İronik bir evlilik hikâyesi

İronik bir evlilik hikâyesi

“Kum Zambakları”, “Ortak Yapım” projesi kapsamında hayata geçen oyunlardan biri.

İronik bir evlilik hikâyesi

Koronavirüs salgını nedeniyle karantinaya girilen 2020 yılında tiyatrocular da evlerine kapanmış, salonlar açılamamıştı. Ancak hayat devam ediyor, faturalarını, kiralarını ve her türlü giderlerini ödemeye devam eden tiyatrocular zaten zorlu koşullarda sürdürdükleri hayatlarını devam ettirmekte iyice zorlanıyordu. Bunun üzerine Türkiye’nin önde gelen beş kültür-sanat kurumu (BKM, DasDas, ENKA Sanat, İKSV ve Zorlu PSM) “Ortak Yapım” isimli bir destek projesi hayata geçirdi. İşte Yeşim Özsoy’un yazdığı “Kum Zambakları”, o projenin Zorlu PSM tarafındaki sonuçlarından biri. Oyun önceki akşam prömiyerini Zorlu PSM’de yaptı.

KLASİK GİBİ AMA DEĞİL

Önemli dizi, filmlerde yer alan, başarılı tiyatro projelerinde de gördüğümüz Evrim Doğan (Duygu) ve Umut Kurt’u (Fikret) bir araya getiren Mark Levitas yönetmenliğindeki “Kum Zambakları” konusu itibarıyla klasik bir “evlilik hikâyesi”. Birbirlerini gördükleri ilk anda âşık olup evlenen, başlarda heyecan, hatta şehvet yaşayan ama gitgide bunları kaybeden bir çift. Dışarıdan bakanlara sorunları yokmuş gibi gözükmeye çalışan, ancak sabahları uyandıkları andan itibaren tartışmaya kaldıkları yerden devam eden ikilinin ilişkilerinden mutsuzluğunun farkında olan ama ayrılmak adımını atamayan kadın, roman yazma hevesindeyken reklam metni yazarlığına düşen ve ailesinden gelen gelenekselliği sürdüren “standart” bir erkek.

İKLİM, GÜNCEL KONULAR

Bunlar bugüne kadar hep gördüğümüz, izlediğimiz konular. Ancak “Kum Zambakları” bu konuyu işlerken güncel, günlük meseleleri ve ironiyi de işin içine katıyor. Örneğin, evliliğin gidişatını içinde yaşadığımız iklim kriziyle paralel olarak irdeliyor. Dış ses, denizlerdeki kirliliğin mercanların kırmızı renklerini alıp götürdüğünü ve beyazlaştırdığını anlatıyor, Duygu da beyaz bir mercana dönüştüğünü söylüyor. Denizatlarından kutup ayılarına kadar karakterler çiftin evlilik sorunları içine monte ediliyor. Birden bir rüyaya dahil oluyoruz, kadına şiddet ve cinsiyet eşitsizliğine, kadın cinayetlerine atıf yapılıyor burada, “Bu erkeklerden niye bu kadar korkuyoruz” diyor Duygu. Yeşim Özsoy’un başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Oyuncular Kurt ve özellikle Doğan da hem duygusal hem de renkli sahnelerin altından başarıyla kalkıyorlar. Ki işleri de sadece oynamak değil, oldukça minimal de olsa, sahnedeki dekoru oyuna göre yerleştirmek.

Oyun sonunda sahneye çağrılan yönetmen Levitas, provalarda oyuncuları çok yorup hırpaladığını belirtirken Umut Kurt’un “Çok yorulduğumuz doğru” demesinin nedeni bu olsa gerek. Oyunun yazarı Yeşim Özsoy ise “Ortak Yapım” projesinin yeni, orijinal metinleri desteklemesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

“Kum Zambakları” 27 ve 29 Mart’ta  Zorlu PSM’de sahnelenecek. Üstelik 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında bir bilet alana bir bilet kampanyası hâlâ devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Merhaba! Bugün Oğlak burcunu bekleyen enerjiler, iş hayatında başarılı olmak için uygun bir zaman olabilir. Sabırlı ve kararlı yaklaşımlarınız sayesinde hedeflerinize daha da yaklaşabilirsiniz. Ayrıca duygusal konularda da daha dengeli bir tutum sergileyerek ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin, bugün kendinizi şımartacak aktiviteler yaparak stresinizi azaltabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47