 2017 yılında Çini Kitap -Eliz Edebiyat dergilerinin, “Bursa’dan Çocuk Edebiyatına Katkı Ödülü”ne layık görüldü. BUYAZ (Bursa Yazın Sanat Derneği) Yönetim Kurulu üyesi ve Kestel Çocuk Yazını Atölyesi kurucusu olan yazar; Şaban Akbaba’nın 2016 yılından beri yönettiği Çocuk Yazını Atölyesi’ne devam ediyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47