DÜŞ OLMAK

DÜŞ OLMAK

pek de ‘’dindar’’ sayılmazdı rahmetli babam.. öyle namazla, oruçla falan bi ilgisi olmadı hiç..
dinsiz miydi peki?? hayır, asla..
din dışı idi, din üstü idi, deyip geçeyim hadi..
****
ama ‘’ahlaklıydı’’ babam..
Atatürk için ağlayan adam, çekini bi gün önceden ödeyen adam, gurbetteki çocukları için evde kendi kendine tezahürat yapan adam,
elbette ki ahlaklıdır..
****
kestiği gazete kupürlerinden anlamıştık, babacaazımın ömrünün son demlerinde ‘’dine’’ merak salmışlığını.. tam da kendinden beklenen biçimde, hıfzı veldet gibi ‘’yüce’’ insanların ve turan dursun ayarında ‘’çağdaş’’ din bilginlerinin yorumlarını didik didik etmişti hep..
bu konularda ne düşünürdü??
bu yazarlarda ‘’neyi’’ aradı??
çok üzgünüm ki konuşamadık bu mevzuları?
****
bense, babamdan daha yatkınımdır dine-imana.. işte her zaman yazıyorum, her yerde konuşuyorum; ‘’ben inançlı bi insanım’’ diye..
ama dinsizim..
Allah vardır, gerisi yoktur..
(deist diyorlar böyle olanlara.. hayır efendim, deizmi de kabul etmiyorum)
****
babacaazımın ne aradığını bilemedim din’de, ama ben harbi harbi bişeylere iman etme amacıyla okudum kuran-ı kerim’i.. (halaa da okumaktayım arada bi)
maalesef, umduğumu bulamadım..
hatta, iki kuruş din duygum var idi, onları da yitirdim sevgili kardeşlerim..
sizler de başka şey ummayın;
-‘’hiçbişi yazmıyo kutsal kitaplarda.. her satırı tamamen kul uydurması’’..
****
(babama düşkün müydüm?? bunu bile tam bilemiyorum.. bebekliğimi saymam, üniversite yıllarımı saymam, sadece 11 yılım babamla dolu dolu geçti.. babam hep ‘’ağır’’ adamdı, ben hep ‘’mizah’’ yanındaydım yaşamın.. ama, bildiğim tekbi şey var, babamı üzmeye kıyamazdım.. adımlarım hep ‘’babamı üzmemek’’ üzerineydi)
****
gassaray lisesi orta 1 öncesi hazırlık sınıfından, öldüğü güne değin hiç ayrılmadıkları bi ‘’kankisi’’ vardır babamın.. servet amca.. samsun’lu..
yine küçüktüm la ben aksi gibi, bi gece bizim evde rakı masasında dinden-imandan gonuştular.. servet amcam dini bütün biridir.. babama Allah kavramını şöyle anlattıydı, halı üzerinde arabalarımla oynarken ben;
-‘’bak şimdi kayacım, sahilde 1000 tane elektrik direği var di mi, ama şalter mutlaka merkezde.. birisi şalteri indirince sönüyo hepsi, kaldırınca yanıyo’’!
ilginç bi fikir tabi de, bu olağanüstü sistemi açıklamaya yetmez ki..
****
(uyuz oluyorum bakın şu tür insanlara; ‘’eee, şimdi yani, bi güç var tabi, adına ister Allah diyelim, ister doğa’’!!!!
güç müç yok kardeşim.. bi matematiksel sistem var ve bunu kuran bi varlık var.. bizler yalnızca bu sistem niçin kuruldu, onu bilemiyoruz.. bunu açıklamak üçün dini uydurmuşuz)
****
servet amca, dünyalar iyisi bi büyüğümdü.. vaktiyle samsun’da okumuş her giresun çocuğunun velisi olmuştu, bile-isteye.. bu çocukları sık sık ziyaret etmiş, dertlerini sormuştu..
bikaç sene önce babamla kavuştular yine.. Allah mekanlarını cennet etsin..
başka ne diyim??
****
velisi olduğu çocuklardan biri de, sevgili gardeşim dr ruşen topallı’ydı..
aynen benim gibi, fikret’imizden sonra epey bi yaralı ruşen de.. biz büyük bi darbe yedik hayattan diye konuşuyoruz bazen..
napalım ki?
****
ruşen’in ‘’çarşambayı sel aldı / bi yar sevdim el aldı’’ türküsüne çok hüzünlendiğini bilir misiniz??
yok yok, vaktiyle sevip de gavuşamadığı bi kafirin gızı falan yok..
ben de ‘’koçari’’ türküsüne ağlıyom hep, aynı şey, bi nedeni yok goçum..
bizler fani gözlerle anlaşılacak herifler diğiliz, zorlamayın..
****
bilemedim babama çok mu düşkündüm, ama kızlarımın bana çok düşkün olduğunu biliyorum.. hele ki fikret’in vefatından sonra iyice arttı evhamları..
misal, bi ambulans sesi duysa hemen arar çiğse;
-‘’alo baba iyi misin’’??
geçen, malezya’da deprem oldu, baktım çiğse arıyo;
-‘’alo baba, durup dururken malezya’ya gitmedin di mi, sabah erken çıkmışsın evden’’..
yağmur desen, balkona bile çıkartmıyo beni;
-‘’baba içeri gir, düşeceksin’’!!!
****
-‘’derman arar iken derde düş oldum’’..
galiba ola ola bu oldum hayatta..
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinizi duygusal olarak daha hassas hissedebilirsiniz. İletişim kurarken dikkatli olmak ve empati göstermek önemli olacaktır. Özellikle iş ilişkilerinizde anlaşmazlıklardan kaçınmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza özen göstermek ve dinlenmeye zaman ayırmak da bugünün önemli konuları arasında olabilir. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için uygun bir gün olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemen gerekebilir. İçsel huzurunu korumak için kendine zaman ayırman ve kendini dinlemen önemli olacak. Finansal konularda dikkatli olmalısın ve ani harcamalardan kaçınmalısın. İletişimde anlaşmazlıklardan kaçınmak için açık ve net ifadeler kullanmanda fayda var. Bugün, sevdiklerinle kaliteli vakit geçirmek seni rahatlatacaktır.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya çalışmalısınız. Kendinize zaman ayırarak içsel dengeyi sağlamak için meditasyon gibi tekniklere başvurabilirsiniz. İş hayatınızda ise özgüveninizi yükseltmek için cesur adımlar atmanız gerekebilir. Kendinize olan güveniniz, başarıyı da beraberinde getirecektir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün daha meraklı ve keşfetmeye daha istekli olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanarak çözüm bulabileceğiniz konular karşınıza çıkabilir. Kendinize zaman ayırarak ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Enerjinizi olumlu ve yapıcı şekilde kullanmaya özen gösterin. İletişim konularında olumlu gelişmeler yaşanabilir. Bu süreci keyifli ve verimli hale getirmek için içsel gücünüzü ve liderlik yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Başak burcu için bugün, iş hayatında verimli ve başarılı olabileceğiniz bir gün olabilir. Zihniniz oldukça net ve odaklı olacak ve hedeflerinize ulaşmak için gereken adımları atacaksınız. İlişkilerinizde ise daha anlayışlı ve sabırlı olmanız gerekebilir. Sevdiklerinize karşı duyarlılık göstermek ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dengeyi sağlamak için çaba harcamanız gerekebilir. Duygusal konularda karşı tarafı anlamaya çalışmak ve empati göstermek önemli olacak. İletişimde açık ve net olmaya özen gösterin. Kararlarınızı dengeli bir şekilde vermek için içsel dengeye odaklanın. Bugün kendinize zaman ayırarak iç huzuru bulabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için; iş hayatında hedeflerinize odaklanmanız gerekebilir. Enerjinizi doğru yönlendirmek ve sabırlı olmak, başarıya giden yolda sizin için önemli olacak. İlişkilerinizde ise dürüst ve açık olmaya özen göstermelisiniz. Sevdiklerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmek için anlayışlı ve empatik olmanız faydalı olacaktır. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün iş odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Odaklanma ve disiplin konusunda başarılı olabilir, hedeflerinize doğru ilerleyebilirsiniz. Ancak özel hayatınızda iletişim sorunları yaşayabilir, duygusal açıdan zorlanabilirsiniz. Kendinize zaman ayırmayı unutmayın ve gerektiğinde destek almayı da sakın ihmal etmeyin. Enerjinizi dengede tutmak için meditasyon veya yoga gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İyi bir gün geçirmeniz dileğiyle!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM