eski günlerim..

eski günlerim..

PAZAR’LIK
eski günlerim..
ülker’di, gima’ydı, carrefour’du, masal’dı derken, ömrümün çoğu ‘’ev yaşamı’’ nedir bilmeden geçti gitti, kardeşlerim..
hadi ülker’deki şatafatım bi yana diyeyim, ama süpermarket yöneticiliği ve masal’lı yıllarımın en belirgin özelliği; herkes için tatil anlamı taşıyan özel günlerin, bizim için daha da sıkı bi mesai demek olduğuydu.. (yılbaşı, bayram, hafta sonu geceleri falan yani)
salt pazar öğlen kahvaltılarında ve yine pazar gece sofralarında evde olabilir, canım olcay’ımla ve kızlarımla anca bu şekilde muhabbet edebilirdim..
arada bi bu sayfada yazdığım, ‘’cumhurbaşkanı ben olsam’’, ‘’hakem olsam’’, ‘’ben genelkurmay başkanı olsam’’ vb konularda neler yapacağımın ihtimalleri, işte bu masalarda beni karşılarına alarak ‘’ana kız kaynatmalarının’’ ürünleriydi..
gülmekten yemek yiyemezdik..
***
bigün evde anlattım, nerden çıktıysa mevzu.. ‘’yahu dünyada başka bi lider olabilir mi, bi yerde okudum, bülbülüm altık kafeste türküsünün kaynak kişisi meğerse Atatürk’müş.. hayatımda bu kadar müthiş bi detay duymadımdı.. emin diğilim ama, tahminen doğrudur, nasıl sevindim ya’’..
çiğse elbette kaçırmadı böyle bi golü.. başladı derhal bizi güldürmeye;
-‘’yaa anne düşünsene trt repertuarında babamdan alınma giresun türküleri olduğunu.. daha caddede kimseyi yürütmez, bağlamasıyla gelen geçen herkesin kafasına vururdu’’!!!
(gülme krizi)
***
dün, zübeyde hanım’ın ölüm yıldönümünde de benzer duygularla kaplıydı göynüm..
sanmam ki olsun, dünyanın herhangi bi yerinde, bi liderin annesinin vefatına bile 100 yıldır üzüntü duyulsun?
***
keyfim yok biliyonuz.. bikaç gün önce bana yaşatılan, hem de hiç hak etmediğim sıkıntıyı kabul edemiyorum..
Allah bilir bilir yapar, ağzımı açmayacağım bu konuda..
güdümlü füzeyi, geldiği yere gönderirler, merak etmesin kimse!
***
bu moral bozukluğuyla evdeydim iki gündür hep.. bi ara derneğe uğradığımda, erol abi’yi duvarlarımıza resim çizerken, ömer’i fotoğraf kursu verirken, tan hoca’yı mutfakta otururken, aslı ve nedim’i ziyarete gelmişken, aziz hoca ve orhan abimi izler dergimiz için yazılarını getirirken gördüm..
bilgi yurdu’muz dimdik ayaktadır, onu da merak etmesin kimse..
***
evde ne kadar fuzuli gazete varsa okuyarak, tv’de ne kadar kıytırık maç varsa izleyerek zaman geçirdim.. izler’in şubat sayısının son durumu için grafikerimizi arayıp; ‘’sadece ihsan hakyemez abimin, yaşar akalın abimin yazılarının ve bulmacanın kaldığını’’ öğrenip gönendim..
sağolsun izler ekibi..
daha sonra, nereden aklıma geldiyse boney m’in ne kadar eski şarkısı varsa, açıp açıp izledim / dinledim yutup’tan.. bobby farrel abimizin çılgın danslarına ben de tempo tuttum, 10 sene evvel öldüğüne yine hüzünlendim..
bobby farrel, kalbimde giresun çocuğudur..
***
izler’e gelen bi makalede fransızca bi cümle var idi.. onun bile imla yönüyle doğruluğunu fransa’da yaşayan abimden teyit ettirdim..
ne olur ne olmaz, malumunuz, çok acı bi deneyimle öğrendik ki, ‘’bi hata yapsa da keyif çatsak’’ diye bekleyenlerim varmış..
kabul edemiyorum.. kabul edemiyorum.. kabul edemiyorum.. böyle bi fesatlığa inanamıyorum..
***
hava soğuktu hep.. çok güzel de bi kar yağdı bi ara.. kalorifer yanında, koltuğa uzanarak izledik yağmur’umla bu eşsiz manzarayı..
evin kedi ahalisinden greyfurt bey de bizimleydi, battaniye altında.. kızım;
-‘’grey, senin bu ikinci kar görmen’’ dedi..
bikez bile kar görememiş rahmetli kediciğimiz maya’mızı anımsayıp ağladık sonra..
lütfen bizim tertemiz hayatımızı bozmasın kimse.. herkes dengiyle oynasın..
***
sevgili kardeşlerim,
giresun’da her şeyin ‘’özeti’’ yaşanıyo artık.. yaz da azıcık sürüyo, kış da misal.. bu minvalde kar bile yarım saat kadar falan yağdı.. bitti.. yağmur’umun, yarın babamla karda gezeriz, pazartesi de okullar tatil olur hayali boşa çıktı..
üzerlerinizi sıkı giyininiz..
mümkünse evden çıkmayınız..
önce Allah’a, sonra türk hekimlerine emanet olunuz..
cümleten sağlıklı pazar’lar dilerim..
dr gürsel ötker
giresun ünv. solunum yolları ve kön kön öksürükler bölüm başkanı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merkür gerileme evrelerinden birini yaşarken sizin de bazı şeyleri sorgulamanız gayet normal. Her şeye temkinli yaklaşıyorsunuz. Başkalarının tamamen gerçek olarak kabul ettiği şeyler tamamen yanlış olabilir. İşinin uzmanı kişilerin bile hata yapabilme ihtimali olduğunu unutmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikler olabilir. Gün içinde şartlara göre hareket etmekte fayda var. Bazı konularda isteklerinizi, hedeflerinizi sorgulama hali içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bazı konularda duygularınız veya düşünceleriniz birden değişebiilir. İç dünyanızda farklı yerlere gidebilir, zaman zaman yönünüzü belirlemekte zorlanabilirsiniz. İş görüşmeleri olabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı, neyi başarmayı umabileceğiniz konusunda gerçekçi olmanız gerektiğidir. Haritanızın kariyer alanındaki Jüpiter, sizi her şeyin mümkün olduğuna inanmaya teşvik edecek, ancak bir tür süper kahraman olduğunuzu düşünmeye başlamayın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir kereliğine herkes için bir küslüğü arkanızda bırakmanın zamanı geldi. İçten içe istemeyebilirsiniz. Ancak hem kendinizi hem de karşı tarafı affetmeye ve unutmaya ikna edebilirsiniz. Hayat devam ediyor. Geride kavga gürültü bırakmak istemezsiniz. O zaman sizin için yeni bir olasılıklar dünyası açılacaktır. Önemsiz şeyler için enerjinizi boşa harcamayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün yolunuza çıkan bilgiler, artık işle ilgili bir konu hakkında endişelenmenize gerek olmadığına inanmanızı teşvik edecek. Ama bu bilgiyi size kim veriyor? Onlara güvenilebilir mi? Bir rakibin kafanızı karıştırmaya çalışıyor olması mümkündür.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde dikkatsizlik, dalgınlık ve isteksizlik gibi haller içinde olabilirsiniz. Geleceğinize yönelik, hedeflerinize yönelik eylemden ziyade hayal, plan ve tasarı içerisinde olacaksınız. Gün içinde dağınıklıklar yaşayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

İyi bir tartışmadan hoşlanırsınız, ancak iletişim gezegeni Merkür gerileme aşamasından geçerken, inançlarınızın yüzde 100 gerçeklerle desteklendiğinden emin olmalısınız. Küçük bir şeyi yanlış yaparsan, rakiplerin seni mahveder!

YAY BURCU YORUMU

Bugünün Merkür-Jüpiter bağlantısı, bunu yaşam hakkında bazı ciddi sorular sormak için iyi bir zaman haline getiriyor ve bunu yaparken dünya hakkındaki anlayışınızı genişletiyor. Henüz tüm cevaplara sahip olmayabilirsiniz, ancak yaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Düşünmeye devam et.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel ilişkilerinizde kendinize güvenmeniz, yetersizlik algısına girmemeniz gerekebilir. Geleceğinize dair hedeflerinizi yüksek tutmalı, kendinize dair beklentilerinizi düşürmemelisiniz. Kendinizi onaylamanız oldukça önemli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 18.45'e kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkiler öne çıkabilir. Sorumluluklar ve görevler ile ilişkiler arasında denge kurmanız gerekebilir. Araçlarla ilgili sorunlara dikkat etmeli. İş ve özel hayatınızda kritik konuşmalar yapmanız gereken durumlar oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün lehinize çevrilebilecek bir şey görür veya duyarsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Bazı işaretlerle karşılaştırıldığında acımasız olmayabilirsiniz. Ancak durum gerektiriyorsa nasıl acımasız olunacağını biliyorsunuz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM