Hıdırellez Bayramı, Suzan Kardeş konseri

Hıdırellez Bayramı, Suzan Kardeş konseri

 ile kutlanacak

Üç şehirde, Hıdırellez Bayramı’nı şarkılarıyla kutlayacak olan Suzan Kardeş’in konser serisi bugün başlıyor. Suzan Kardeş ile yeni projesi Hıdırellez ve yaşam üzerine konuştuk.

Hıdırellez Bayramı, Suzan Kardeş konseri ile kutlanacak“Beni hem müzisyen hem de oyuncu konumuna getiren ana mesleğim makyözlüktür. Oyunculuk ve şarkıcılık kendime sonradan eklediğim şeyler oldu. Sorsanız hepsi de yapmaktan çok keyif aldığım işler.” Suzan Kardeş’in on parmağında on marifet var.

30 yıldır kutladığı Hıdırellez Bayramı’nı bu sene üç farklı kente taşıyor.

İstanbul’da bugün Mask Beach Beylikdüzü’nde başlayacak olan “Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi” kutlamaları 5 Mayıs Perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Park fuar alanında, 6 Mayıs Cuma, Edirne Keşan Belediyesi Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak.

Ayrıca Sezen Aksu’nun Kardeş’e doğum gününde hediye ettiği şarkı da 6 Mayıs’ta dinleyicilerle buluşacak.

– “Hıdırellez” sizin için ne ifade ediyor?

İnsanların baharı kutlama biçimidir. Her ülkede farklı tarihlerde, farklı ritüellerle kutlanır. Kutlamalar mayıs ayı içinde 10-15 gün kadar sürer. O kadar önemli ki. Çiçek açmış, bahar gelmiş, yağmur yağmış. Onu kutluyor, eğleniyorlar. Bir yıl sürecek bir mutluluğu istemek gibi. Hayatta acılar, ölümler var ama ben mutlu olmak istiyorum. O gün şans, umut, bereket diliyorum.

30 YILDIR HIDIRELLEZ…

– Hıdırellez Şenlikleri’nde nasıl sürprizleriniz olacak?

Ben Hıdırellez kutlamasını sistemli olarak 30 yıldır aralıksız yapıyorum. Şarkı söylemeye başladıktan sonra sesimizi kitleye duyurduk. Bu sene yüz binlere ulaşıyoruz. Antalya’da gerçekleştirdiğimiz kutlamalara da binlerce insan gelmişti. Bunlar bizi güçlendirdi, mutlu etti. Bu yıl ekim, kasım gibi boş vakitlerimde Hıdırellez keselerimi yapmaya başladım. Bu sene yaklaşık 5 bin tane kese dağıtmayı hedefledik. Keseleri satın almak isteyenler oldu, online satışa da koyduk. Keselerin içinde bereket kesesi, ateş ve sağlık bilekliği var. Bu yıl bir ayağımız İzmir’de olacak. 2019 yılında UNESCO’nun bizi gördüğü gibi uzun zamandır Neptün Soyer de etkinliklerimizi takip ediyormuş. 5 Mayıs’ta İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de ikramlarıyla Hıdırellez’i fuar alanında yapacağız. Ardından Edirne Keşan’a gidiyoruz. Büyük şehirlerde bu tarz kutlamaları unutuyoruz ama Trakya bundan vazgeçmez. Onların Hıdırellez’in yanı sıra, Babafingo, Dallık, Bahar kutlamaları da var. Biz  “Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi” olarak oraya gideceğiz. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu çok ilgilendi. Bizim keselerimizi ben yapıyorum ama onlar da Keşan’ın kırmızı renkli özel bir kumaşından kendi keselerini hazırlıyorlar. Keşan’da ilk gece Serkan Çağrı olacak, Hıdırellez ateşini o yakacak. İkinci gece de biz İzmir’den oraya geçeceğiz çünkü 6’sı gecesi Hıdırellez 00.00’da bitiyor.

– Bayramda Hıdırellez eğlencesine katılım yoğun olur mu?

Açılışı 3 Mayıs’ta İstanbul Mask Beach’te yapıyoruz. İnsanlar tatile gidecek ama biz bu riski göze aldık. İnsanlar üç saat boyunca dertlerini unutup eğlenecekler. Bildikleri duaları okuyacaklar ve her şeyin iyi olmasını dileyecekler. O üç saatte kendin için bir şey yapmış oluyorsun. Ve o sırada eğer iyi bir insansan başkaları için de iyi bir dilek tutup işe yarayacaksın?

MUTLULUK, BEREKET, BARIŞ…

İnşallah bu Hıdırellez’de yedek birer maske getirip onu da ateşe atsınlar diyorum. Bitsin artık bu koronavirüs. Böylelikle benim o çizdiğim hayaller gerçekleşmeye başlıyor. “Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi”ni herkese duyurmak istiyorum. Belki bu pandemi gibi bütün dünya bizim dileklerimizi, kutlamalarımızı duyacak. Benimki bereket, mutluluk. Bir barış mesajı var bunun altında. İnsanların bir arada olması, iyi niyetlerin ve güzel dileklerin çoğalmasıyla ilgili. Hıdırellez içinde bütün geleneklerden bir parça taşıyor; ateş, su, salıncak, ısırgan otu, sağlık bilekliği, bereket kesesi ve güzellik yumurtası. O gün ayrıca mayasız hamur yenir; bir de gül var. İnanıyorum ki bunu ilerleyen yıllarda başka ülkelerde de yapacağız.

– Türkiye’nin en büyük derdi nedir sizce?

Şu anı düşünürsem bence pandemi. Pandemi hayatlarımızı felç etti, kısıtladı.

– Müzik yasağı da devam ediyor!

Müziğin olduğu yerde hayat vardır. Her sahne ayrı bir hikâyedir benim için. Eskisi gibi konser yapamıyoruz. Bu durum benim sahnelerimi de etkiledi. Sadece kendim için değil, birçok müzisyen geçim derdine düştü. Bir an önce bunlar geride kalsın istiyorum.

– Yeni projeleriniz var mı?

 

Normalde benim albümlerim her yıl ya yılbaşında ya da Hıdırellez’de çıkardı. Benim bir hayalim de Sezen Aksu şarkısı seslendirmekti. Sezen Aksu bana doğum günümde bir şarkı hediye etti. 6 Mayıs’ta şarkı dinleyicilerle buluşacak. Bunun için çok heyecanlıyım. Düzenlemesini de Okay Barış, mix’ini Murat Bulut, mastering’ini de Çağlar Türkmen yaptı. İlk kez pop şarkı seslendirdim. “Sezen, ben okuyamam” dedim, o da bana “Neden okuyamayacaksın, ben varım senin karşında” diye cesaret verdi. Daha sonra da “Öyle bir okuyacaksın ki benim müdahale etmeme gerek kalmayacak” dedi. Ve öyle oldu ama Allah da öyle bir nasip etti ki, tamamen tesadüf, her kayıtta Sezen Aksu da orada oldu. “Ben bir okuyayım kötüyse ona dinletmeyeyim” diyordum, bir bakıyordum Sezen orada.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM