Huzur içinde üretkenliği anlatır mısınız bize?

Huzur içinde üretkenliği anlatır mısınız bize?

Sanat alanında üretmekle, düşünsel, felsefi alanında üretmekle arada fark görüyorum. Ben düşünsel alanda ürettiğim için, düşünce dünyasını rahat keşfedebilmek için kişinin sağlam bir zeminden geliyor olması lazım rahat rahat dünyaya bakabilmesi için. Nasıl ki çocuk evde annesine güveniyorsa bahçeye çıkıp gezip böyle burnunu sokabilir değişik yerlere ve biraz korktuğunda hoop geri çekilip annesinin kucağına gider, yeniden bir güç kazanıp yeniden bahçeye keşfetmeye doğru gidebilir, sanki Yıldız’la evliliğimde ben bu düşünce dünyamı keşfetme konusunda daha cesur olmaya başladım. Ve o bakımdan daha olgun, kaliteli ve boyutlu düşünme konusunda bana yardımcı oldu diye hissediyorum, düşünüyorum o çerçeve içerisinde. Yani Yıldız benim metinlerimin ilk müsveddelerini gözden geçiriyor, gördüğü boşlukları soruyor, hukukçu gözüyle bakıyor, kadın gözüyle bakıyor. Ve belirli bir farklı kültürel zenginlikten gelmiş durumda. İlkokul dörtten sonra liseyi bitirinceye kadar Fransız eğitimi ekolü içerisinde bulunmuş. Onunla ilgili sorular soruyor. Onunla ilgili bakış tarzı içerisinde değerlendirme yapıyor ve görürse o noktadan sorular soruyor ve benim daha bir alışık olmadığım şekilde görmeme yol açabiliyor.
– Farklı bir süzülmüşlükle geliyor…
Evet. Ve ben düşüncelerimi herhangi bir görüşe, ideolojiye karşı bir kavga şeklinde geliştirmiyorum. Görüyorum ki düşünceler geliştirilirken bir kavga şeklinde de geliştirilebiliyor. Şu ideolojidenim, benim ideolojim daha doğru deyip öbür ideolojiye karşı bir tavır içerisinde olup geliştirilebiliyor ve o tavır, öyle bir mücadele içerisinde gelişmesi felsefi özgürlük bakımından çok sağlıklı değil bence. Böyle kendini savunmak üzere taarruz etmişsin sanki, böyle bir tavır içerisindesin. Yıldız’la olan ilişkimde, daha özgürce farklı farklı görüşleri ele alıp değerlendirip kendi sistemim içerisine katabilme toleransım daha arttı gibime geliyor.
(Damdan Düşen Psikolog / Sayfa: 507-508)
Bir şunu diyen bir yazı '"Evliliğimde, düşünce dünyamı keşfetme konusunda daha cesur olmaya başladım." Doğan Cüceloğlu' görseli olabilir
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47