“kadının adı yok”

“kadının adı yok”

PAZAR’LIK
duygu asena’nın “kadının adı yok”unu okuduğumda üniversite öğrencisiydim..
tuttuğu herdaim altın olsun, görüşmesek de son soluğuma değin kıymetlimdir, bi kızcaazla yaşamımı paylaşmaktaydım..
etkilendim duygu asena’nın yazdıklarından.. haklı buldum..
****
mesela ne diyordu duygu;
-” ya ben seni sevdim diye neden her gece uyurken bağırsak gurultularını duyayım”?
-” her gün neden kirli sepetinde leş gibi çoraplarıni göreyim”?
****
duygu asena aşkı, salt estetik olarak almaktaydı..
doğru veya yanlıştır bilemem?
bencileyin o kitabın çorap kısmına hep sadık kaldım.. hep özenli oldum, asla “leş gibi” olmadı çoraplarım..
****
ve bağırsak tarafına gelirsek.. hep şunu düşündüm;
keşke gız gısmısının asla büyük tuvalet derdi olmasa.. yazdım da hatta bunu..
sevdiceğimin klozette ıkınırkenki hallarını hiç düşünmek istemedim yahu..
****
sonra bu işler değişti memleketimde.. duygu asena naifliği, yerini başka bişilere bıraktı..
örneğin zılgıt tayfasına..
örneğin kaba saba kadınlık tayfasına..
****
zılgıt tayfasının ağızlarının paylarını ULUS gazetesindeki köşemde vermiştim.. aynı makaleyi bi de İZLER’in aralık sayısında paylaştım..
daha yazmiyim, değmez..
****
ama, kadınlığı kaba saba bi düzeye çekenleri de anlamıyorum arkadaşlar?
ne diyolar bakın;
-“biz çiçek diğil kadınız, çiçek senin anandır”..
****
şimdi bu laf elbette maganda erkeklere söyleniyo.. yani her Allah’ın günü kadınları hor görenlere, sadece 8 mart’larda kadınlar çiçektir diyenlere söyleniyo..
ama üzülüyom..
benim annem harbiden çiçek çünkü..
****
aralarında çok sevdiğim arkadaşlarım da olan kadınlara sesleniyom aha;
yapmayın etmeyin, böylesi kabalaşmayın.. bana;
-“bak işte, ne farkınız kaldı erkek milletinden, bi çükünüz eksik be gızım” dedirtmeyin..
****
dünyanın tek gerçeği erkek, kadına muhtaçtır..
o kadar..
****
diet yapıyorum biliyonuz.. canım olcay’ımdan ayrı düştüm, birinin benimle ilgilenmesi lazım.. o nedenle haftanın 5 gecesi annemde kalıyorum..
benim kerem üstün ula kadınlardan?
(zaten konu bu diyecekler, onu da biliyom.. kendi yemeğini, ütünü falan yapmayı öğretmedi sana erkek egemen düzen diyecekler)
(ben de anadolunun genleriyle oynamaya kalkmayın, beceremez ve gülünç olursunuz derim cevaben)
****
aziz ve muhterem kardeşlerim,
aşşaaya yeni yavru kedilerimizden birinin fotosunu attım.. baksanıza gız güzelliği yok mu bebişimizde?
bi maşallahınızı alırım..
asıl onun 8 mart’ı kutlu olsun.. sevgiden başka derdi yok kediciğin.. asıl emekçilim bu diğil midir?
****
cümleten hayırlı pazarlar dilerim..
Allah’a emanet olunuz..
emekli vaiz gürsullah hocaefendi.
Bir kedi ve iç mekan görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM