Gürsel EKMEKÇİ
Gürsel EKMEKÇİ
gursel@sanatlayasam.net
FORMÜL
 • 0
 • 280
 • 15 Eylül 2021 Çarşamba
 • +
 • -

Çok sevdiğim bi çift idiler. Genç de sayılırlar epeyce bizden.
Boşandılar birdenbire bikaç gün evvel.
Üzüldüm tabi, nasıl üzülmem, en başından beri sevgilerinin tanığıyım. Kimileri için ”elimde büyüdüler” diyerekten kendimize pay çıkarmamız misali, elimde aşık oldular yahu!
****
Kıza sordum ilk, her nedense O’nu daha sık görürüm;
-”Eee?? Nolacak şimdi gızım”?
-”Ne olsun be Gürsel Abi. Evi boşalttık, geçtim baba evime. Ne kira derdi var, ne yemek derdi, babam zaten evim senindir kızım dedi, hem maaşım da bana kaldı”.
Caddede rastlaşınca oğlanla da dertleştim aynı gün.
Ne de olsa hem kız-hem erkek tarafıydım;
-”Çok üzüldüm be gardeşim. Neden yürütemediniz? Ne güzeldiniz oysa? Napacaksın şimdi”?
-”Annemlere taşındım Gürsel Abi. Ne kira derdi kaldı, ne elektrik, ne mutfak. Rahat ettim be abi, maaşım bana kaldı artık”.
Kelin ilacı olsa başına sürermiş diyemedim. Üzüldüm, çok üzüldüm.
Başımı öne eğmemek mümkün diğildi.
****
Bu ruh haliyle yürür iken kendi kendime, mektepli bi ekonomist olarak, şimşekler çakıverdi ansızın beynimde.
Liyakatsiz ellerde insanlık tarihinin en büyük ekonomik bunalımını yaşayan vatanımız için kesin kurtuluş formülünü bulmuştum resmen!!
Herkes anasının evinde otursa, memlekette hiçbi ekonomik sıkıntı olmazmış demek!
Nasıl oldu da düşünemedik bunu hiç?
****
Hemen yapalım fizibilite çalışmasını ki, teorimiz bilimsel görünsün.
1)Hangimiz için;
Ana yemeğinin yerini tutan bi yemek,
Ana ütüsünün yerini tutan bi ütü,
Ana temizliğinin yerini tutan bi temizlik,
Ana dırdırının yerini tutan bi dırdır vardır??
Yok, ula Gürsel, çok haklısın diyen dillerinizi seveyim…
****
2)Peki, hangimiz için;
Baba parası kadar bereketli bi para,
Baba güvencesi kadar bi güvence,
Baba hüznü kadar bi hüzün,
Baba gibi bi dağ vardır??Yaşa, ula Gürsel, çok haklısın diyen ağızlarınızı seveyim…
****
Herkes evinde otursun, kimse evlenmesin.
Memleketçe kalkınmamızın yegâne çözümü budur!
****
Ehh, bi gızı sevdik diyelim, napıcaz?
Devletimiz ne güne duruyo?
* ”Devlet Kafeleri Genel Müdürlüğü” açılsın, kafelerde buluşur, otururuz.
* ”Devlet Yeme-İçme İşleri Bakanlığı” oluşturulsun, restoranlarda buluşur, yer-içeriz.
* ”Devlet Sahillerde Yürüme Müsteşarlığı” kurulsun, sahillerde buluşur, el ele yürürüz.
* ”Devlet Kavuşma Otelleri” yapılsın, akşamdan akşama buluşur, halvet oluruz.
(Devlet Tiyatrosu desen zaten var, onu bari akıl edebilmişler)
(Devlet Sineması da şarttır hani, ilaveten)
(Her şeyi devletten beklemeyin diyen kimseler, halt etmiştir. İnadına bekliyoruz kardeşim)!!
****
Muhtemelen;
– ”İyi has dedin, ama bak şunu düşünemedin, bebek olunca ne yapılacak peki Sayın Ekmekçi” diyenleriniz olacaktır şimdi?
Bebek nerde kalacak, bebeğe kim bakacak, diye muhalefet yapacaksınız bi de bana?
Analarımız bakacak elbet, soruyonuz bi de?
Bizden iyi bakarlar.
Soru mudur yani bu?
****
Bu haftaki yazımı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü personeline ithaf ediyorum arkadaşlar.
Bırak bu işleri diyen dillerinizi seveyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi iş hayatınıza odaklamanız gerekebilir. Üzerinde çalıştığınız projelerde başarıyı elde etmek için detaylı ve disiplinli bir şekilde ilerlemek önemli olacak. İş arkadaşlarınızla işbirliği içinde olmak sizi destekleyebilir. Bugün, duygusal konularda ise mantıklı kararlar almaya çalışmalısınız. Sağlığınız için beslenmeye dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak faydalı olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcunu bekleyen güzel bir gün olabilir. Uzun zamandır üzerine düşündüğünüz bir konuda ilerleme kaydedebilir ve beklediğiniz haberleri alabilirsiniz. Aşk hayatınızda tutkulu ve heyecanlı bir gün geçirebilirsiniz. Ancak, bugün kendinize zaman ayırmanız ve iç huzurunuzu ön planda tutmanız da önemli olacak. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda daha hassas olabilirsiniz. İletişim içinde olduğunuz kişilerle empati kurmak ve anlayışlı olmak önemli olacaktır. İçsel dünyanıza daha fazla odaklanabilir, duygularınızı derinlemesine keşfetme ve anlama şansı bulabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak, duygusal dengeyi korumak ve iç huzuru sağlamak için faydalı adımlar atabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, kendinize zaman ayırmak ve iç dünyanıza biraz vakit ayırmak için mükemmel bir gün olabilir. Duygusal olarak dengenizi korumaya özen gösterin ve içsel huzurunuzu korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirmek ve işbirliği yapmak için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etmeye açık olun ve duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin. Ufak detaylar üzerinde çok fazla durmak yerine büyük resme odaklanmayı deneyin. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde yönlendirerek bugünü daha verimli hale getirebilirsiniz.Hayatınızda fark yaratacak kararlar alabilirsiniz.Umarım bugünün keyifli ve verimli geçer!

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Başak burcunun insanları için verimli ve organize bir gün olabilir. İşlerinizde detaylara dikkat etmek, planlarınızı düzenli bir şekilde takip etmek size başarı getirebilir. Sağlık açısından da bugün kendinize özen göstermenizde fayda var. Kendinize zaman ayırmak ve stresten uzak durmak için kendinize zaman ayırmanız önemli olacaktır. Umarım harika bir gün geçirirsiniz!

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcunu bekleyen abartılı beklentilerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir gün olabilir. Özellikle iletişimdeki bazı belirsizlikler sizi endişelendirebilir ancak sağduyunuza güvenerek kararlar almaya çalışmalısınız. Kendinize ve duygularınıza dürüst olmak, ilişkilerinizde olası sorunları engelleyebilir. Enerjinizi dengede tutmaya özen gösterin ve içsel dengeyi koruyarak hareket edin.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcuna mensup olanlar için duygusal ilişkilerde derin bağlantılar kurma ve duygularını ifade etme zamanı olabilir. İçinizde biriken hisleri paylaşarak ilişkilerinizi daha derinleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bugün, yapmanız gereken bazı sorumluluklarla ilgili kararlar alabilir ve planlarınızı netleştirebilirsiniz. İş hayatında odaklanma gücünüz artabilir ve hedeflerinize adım adım ilerleyebilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizde disiplinli olmanız gerekebilir. Hedeflerinize odaklanarak kararlılıkla ilerlemelisiniz. Sabırlı ve pratik bir şekilde sorunları çözebilir ve önemli adımlar atabilirsiniz. İş ilişkilerinizde de ciddi ve sorumluluk sahibi davranarak başarılı olabilirsiniz. Özel hayatınızda ise sevdiklerinizle vakit geçirerek ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM