eski günlerim..

eski günlerim..

PAZAR’LIK
eski günlerim..
ülker’di, gima’ydı, carrefour’du, masal’dı derken, ömrümün çoğu ‘’ev yaşamı’’ nedir bilmeden geçti gitti, kardeşlerim..
hadi ülker’deki şatafatım bi yana diyeyim, ama süpermarket yöneticiliği ve masal’lı yıllarımın en belirgin özelliği; herkes için tatil anlamı taşıyan özel günlerin, bizim için daha da sıkı bi mesai demek olduğuydu.. (yılbaşı, bayram, hafta sonu geceleri falan yani)
salt pazar öğlen kahvaltılarında ve yine pazar gece sofralarında evde olabilir, canım olcay’ımla ve kızlarımla anca bu şekilde muhabbet edebilirdim..
arada bi bu sayfada yazdığım, ‘’cumhurbaşkanı ben olsam’’, ‘’hakem olsam’’, ‘’ben genelkurmay başkanı olsam’’ vb konularda neler yapacağımın ihtimalleri, işte bu masalarda beni karşılarına alarak ‘’ana kız kaynatmalarının’’ ürünleriydi..
gülmekten yemek yiyemezdik..
***
bigün evde anlattım, nerden çıktıysa mevzu.. ‘’yahu dünyada başka bi lider olabilir mi, bi yerde okudum, bülbülüm altık kafeste türküsünün kaynak kişisi meğerse Atatürk’müş.. hayatımda bu kadar müthiş bi detay duymadımdı.. emin diğilim ama, tahminen doğrudur, nasıl sevindim ya’’..
çiğse elbette kaçırmadı böyle bi golü.. başladı derhal bizi güldürmeye;
-‘’yaa anne düşünsene trt repertuarında babamdan alınma giresun türküleri olduğunu.. daha caddede kimseyi yürütmez, bağlamasıyla gelen geçen herkesin kafasına vururdu’’!!!
(gülme krizi)
***
dün, zübeyde hanım’ın ölüm yıldönümünde de benzer duygularla kaplıydı göynüm..
sanmam ki olsun, dünyanın herhangi bi yerinde, bi liderin annesinin vefatına bile 100 yıldır üzüntü duyulsun?
***
keyfim yok biliyonuz.. bikaç gün önce bana yaşatılan, hem de hiç hak etmediğim sıkıntıyı kabul edemiyorum..
Allah bilir bilir yapar, ağzımı açmayacağım bu konuda..
güdümlü füzeyi, geldiği yere gönderirler, merak etmesin kimse!
***
bu moral bozukluğuyla evdeydim iki gündür hep.. bi ara derneğe uğradığımda, erol abi’yi duvarlarımıza resim çizerken, ömer’i fotoğraf kursu verirken, tan hoca’yı mutfakta otururken, aslı ve nedim’i ziyarete gelmişken, aziz hoca ve orhan abimi izler dergimiz için yazılarını getirirken gördüm..
bilgi yurdu’muz dimdik ayaktadır, onu da merak etmesin kimse..
***
evde ne kadar fuzuli gazete varsa okuyarak, tv’de ne kadar kıytırık maç varsa izleyerek zaman geçirdim.. izler’in şubat sayısının son durumu için grafikerimizi arayıp; ‘’sadece ihsan hakyemez abimin, yaşar akalın abimin yazılarının ve bulmacanın kaldığını’’ öğrenip gönendim..
sağolsun izler ekibi..
daha sonra, nereden aklıma geldiyse boney m’in ne kadar eski şarkısı varsa, açıp açıp izledim / dinledim yutup’tan.. bobby farrel abimizin çılgın danslarına ben de tempo tuttum, 10 sene evvel öldüğüne yine hüzünlendim..
bobby farrel, kalbimde giresun çocuğudur..
***
izler’e gelen bi makalede fransızca bi cümle var idi.. onun bile imla yönüyle doğruluğunu fransa’da yaşayan abimden teyit ettirdim..
ne olur ne olmaz, malumunuz, çok acı bi deneyimle öğrendik ki, ‘’bi hata yapsa da keyif çatsak’’ diye bekleyenlerim varmış..
kabul edemiyorum.. kabul edemiyorum.. kabul edemiyorum.. böyle bi fesatlığa inanamıyorum..
***
hava soğuktu hep.. çok güzel de bi kar yağdı bi ara.. kalorifer yanında, koltuğa uzanarak izledik yağmur’umla bu eşsiz manzarayı..
evin kedi ahalisinden greyfurt bey de bizimleydi, battaniye altında.. kızım;
-‘’grey, senin bu ikinci kar görmen’’ dedi..
bikez bile kar görememiş rahmetli kediciğimiz maya’mızı anımsayıp ağladık sonra..
lütfen bizim tertemiz hayatımızı bozmasın kimse.. herkes dengiyle oynasın..
***
sevgili kardeşlerim,
giresun’da her şeyin ‘’özeti’’ yaşanıyo artık.. yaz da azıcık sürüyo, kış da misal.. bu minvalde kar bile yarım saat kadar falan yağdı.. bitti.. yağmur’umun, yarın babamla karda gezeriz, pazartesi de okullar tatil olur hayali boşa çıktı..
üzerlerinizi sıkı giyininiz..
mümkünse evden çıkmayınız..
önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..
cümleten sağlıklı pazar’lar dilerim..
dr gürsel ötker
giresun ünv. solunum yolları ve kön kön öksürükler bölüm başkanı
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz yüksek olacak ve hedeflerinize odaklanmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani tepkiler vermekten kaçınmalı ve sabırlı olmalısınız. İletişimde bazı tatsızlıklar yaşayabilirsiniz, ama sakin kalarak çözüm bulabilirsiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve üzerinizdeki stresi atmak için spor yapmaya zaman ayırabilirsiniz. Bugün sağlıkla ilgili konulara dikkat etmenizde fayda var.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün kendinize zaman ayırmalı ve içsel dengenizi korumalısınız. Sizi huzursuz eden konulara odaklanmak yerine sağlıklı aktiviteler yaparak rahatlamaya çalışın. İletişimde olacağınız kişilere karşı sabırlı ve anlayışlı olmanız faydalı olacaktır. Sevdiklerinizle vakit geçirmek size enerji verebilir. Hayallerinize adım adım ilerlemek için başkalarının fikirlerine de açık olun.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak biraz dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. İçsel huzursuzluklarınızı kontrol altına almak ve mantıklı kararlar vermeye çalışmak önemli olacak. Olumsuz düşüncelerinizden arının ve yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara odaklanın. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmaya özen gösterin, onların desteğini almak sizi rahatlatabilir. Sağlık konularına dikkat etmek ve enerjinizi doğru yönlendirmek için bugünü verimli şekilde değerlendirmeye çalışın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün kendinizi ifade etme ve duygularınızı paylaşma konusunda güçlü bir istek hissedebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla iletişiminizde daha açık ve samimi olmaya gayret edin. Ayrıca, bugün yaratıcı ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek ve yeteneklerinizi sergilemek için güzel fırsatlar karşınıza çıkabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün çevrenizdeki insanlarla iletişiminiz oldukça yoğun olabilir. Fikir alışverişinde bulunmak isteyeceğiniz projeler için destek arayışı içinde olabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanızda fayda var, çünkü bazı insanlar sizi yanıltabilir veya gereksiz tartışmalara sevk edebilir. Kendinizi ifade etmek için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Ayrıca bugün sağlığınıza dikkat etmeli ve stres faktörlerinden uzak durmaya çalışmalısınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde denge ve uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Karşı tarafla anlaşmazlıkları çözmek için uygun bir gün olabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak karşınızdakini anlamaya çalışın. Aşk hayatınızda romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak için fırsatlar yakalayabilirsiniz. Keyifli ve huzurlu bir gün geçirmeniz dileğiyle.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün odaklanmanız gereken konularla ilgili derin ve analitik düşünme yeteneğiniz yüksek olabilir. Duygularınızla mantığınız arasında denge kurmayı başarabilir, kararlarınızı daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz. İçgüdüleriniz size doğru yolu gösterebilir. Bugün, duygusal anlamda kendinizi daha güvende ve huzurlu hissedebilirsiniz. Yakın ilişkilerinizde şeffaf ve dürüst olmaya özen göstermelisiniz. Bugün, çözümlemek istediğiniz konular için ideal bir gün olabilir.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aklınız ve mantığınızı kullanarak hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Disiplinli ve sabırlı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşabilirsiniz. İletişimde net olmaya özen gösterin ve gerektiğinde sınırlarınızı belirleyin. Bu sayede çevrenizdeki insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve uyum içinde olabilirsiniz. Özel yaşamınızda ise sevgilinizle derin ve samimi konuşmalar yapabilir, duygusal bağınızı güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM