GRUP YORUM ‘CEMO / GÜN GELİR’ (KALAN MÜZİK)

GRUP YORUM ‘CEMO / GÜN GELİR’ (KALAN MÜZİK)

Vitrindeki Albümler’de bu hafta…

Vitrindeki albümler

GRUP YORUM ‘CEMO / GÜN GELİR’ (KALAN MÜZİK)

Büyük bölümü hapiste geçen zor bir dönemdi 1989, ama aynı yıl içinde altı ay arayla iki albüm çıkarmayı başarmıştı Grup Yorum. Birilerine göre “Türkülerle” yorumlardan oluştuğu için yeterince politik değildi ama “Cemo / Gün Gelir” topluluğun şahlanışına işaret ediyordu.

Bu albümde (türkü, marş, pop müzik gibi) farklı müzikal formlar artık iyice kaynaşmıştı ve organik bir bütünlük içine girmişti. Topluluğun nerede duysanız hemen tanıyacağınız özgün bir sound’u oluşmuş, oturmuştu. Kadroda çok sayıda solistin varlığı ise kolektif bir topluluk sound’u ile dengelenmişti. Müzisyenlerin tek tek bireysel yetenekleri değildi öne çıkan, topluluk ruhuydu. İçinde çalkalandıkları politik olaylar ve baskılar onları birbirlerine kenetleyen en önemli faktördü. Hapse girdikleri oranda iyi besteler yapıyor, müziklerini iyileştiriyorlardı.

Önce kaset sonra CD olarak çıkan “Cemo / Gün Gelir” albümünün ilk kez yapılan plak baskısında formatın süresi münasebetiyle iki parça eksik: 12 parçalık orijinal listeden kasetteki dizilişe göre her yüzün son parçaları olan “Stien I Bjerget” ile “Çağrı” plakta yok. Orijinali 51 dakika olan albüm, plakta anlaşılır nedenlerle 45 dakikaya indirilerek basıldı, ilk baskı sadece 1000 adet.

ŞARKILAR BİR OYUNDUR… (ADA MÜZİK)

Hayattaki sanatçıya saygı albümü yapılması ender bir durum. Plak şirketinin sanatçının onayını alarak 1999 yılında başlattığı projede yer alan müzisyenler, Bülent Ortaçgil şarkılarını tutkuyla söyleyen isimlerdi; ticari-popüler şahsiyetler değil. Zira pop kültürünün çabuk tüketimine direnen nadir bir müzisyendi Ortaçgil; başkalarına siparişle şarkı yazmıyor, şarkılarının söylenmesine ise sadece müzikal gerekçelerle ve sanatsal bir karşılığı varsa izin veriyordu.

Usta müzisyenin piyasa dışı duruşuna paralel bir anlayışla yola koyulan şirket, bu iş için bir yılı aşkın bir süre titizlikle çalışmış, 2000 yılında iki CD halinde yayımlamıştı. “Bülent Ortaçgil İçin Söylenmiş Bülent Ortaçgil Şarkıları” alt başlığı ile çıkan “Şarkılar Bir Oyundur” 22 isimden teşekküldü, pop-rock’tan caza ve etnik müziğe kadar uzanan bir çeşitliliğe sahipti.

Şaşılacak derecede ilgi görmüş, Ortaçgil’i yıllarca seven, dinleyen dar bir kesimin dışına taşımış; eski albümlerinden daha fazla satmıştı.

Saygı albümleri ekseriya kötüdür, bu albüm ise kendinden sonra yapılanlar tarafından halen aşılamadı. Çıktığında eleştirilerden nasibini alıp zaman geçtikçe kıymetlenen albüm, şimdi ilk kez (orijinal tasarımıyla) ikili plak formatında yayımlandı.

muratbeser@muratbeser.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM