GÜVERCİN

GÜVERCİN

annem, kendi babasını kaybettiği gün 20’li yaşındaymış..
dedem, istanbul’da hastanede.. son bi umut..
annem, giresun’da.. içinde bi sıkıntı, bi sıkıntı.. bi güvercin gelmiş cama gümmmm diye vurup gitmiş..
ardından, çok geçmeden; kara haber.. dedem sizlere ömür..
unutmuşum, sanırım sirozdan idi..
****
çocukluğum boyu bikaç kez dinledim bu hikayeyi anamdan.. bu güvercinin, acı haberi getirdiğine inanmış idi hep.. böyle yorumlardı olayı..
tesadüftür dedim, olacak iş diğil yahu dedim, bi kuş nasıl haber getirir dedim? dedim de dedim işte.. az biraz korkudan tüylerimi ürperttiği üçün belki, hiç de inanmak istemedim anneme..
bi sabah benim de pencereme gümm diye güvercin vurdu.. 1989’un 3 mayıs’ının gece yarısı idi.. hiç uyuyamadım istanbul’daki evimizde, takvimleri 4 mayıs ettim..
içimde bi sıkıntı, bi sıkıntı ki, anlatamam.. daha önce hiç yaşamadımdı böylesini..
20’li yaşımdayım ben de.. aklıma, annemin hikayesi geldi hemen.. tedirgin olup, yorganıma gömüldüm.. bekliyom, bişi olacak, eyvah..
ardından, çok geçmeden kara haber.. sabahın körü, karşımda dayılarım..
-‘’nooldu’’ diye sorabiliyom bitek..
-‘’baban’’ diyolar, baban..
babam, sizlere ömür.. giresun’da kalp krizi..
kim nasıl anlarsa anlasın umrumda diğil, böbürlenmekse böbürlenmek, narsizm ise narsizm, şu saatten sonra kimseye ödün de paye de verecek diğilim, hangi boksa o bok;
ölüm haberleri güvercinlere malum olan, Allah’ın özel kullarıyız biz..
****
çok uzun yıllar olmuş boynum büküleli..
babamın yaşına yaklaşmışken, yeni farkettim.. 3 yıl sonra babamdan büyük olacam yaşça?
amacım duygu sömürüsü yapmak falan diğil.. bakın ne duyarlı, ne vefalı bi çocukmuş bu apo dedirtmek hiç diğil.. gönül adamı gibi davranıp sizlerden puan toplamak da diğil.. niye olsun..
sçmışım bunların hepsinin orta yerine..
ben babamı çok özledim..
hepsi bu..
sağ olaydı eğer, nah diyim nah, benimle böyle nahhhh uğraşabilirdi, itler köpekler..
****
bişeyler eksik kaldı içimde..
torunlarını görebileydi keşke.. beni askere kendi elleriyle uğurlayabileydi keşke..
kitaplarımı, şiirlerimi, yazılarımı eline alabileydi keşke.. Mustafa Kemal’in kurduğu gastenin köşe yazarı olmuş oğlunu bilebileydi keşke..
türkü dinletilerimi dinleyebileydi keşke..
imza günlerimin nasıl da kalabalık olduğunu tadabileydi keşke..
‘’bir ayrılık, bir ölüm / heçbiri olmayaydı’’ keşke..
ben babamsız bi hiçim..
o’nun yaşına azıcık kala, vardığım karar budur..
****
hrant dink de güvercin ile özdeşleşmiş bi değerimizdir..
sosyal medya, hrant fotoğraflarıyla dolup taştığına göre, ölüm veya doğum yıldönümü olsa gerektir?
ruhu şad, toprağı bol olsun..
****
ama..
benim anlamadığım, kabul edemediğim, suratlarına çarpmak istediğim tekbi husus var bu paylaşımcıların..
“afedersin ermeni” diyebilmiş adam müsvettesi ile aynı safta durabilmiş, bu uğurda hiç utanmadan yetmez ama evet diyebilmiş ne kadar “düşük kaliteli” insan varsa hrant’çı olmuş bugün memlekette..
anca kendini kandırır bunlar..
başka kapıya kardeşim, o trenleri kaçırdınız..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM