“Gittim baktım, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ diye bir şey yazıyor”

“Gittim baktım, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ diye bir şey yazıyor”

Pınar Çekirge, 7 Nisan 2005’de aramızdan ayrılan Melih Kibar’ı yazdı…

“Bir gün öğleden sonra Çiğdem’in evine geldim. ‘Bak bakalım piyanonun üstünde ne göreceksin?’ dedi. O günlerde söz beklediğim bir parça da yok. Gittim baktım, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası’ diye bir şey yazıyor. ‘Bu nedir?’ dedim, ‘Müzikalimizin adı’ dedi. ‘E, bu ne olacak şimdi?’ dedim. Şarkı sözü yazıyor ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası / Açıyor perdesini açıyor’ diye, hatırlarsınız. Dedim ki ‘Siz ikiniz de kafayı yemişsiniz, bu söz bestelenmez’ Çünkü biz hep alışığız ya, önce ben beste yapıyorum, sonra Çiğdem sözleri yazıyor. E, müzikalde konu olduğu için önce sözler yazılacak ki ben onları besteleyeceğim. ’Canım, canım, sen bestelersin’ dedi. Gene o her zamanki destek, ‘Hayatta olmaz, aç Haldun Abi’ye telefonu, besteciyi değiştirin, bu sözlere ben beste yapamam’ dedim. ‘Canım’ dedi, ağzımdan girdi burnumdan çıktı. ‘İyi bakalım, sen git salona’ dedim. Oturdum, onun yanında besteledim.” (1)

Melih Kibar‘ın müzikallerle besteci olarak, ilk kez merhabalaştığı “Hisseli Harikalar Kumpanyası”nın o günlerini Haldun Dormen ise şöyle anlatıyor :

” … Çiğdem’le de her sabah yarım saat telefonda konuşmak adet haline gelmişti. Yazdığım her sahneyi ona okuyor, O da bütün yazdıklarımı büyük bir merak ve heyecanla dinliyordu. Eleştirileri de her zaman doğru ve mantıklıydı. Günler geçtikçe Melih’i de onun idare etmesi gerektiğini ve Melih’in ayaklarının üstünde sağlam durmasını sağlayan tek insanın Çiğdem olduğunu öğrenmiştim. Melih bazen gereksiz krizlere giriyor, ‘Bu kadar çok şeyi bu kadar kısa zamanda bestelememe olanak yok’ diye baygınlıklar geçiriyordu (…)

” Melih Kibar, Çiğdem’in çay partilerine bazı bazı gözleri parlayarak geliyordu. Bu Çiğdem’in sözlerini daha önceden verdiği bir şarkıyı bestelediğinin açık seçik belirtisiydi.O çalmak, biz de dinlemek için sabırsızlanırdık yeni parçayı. Israrımız üzerine her seferinde Melih, bir Rubinstein edasıyla piyanonun başına geçer, çalardı yeni şarkısını.’Hep Böyle Kal’, ‘Söyle Canım’ gibi şarkıları dinlediğimiz zaman çay partisi bir şölene dönüşür, mutlulukla birbirimizi kutlamaya başlardık. İyi bir şey olacağa benziyordu bu ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası.“ (2)

Melih Kibar‘ı 1975 yılında Eurovizyon Yarışması Türkiye Finali için bestelediği “Çoban Yıldızı” ile tanımış ve Çiğdem Talu-Melih Kibar işbirliğinin ürünü şarkılara hayran kalmıştık.

Melih Kibar sonrasında “Geceye Selam”“Yolun Yarısı” müzikallerinin bestelerini de yaptı. Ve 2000 yılında Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında En İyi Besteci ödülünü aldığı “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı”nın bestelerini de.

“Çizgiler”, “Geçti Yolun Yarısı”, “Adım, Öteki Kadın”, “Hoş Geldiniz”, “Şener’in Şarkısı”, “Bizi Bırakamazsın”, “Nikah Şarkısı”, “Ben Gazeteciyim” “Hep Böyle Kal”, “Koca mı Gördü Saboş”, “Söyle Canım”, “Assolist”,”Nerede O Günler “, “Kolay Hiç Kolay Bir İş Değil Bu İş”, “Gökyüzünden Birer Birer İndi Yıldızlar”, “Aç Ayı Oynamazsa Oynamasın”, “Haydi Kızım Yandan Yandan”, “Bizi Bırakamazsın”, “Çığırtkan” , “Sabır Taşı Kolyesi”, “Yarın Ne Olacak”, “Deli Divane”, “Neredeyim Ben, Kimim Ben”, “İstanbul Şehri”,”Dünya Dönüyorsa” ve o bütün besteler…

Başta Nevra Serezli, Haldun Dormen, Suna Pekuysal, Mehmet Ali Erbil, Ceylan Palay, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Şebnem Köstem, Nilgün Kasapbaşoğlu, Ezgim Kılıç, Hadi Çaman, Turgut Boralı, Mustafa Alabora, Belkıs Dilligil, Sevil Üstekin, Asuman Arsan, Ayça Varlıer, Umut Kurt, Ruhsar Öcal, Kartal Kaan, Nazlı Tosunoğlu, Erdinç Akbaş, Pelin Öztekin, Erol Evgin’in seslendirdiği, müzikal tarihimize geçmiş, ölümsüz şarkılar…

Ölümünün yirmi ikinci yılında, Melih Kibar‘ın çok değerli hatırasına saygıyla…

PINAR ÇEKİRGE

Kaynakça :

(1) Dündar, Can. “Yüzyılın Aşkları”, İmge Kitabevi, İstanbul, 2006

(2) Dormen Haldun. “Antrakt”, İnkilap Kitabevi, İstanbul, 1993

Dormen, Haldun. “Hisseli Harikalar Kumpanyası”, Mitos / Boyut Yayınları, İstanbul, 2007

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun için heyecan verici bir gün olabilir. Kendine güvenin artabilir ve cesaretin seni ileriye taşıyabilir. Fikirlerini net bir şekilde ifade edebilir, liderlik vasıflarını ön plana çıkarabilirsin. Ancak, öfke kontrolüne dikkat etmekte fayda var. Olumsuz duygularını anında ifade etmek yerine sakin ve mantıklı bir şekilde iletişim kurmaya çalış. Ayrıca, hedeflerine odaklanarak enerjini doğru yönlendirmeni öneririm. Umarım bugün senin için güzel gelişmeler getirir. Başarılar!

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sevdiğiniz insanla daha fazla vakit geçirmek isteyebilirsiniz. İletişim konusunda daha açık ve net olmaya özen göstermelisiniz. Kendinizi ifade etmek için doğru zamanı bekleyin. Ayrıca sağlığınıza da dikkat etmeli ve dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Özellikle bugün karar vermekte zorlanabilir, aceleci olmamaya çalışmalısınız. Uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek için iyi bir gün olabilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden oldukça hassas olabilirsiniz. İlişkilerinizde karşı tarafın duygularını anlamaya ve ona destek olmaya özen göstermelisiniz. Özellikle aile üyeleriyle iletişiminizi güçlendirmek için fırsatlar doğabilir. İçinizdeki yaratıcı enerjiyi dışa vurmak için de uygun bir gün olabilir. Sağlık konularında daha dikkatli olmanızda fayda var, kendinize zaman ayırarak dinlenmeyi ihmal etmeyin.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın derinliklerine inmek ve içsel dünyanızı keşfetmek isteyebilirsiniz. Kendinizle ilgili anlayışınız artabilir ve ruhsal gelişiminize odaklanabilirsiniz. İletişimde dikkatli olmaya özen gösterin, belirsizliklere karşı sabırlı olun. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcu için iletişim konularına odaklanman gerekebilir. Zihinsel ve sözlü yeteneklerin ön plana çıkabilir. Duygularını ifade etmekte zorlanabilirsin, bu yüzden karşı tarafı anlamaya çalışmak önemli olacaktır. Ayrıca, bugün planlarını esnek tutmak ve değişen durumlara uyum sağlamak faydalı olacaktır. Bol şans ve başarılar dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcu için ilişkilerinizde denge ve uyumu sağlamanın önemli olacağı bir güne uyanabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek ve anlayışlı olmak için çaba göstermelisiniz. Kendinize zaman ayırarak duygusal dengeyi korumaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermeye çalışın ve uyumlu bir gün geçirmenizi sağlayacak aktivitelere zaman ayırın. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, ilişkilerinizde daha esnek olmanız gerekebilir. Sorunları çözmek için sabırlı ve anlayışlı olmak önemli olacak. Kendinizi daha iyi ifade etmek için fırsatlar yakalayabilir ve iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı zamanda içsel düşüncelerinize de zaman ayırmak önemli olacak. Bugün duygusal olarak daha hassas olabilir, yakın ilişkileriniz üzerinde derinlemesine düşünmek isteyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Oğlak burcundaki için bugün, önemli kararlar alabilirsin. Zihinsel olarak oldukça aktif olacak ve girişimlerde bulunmak için enerjik hissedeceksin. Bugün, iş konularında odaklanman gereken detaylar olabilir, bu yüzden dikkatli olman ve detayları gözden kaçırmamaya özen göstermen önemli olacak. Aynı zamanda, duygusal anlamda da dengede olmaya çalışmalısın, çünkü bugün yakın ilişkilerinde hassas olabilirsin. Enerjini doğru yönlendirdiğinde başarılı olabileceğin bir gün seni bekliyor. Unutma, kendine güvenmek ve doğru adımlarla ilerlemek her zaman önemli! Umarım günün harika geçer.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM