GELDİKLERİ GİBİ…

GELDİKLERİ GİBİ…

Çember daraldı.
Önceleri, uzaklarda bi Tv ana haber programı, gazetelerde kuru bi manşet biçiminde yaşamımızdayken, şimdi;
Çaycımızın kaynanası,
Berberimizin kızının kankisi,
Alt kat komşumuzun mesai arkadaşının baldızı falan kadar yakınımıza geldi küresel hastalık.
****
Kaçmak mümkün diğil bu dertten galiba. Yalnızca bünye meselesi gibi görünmektedir sanki?
Senin bünyen bugün pes edecektir, benim bağışıklık sistemim yarın…
Sıramızı bekliyoruz adeta, hepbir.
****
Ne yapabiliriz ki birey olarak?
Sosyal mesafeyi korumak şart mı dediniz? Biz, dostlarımızı kucaklayarak belli ederiz sevgimizi. Nasıl olacak o iş Anadolu’da?
Maske mi dediniz bi de? Maskenin kendisi dünya üzerindeki en pis, en sağlıksız nesne zaten.
Gerçek süresi nedir bilemem, 10 mudur, daha fazla gün mü, bütün herkesin evlere kapanmasından öte çözüm yok gibidir.
****
Dünyada, salt tarım gücüyle bile bu eve kapanmalara en uzun süre dayanabilecek ülke durumundan, şimdiki sefil hallarımıza düşmek çok acıdır arkadaşlar.
İşte, vaziyetimiz ortada.
Devletimizin ”Kimse evden çıkmasın, biz vatandaşımıza 2 hafta bakarız” diyecek ekonomik gücü kalmamıştır.
****
(Oysa, mucizeler yaratmaya gerek yoktu. Yalnızca tarım gücünle, turizm zenginliğinle ve elbette bunları koruyacak kahraman ordunla dünya deviydin. Uyuma kardeşim)
****
Bakın sözü nereye götüreceğim.
Ayıptır söylemesi, geçen ay, bikaç saatliğine dostlarımla yaylaya çıkmak icap etti.
Aslında, yükseklerde solunum sorunu yaşayan ve köylere-yaylalara gitmekten kaçınan bi kardeşinizim.
Çok uzun yıllar olmuştu görmeyeli.
Dayanamadım…
****
İyi ki gitmişim.
Milyon tane ağaç vardı ulu ulu… Her yer yemyeşildi, otlar-yemişler… Koyunlarımız, büyükbaş hayvanlarımız halen hayattaydı… Derelerimiz gürül gürül, köpük köpüktü.
Bütün umutlarım geri geldi.
Ne kadar keserlerse kessinler, bu ağaçlarımızı bitiremezler.
Ne kadar acımasızca davransalar da bu bitki örtümüzü yok edemezler.
Ne kadar hayınca bi kafa taşırlarsa taşısınlar bedenlerinde, hayvanlarımızı tüketemezler.
Neye hizmet ettiklerini bilmeden her yana setler çekseler de akarsularımızı kurutamazlar.
Doğa buna izin vermeyecektir…
****
Pek çok uçsuz bucaksız arazinin dikenli tellerle çevrildiğini de gördüm bu arada.
Dellenmemek elde diğildi tabi.
Orada, sorduğum insanların yalancısıyım, Katar’lılara satılmış meğer yayla topraklarımız da????
Hiç dert etmedim; 100 sene evvel bi yiğit çıkmış, Osmanlı’nın satıp savdığı herşeyi geri almıştı, şimdi yine çıkar bi yiğit, hepsini geri alır.
Geldikleri gibi giderler.
****
Değerli dostlarım,
Aşarız bunların hepsini. Devletin tepesindeki zihniyet değişir, 10 yıl içinde yeniden tarım ve turizm ülkesi oluruz.
Moralinizi bozmayın, dik durun yeter.
Asıl, şu salgın hastalıkla ilgili sıkıntımız bambaşka.
****
Anlatayım.
Gazeteci Soner Yalçın kompleksiyle yaşayanlar var aramızda. Cahilce kamuoyu oluşturmakta bunlar.
Neymiş? Her şey senaryo imiş, küresel sermayenin oyunu imiş? Falan filanmış?
Virüsün ortaya çıkışındaki kapitalizm dalaverelerini algılayacak kadar zeka sahibiyiz hepimiz. Kimsenin fikrine ihtiyacımız yok bu anlamda!
İyi de net ve somut bi virüs var ortalıkta, ne yapacağız, doğal bi hastalık diğil bu, aşağılık kapitalist sistemin laboratuvarlarının icadı diye gülüp geçecek miyiz?
****
(geçen günlerde annem azıcık hasta oldu… çok şükür ki, basit bi soğuk algınlığı olarak geçti gitti… ama o 3-4 günde çektiğimiz ”acaba” korkusu bize yeter… anneme bişey olsaydı, harbiden çok merak ediyorum, yüzüme nasıl bakacaktı, bu ”senaryo sevici” arkadaşlar?)
****
Bu arkadaşlar tahminen aşı olmaktan da kaçınarak, ”aşılarda chip varmış” muhabbeti yapacaklardır. Yakındır, sayfalarında bu konuyu işleyeceklerdir.
Yahu güzel kardeşim, Giresun‘da oturan, dünyadaki milyarlarca sıradan insandan birisin.
Küresel güç chip takıp da senin neyini takip etsin?
Bu denli ego fazla diğil midir?
****
Ben hala o yayladaki derenin köpüğünde, çam ağacının kozalağında kaldım. Tertemiz.
Her dakka bişeyler yazmak zorunda diğilsiniz, şu edebiyat dünyasını rahat bırakın.
Harflerinizle dünyamı kirletmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM