KARA SEVDA

KARA SEVDA

Bizim insanımızın tedaviye ennn muhtaç yönlerinin başında; ”bilmiyorum” sözcüğünü hiç kullanmadığı gelir.
Oysa ilgi alanımız dışında, görgü dağarcığımız ötesinde, yetiştirilme tarzımız uzağında o denli çok konular mevcuttur ki dünyada, her şeyden anlamak nasıl mümkün olsun?
Bizde ayıp sayılır, bilmemek.
***
Son demlerde gerek yazılarımda, gerekse kamera karşısı konuşmalarımda, özellikle dost meclisi sohbetlerimde; bile-isteye bu durumun üzerine düşüyor ve göğsümü gere gere ”Bilmiyorum” diyorum. ”Nerden bileyim” diyorum. ”Niye bileyim” diyorum. Susmanın, başkasını dinlemenin keyfini tadıyorum.
Aynı mantık çerçevesinde, ”Bunun yanıtı bende yok”, ”Yahu bunun sorumlusu ben diğilim” gibi ifadeler kullandığım da çok oluyor.
Çölde bi kum tanesi sayıverin. Denizde bi su damlası deyiverin.
Tekbi gencimize örnek olsam yeter garip göynüme.
***
– Bir kere sevdaya tutulmaya gör
Ateşlere yandığının resmidir.
Âşık dediğin, Mecnun misali kör
Ne bilsin âlemde ne mevsimidir.
***
Cahit Sıtkı Tarancı’nınmış, yukarıdaki dörtlük. Karasevda adlı şiirine aitmiş. Bunu yeni öğrendim. Şaştım? Hâlbuki ezgisi liseli yaşlarımdan beri dilimde durur. İki gram efkârlanırsam mırıldanırım mutlaka kendi kendime.
Ezberden yazdım zaten, tüm sözlerini. O kadar ki içimdedir.
Elbette ki eksikliğimdir, Cahit Sıtkı hakkında öyle fazla bilgiye sahip olduğum söylenemez. Otuz Beş Yaş şiiri O’nundur. Galatasaray Liselidir. Sanat sanat içindir’cidir… 1950’lerde ölmüştür. Bu kadarım!
Herhangi bi edebiyat akımına bağlı mıdır, üniversite okumuş mudur, misal kiminle evlidir, ne iş yapar, hiçbi fikrim yoktur? Keşke olsaydı. Benim de bi nevi uzmanı olduğum şair ve yazarlar vardır ama Tarancı bunların içinde diğildir.
O çokça dilime gelen, olur olmaz gözlerimi dolduran ezgisinin kime ait olduğunu da bilmem, gülmeyin!
***
Ferdi Özbeğen’in o güzel sesinden duymuştum ilk. Daha bacak kadar veletken… Gız gısmısına yeni yeni sevdalanmışken yani…
Ama bu memlekette bizim gibilerin dramı da böyle başlamıştır zaten!
Söyleyemezdik toplum içinde Ferdi Özbeğen’i, Ümit Besen’i de sevdiğimizi. Az biraz arabeske yakındılar çünkü. Sanki çevremizde herkes Beethoven ayarında insanlar idi?
Nedendi üzerimizdeki bu baskı, çekindiğimiz neydi, yemekten korktuğumuz damga nasıl bişeydi? Vallahi yanıtını bulamıyorum!
Doğdum doğalı bi biçimde çok sesli müziğin içindeyim, en azından kulak dolgunluğuna sahibim, havada uçuşan akorları yakalayabiliyorum, sonradan eğitiminden de geçtim, ama demem bu diğil… Tüm bunlarla aynı anda Ferdi Özbeğen’i de sevemez miyim?
Kim kararttı dünyalarımızı bu kadar kardeşim?
-Dünya bir yana, o hayal bir yana
Bir meşaledir pervaneyim ona.
Altında bir ömür döne dolana
Ağladığım yer penceresi midir?
***
Vatanımızı bu hallere düşüren hiç kuşku yok ki ”aydın sahtekârlığıdır”…
Yahu neden dinlemiyim; Neşet Ertaş’ı,  Zeki Müren’i, Özay Gönlüm’ü? Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da bizimdir, Âşık Mahsuni de…
Müslüm Gürses öldüğünde eksilmeyen tekbi Allah’ın kulu var mıdır ülkemizde? Sorsan dinlemez entel-dantel olanımız, ama duyup da eşlik etmeyen var mıdır Orhan Gencebay şarkılarına? Satır satır bilmez miyiz Ferdi Tayfur’ları bile? Kibariye ile hiç işim olmadı diyenin alnını karışlamaz mıyız?
Nesini eksiltir bu isimleri de sevmek, örneğin Timur Selçuk, Fikret Kızılok, Özdemir Erdoğan, Esin Afşar, Sümeyra Çakır, Ruhi Su gibi üst düzey müzisyenlerle bezeli ömrümüzün?
Yetmedi mi bu yapaylıklar, özünden farklı görünmeler, kendini bişey sanmalar?
***
-Bir köşeye mahzun çekilen için,
Yemekten içmekten kesilen için,
Sensiz uykuyu haram bilen için,
Ayrılık ölümün diğer ismidir.
Dedim ya, Cahit Sıtkı Tarancı’nınmış meğer… Huyumu biliyorum, önümüzdeki günlerim çoğunlukla Giresun Halk Kütüphanesi’nde geçecektir. Üstada ait tüm kitapları okuyacağım. Öğreneceğim (ya da anımsayacağım) dizelerini.
Ah bu aydın sahtekârlığı ah! Mahvetti yaşamlarımızı.
Öte tarafa ”eksik” gitmek en büyük günahtır…
( İşin bu yönü, hadi diyelim ki bireyseldir. Ama bi de aydın ihanetleri yaşadı yurdumuz. Sayıca çoktur Ata’nın ölümünden sonra. Bizim kuşağın bire bir yaşadığı ihanetin adı ise ”yetmez ama evet” saçmalığıdır. Ben kendi adıma, bu tuhaf insanların bikez olsun ”sevdaya tutulmadığı” kanısındayım. Kolay mıdır bu kadar duygusuz olmak? İnşallah ”yemekten içmekten kesilsin”,  ”uykuyu haram bilsin” hepsi. Yaşamlarının sonuna dek! Kolay mıdır Mustafa Kemal’in emeklerini boşa çıkarmak?)

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM