“Eskişehir’e Devlet Tiyatrosu Kurulsun”

“Eskişehir’e Devlet Tiyatrosu Kurulsun”

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Devlet Tiyatro Genel Müdürlüğü’nün Eskişehir’de yerleşik tiyatro müdürlüğünün bulunmadığına dikkat çekerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan, tiyatroya ilginin ve talebin yoğun olduğu Eskişehir’de yerleşik bir tiyatro müdürlüğü kurması talebinde bulundu.

Bakan Ersoy’un cevaplandırılması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, Şehir Tiyatrolarının sahnelemiş oldukları oyunların biletleri satışa çıktıktan birkaç saat sonra tükendiğinin altını çizen Kabukcuoğlu, “ Tiyatro, Eskişehirliler için en önemli kültürel aktivitelerden biri. Tüm oyunlar kapalı gişe oynamakta. Eskişehirlilerin tiyatroya gösterdikleri bu yoğun ilgili yeni tiyatro salonlarının açılmasıyla karşılık bulmuş ve yıllar içinde 100 bin kişi başına düşen tiyatro koltuk sayısının artmasına neden olmuştur. Türkiye genelinde 100 bin kişiye düşen koltuk sayısı 318 iken Eskişehir’de bu sayı 621’dir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde, 1986 yılında kurulan, sahne sanatları eğitimi verecek donanımlı bir devlet konservatuvarının bulunduğu ve tiyatroya ilginin bu kadar yoğun olduğu bir ilde Devlet Tiyatro Genel Müdürlüğü’nün oyunları sahnelenmemektedir. Cumhurbaşkanının da kültür ve sanat şehri olarak nitelediği bir şehirde, devlet tiyatrolarının bulunmaması bir eksikliktir. Konuyla ilgili kurumlar bir araya gelerek, Eskişehirlilerin tiyatroya olan yüksek ilgisi karşılanmalıdır.” dedi.

Devlet Tiyatro Genel Müdürlüğü’nün, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Konya, Sivas, Trabzon ve Van illerimizin ardından, 13. Tiyatro Müdürlüğü’nün Eskişehir’de bulundurmasına yönelik atacağı adımların isabetli olacağını söyleyen İYİ Partili Kabukcuoğlu  Bakan Ersoy’a şu soruları yöneltti: “ Eskişehir’de Devlet Tiyatrolarının sergiledikleri oyunların sahne almamasının nedenleri nelerdir? Müdürlüğünüz tiyatroya ilginin ve talebin yoğun olduğu Eskişehir’de yerleşik bir tiyatro müdürlüğü kurmayı düşünmekte midir? Müdürlüğünüz sahnelenmekte olan mevcut tiyatro oyunlarının sergilenmesi için yerleşik bir tiyatro müdürlüğü olmayan diğer illere turneler düzenlediği gibi, önümüzdeki günlerde Eskişehir’e de turne düzenlenmesi için bir çalışma yürütmekte midir?”

Kaynak: https://www.eskisehir.net/eskisehir/eskisehir-e-devlet-tiyatrosu-kurulsun-h48012.html

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47