GAZETEDEN OKUMAK!

GAZETEDEN OKUMAK!

Allah’ın yalnızca Giresun insanına bahşettiği bazı organlar konusunu daha evvel çok anlattım sağda-solda. Kamera karşısında olsun, sosyal medyada adıma kurulmuş fan sayfasında olsun, bu minvalde nice nice dil dökmüşlüklerim mevcuttur.
Belimizin ”bıkın” kısmı neresidir,
Ağzımızın ”kıtırmağı” ne gibi bişeydir,
Elimizin ”aşuğu” nasıl olur,
Gözümüzün ”ilifi” tam olarak nereye denk gelir?
Sanırım dinlediniz-okudunuz bunları, benden vaktiyle…
****
Sözün gelimi diyorum ha, kimse doğrudan üzerine alınıp şehircilik yapmasın yarın;
Bi Ankaralının belinde bıkın olamaz. Kızıp da bi Mersinlinin elinin aşuğuna sövülemez, yakışık almaz böyle şeyler. Edirne doğumlu olup da ağzında kıtırmağı bulunan birine rast gelmek seneler geçse, kuşaklar değişse de mümkün diğildir. Erzincanlının gözünün ilifini saptamak şu dünyadaki en son iştir, falan.
İnsan bedenindeki kimi organlar sadece Giresun insanına özgüdür.
****
İnsanlık âlemine yine çok ”önemli” bilgiler sunacağım mecbur, lütfen gönül gözüyle okuyunuz!
Kardeşlerim,
Sizi temin ederim, dünyanın tüm bebekleri güzeldirler, şirindirler, meleklere benzerler, cennet kokarlar. Benim kentiminkiler de öyledir tabi. Ama Giresunlu çocuklar, tüm bunlara ilaveten, yüzyıllardır analarından ”Got gafalı” olarak da doğmaktadırlar.
Got gafa önemlidir.
Got gafa kıymetlidir.
Got gafa özeldir.
Açık konuşayım, got gafalı olmayan adamdan kimseye hayır gelmez!
****
İşin gerçeği…
Got, aslında bi ölçü birimidir şehrimizde. Silindir şeklinde bi ahşaptır netice itibarıyla. İçi boştur. Vursan küt-küt ses çıkartır. Kavanoz gibi, saklama kabı gibi şeyler düşünün. İşte öyle bişeydir.
Değirmene gider, ödünç un alırsın bi ahbabından.
Bahçaya iner, ödünç fındık alırsın bi komşundan.
Yokluk çekmezsin hiç köylük yerde…
Paraya, tartıya falan da gerek yoktur.
Diyelim, 5 got un aldın birinden. 5 got olarak geri verirsin elin bollaşınca.
Got, yardımlaşmadır, sosyalist ekonomidir bi nevi. Her bünyede iyi durmaz.
Ben de zaten kıymetli ağabeylerim Abdullah Keskin ve Hilmi Taşkın’dan öğrendim, epeyce vakitler evvel.
****
Adını böylesi önemli bi ölçüden aldığından hareketle, got gafa diyip geçmemenizi de şiddetle salık veririm değerli dostlarım.
Örneğin bencileyin; şimdilerde 30 yaşa ulaşmış iki yeğenimi (ki birinin dayısı, birinin amcasıyım çok şükür) doğdukları günden bu yana;
-”Oğul, oğul got gafalarım” diye diye severim.
Got gafalı erkek çocuklar hiç büyümezler.
(Kendimden bilirim yahu. Ben de ablamın bunca yıllık deneyimli got gafasıyım)
****
Az irice… İçi boş… Odun…
Tamam, ”got” böyle bişey, ama got gafa terimi asla bu tür kötücül amaçlarla kullanılmaz.
Got gafalılar sevimlidir.
Got gafalılar sempatiktir.
Belki sakardır, belki beceriksizdir, ama dünyanın en temiz yürekli insanlarıdır hepsi.
Mesela benim canım arkadaşlarım; Ömer Cinel, Uğur Kap, Ahmet Öndaş, Kemal Damcı, Tansu Dizdaroğlu, Ersin Özdemir, Kadri Bozali, Turhan Tozlu, Organik Ömer, Ergül Erol, Zafer Akten, Serdar Bayramoğlu,  İlyas Koser… Hepsi de birer nadide got gafa klasiği olarak yer alırlar gezegenimizde. Allah yokluklarını göstermesin bana bu kerataların!
Uyarmak durumundayım sizleri. O derece derinliklere sahip bi kavramdır ki got, kimi kez yanlış kullanımlara da rastlandığı olur.
Dil alışkanlığıyla;
-”Bırak şu got gafayı” denecek türden gereksiz insanlar bi elin beş parmağını geçmez şehrimizde.
Dikkate almayınız. Yanlış örnektir.
****
(1- İstanbul’da okuldan-tribünden-iş yaşamımdan kalma nice dostlara sahibim. Bunlar, taşıdıkları büssürü üstün vasfa karşın, asla got gafalılar mertebesine erişemezler.
Çünkü bu kavramda, Giresun’da doğup büyümek esastır… 2- Ünye doğumlu sevgili kardeşim Ömer Ermiş de çok kıymetli bi insandır misal. Ne var ki, yaşamının yalnızca yarısı Giresun’da geçtiği için, ancak % 50 got gafalı olabilmiştir. Doğanın yasalarını değiştiremeyiz, ne yapayım, elimden bişey gelmez)
****
Hepinizi en derin, en got gafalı duygularımla selamlıyorum.
Varın gidin, bayiden birer gazete alın bakim!
Salt internetten bedava-bedava okuyup da got gafalılık yapmayın!
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjik ve kararlı bir şekilde hareket etme isteğiniz yüksek olabilir. Fakat aceleci davranmaktan kaçınmalısınız, çünkü ani kararlar almak zararlı olabilir. Bugün duygusal anlamda da kendinizi ifade etmekte güçlük çekebilirsiniz, bu nedenle empatiye ve iletişime önem vermek faydalı olacaktır. İş ve kariyer hayatınızda ise liderlik özelliklerinizi ön plana çıkarabilir ve proje yönetiminde başarılı olabilirsiniz. Sağlık açısından ise bedensel aktivitelere yönelmeniz, enerjinizi dengelemenize yardımcı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinizi daha şanslı ve enerjik hissedeceksiniz. Etrafınızdaki insanlarla iletişiminiz güçlenecek ve yeni ilişkiler kurma fırsatı bulacaksınız. İş hayatında ise projelerinizde ilerleme kaydedebilir ve yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. Sağlık konusunda ise daha dikkatli olmakta fayda var, beslenmenize özen göstermeyi unutmayın. Keyifli bir gün sizi bekliyor olabilir. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve içsel dengenizi korumak için zaman ayırmanız gerekebilir. Sevdiklerinizle iletişimde nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Kendinize özel bir zaman ve mekan yaratın, içsel huzurunuzu sağlayacak aktivitelere yönelebilirsiniz. Planlarınızı detaylı bir şekilde düzenleyerek daha verimli bir gün geçirebilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirmek için spor veya meditasyon gibi faaliyetlere zaman ayırabilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak sizi daha dengeli ve huzurlu hissettirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz oldukça yüksek olabilir ve kendinizi daha parlak, karizmatik ve lider ruhlu hissedebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştirmek için adımlar atabilir, yaratıcılığınızı en üst seviyede kullanabilirsiniz. Ancak, ani tepkilerden kaçınmalı ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise daha anlayışlı, sabırlı ve sevgi dolu davranarak, sorunları kolayca çözebilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün başkalarıyla iletişiminizde daha anlayışlı ve uzlaşmacı olma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Özellikle iş ortamında işbirliği yapmanız gereken durumlarda sabırlı ve anlayışlı olmanız başarı şansınızı artırabilir. Kendinizi ifade etmekten kaçınmadan, açık ve net bir iletişim kurmaya çalışın. İçsel denge ve uyumunuza dikkat etmek, size gün içinde olumlu enerji katacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Terazi burcunu etkileyen enerjiler iş ve kariyer konularında önemli gelişmeler getirebilir. Kendinizi ifade etme fırsatlarına sahip olabileceğiniz bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak projelerinizi ilerletebilir veya yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, sabırsızlık ve aceleci davranmamaktır. İşlerinizi planlı bir şekilde ilerletmek ve detaylara dikkat etmek size fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde de iletişime ve anlayışa önem vermeniz gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle uyum içinde olmaya özen gösterin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı daha fazla içe kapanık bir şekilde yaşayabilirsiniz. İçsel dünyanızda derin düşüncelere dalabilir, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilirsiniz. Bu durum, çevrenizdekilerle iletişiminizin biraz zor olmasına neden olabilir. Ancak kendi içsel deneyimlerinizden de önemli dersler çıkarabilirsiniz. Duygusal dengeyi korumak için kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sağlam adımlarla ilerlemeyi ve hedeflerinize odaklanmayı sürdürmelisiniz. Duygusal konularda sabırlı olmak ve mantıklı kararlar almak önemli olacaktır. Ekip çalışmalarında liderlik yeteneklerinizi ortaya koymak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengelemek ve içsel bir huzur bulmak da bugün size iyi gelebilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM