DURUP DURUKEN EVRENSEL OLAN ADAM!!!

DURUP DURUKEN EVRENSEL OLAN ADAM!!!

herkes birbirini gayet iyi tanır küçük yerleşim birimlerinde.. gizli saklı bi iş çevirmek olacak iş diğildir.. atalardan-dedelerden gelen ahbaplıklar sayesinde, daha doğduğun gün, şehrin en az yarısı senin hakkında iyi-kötü bi fikir sahibidir zaten.. sır sahibi olabilme ihtimalin asla bulunmadığı gibi, ilaveten gizemli bi fikrin, yaşama dair olağanüstü bi planın da olamaz ölünceye değin..
sakıncası yoktur hem, bi tiyatro sahnesine de benzetilebilir kolaylıkla, deniz kıyılarının küçücük kentleri.. insanlar, sırası geldiğinde sahnede belirip, repliğini söyleyen ve sonra da susuveren birer oyuncu gibidirler.. bi çoğunun yürekleri; rüzgarlı, bi miktar çalkantılı, açıklarda yer yer kaba dalgalı denizler gibi olmuştur geçip giden yıllar içinde..
bi ömür boyu aynı havayı soluya soluya, esrarengiz bi ruh haline bürünür bu beyni efsunlanmış adamlar.. en az, içlerindeki fesatlık duyguları kadar abartılıdır onların, dostlarına gösterdikleri sevgi ve ilgileri de..
yüzelli yıldır hangi yöreye ait olduğuna karar verilememiş; ‘’ormanların gümbürtüsü başıma vurur’’ türküsü, en çok da bizim buraların adamlarına uyar..
****
benim şehrimin bildik, sıradan dost sohbetleri, adeta bi atom mühendisleri odası genel kurul toplantısı kıvamında geçer.. orada bulunan bi yabancının, sözgelimi başka diyarlardan gelmiş bi misafirin gözünde bu ortam, samimi söylüyom, aşağı yukarı bi uzay kapsülü fırlatma rampasının verdiği hayranlık duygusuyla eş değerdedir..
inanın pek gariptir.. kimisi boş gözlerle gaste okusa da, bazısı sürekli çevre masalarla konuşuyo olsa da, tahminen10 gişiden oluşan grupta diğer 9’u asla birbirini dinlemese de, şehrimiz sohbetleri tadına doyulmaz cinstendir ezelden beri.. masadaki ana mevzu neymiş, bi önceki geveze adam ne anlatmış, saatlerdir hangi konu etrafında dönülüp duruluyormuş, bunlara bikez olsun önem verilmez giresun’da.. maksat, yan yana oturmak ve hiç durmadan gonuşuk etmektir..
bizimkisi de oldukça hararetli bi dost sohbetiydi evvelsi gün millet bahçesi’nde..
üç beş arkadaş oturmuş, dereden tepeden laflıyorduk.. çocukluktan kalma, ölesiye sevdiğim bi canım kardeşim, kendi çok kitap okuyo olarak bilinmesinin de verdiği cesaretle; ” seni çok beğeniyorum gürsel’ciğim, yazılarına bayılıyorum ulan” deyiverdi bana birdenbire, omuzlarımı elleriyle şiddetle sarsarak.. öylece kalakaldım..
halbuki, daha iki dagiga önce çorum leblebilerini anlatıyodu, dönmüş de yan masadaki başka birine.. mevzu nasıl olup da bana dönüştü tam anlayamadan, ne olur ne olmaz mantığıyla; ”sağol gardeşim, senin beğenin çok önemli tabi” falan gibisine bişiler geveledim nezaketen, ne yapayım? elimdeki gasteyi yeni bırakmış, tam; ”su samurlarının çiftleşme zamanlarını gösteren belgeseli izlediniz mi lan’’ girizgahını içeren gayet bilimsel bi konuya geçiş yapacaktım ki, ister istemez konu ‘’kendim’’ olunca masada, utandım.. gözlerimi yere eğiverdim..
aman Allahım, başıma gelen işe bak; ”yok yavrum yok, şimdi bırak mütevaziliği.. ben özellikle takip ediyom seni, yazılarında yerellikten yola çıkıp evrenselliği yakalıyosun epeydir” demesin mi bi de bu sevgili arkadaşım? yahu ne yapacağımı şaşırdım, elim-ayağım birbirine dolandı, oturduğum sandalyeden düşüyordum az kalsın? şuraya gelip hergün çayımızı içiyoruz ne güzel, durup dururken neden evrenselliği yakaliyim, deli miyim la ben?
****
keşke, alçakgönüllülük gösterip de başımı öne eğmeyeydim, lafı hepten o’na bırakmayaydım, daha da dizginlemek mümkün olmadı bizimkini.. beni yere göğe sığdıramadığı yetmezmiş gibi, bi de elinde megafon varmışçasına yüksek sesle konuşmuyo mu, etraftakilere iyice rezil oldum arkadaş.. ‘’yok yok, bu hıyar var ya bu hıyar, yazılarında hiç de belli etmeden evrenselliği yakalıyor artık.. o ne fırlamadır, siz bakmayın böyle sus pus oturduğuna, o ne hergeledir bilmezsiniz’’!!!
kızardım bozardım, bütün millet bana bakıyo bi yandan, ne edeceğimi bilemez oldum.. azıcık yatışsın diye, ben ‘’estağfurullah kardeşim, o senin gönlünün güzelliği’’ dedikçe daha çok bağırıyor bizimki; ‘’siz nerden bileceksiniz oğlum, anaokulundan beri arkadaşız biz, evrenselliğe ulaştı bu artık tamamen, zaten deliydi, tam uçtu, tam’’!!
eyvah ki, hem de ne eyvah!! zaten minicik bi kentte yaşıyoruz, en ufak bi gelişme kısa sürede herkes tarafından duyuluyo, ne yapacam ben şimdi? en azından anneme durumu nasıl izah edecem?
****
şimdi bissürü insan anneme geçmiş olsun’a gidecek.. ” vah vah, ayten hanım, büyük geçmişler olsun, senin küçük oğlan geçen gün parkta otururken evrenselliği yakalamış galiba, zaten abisi de tam akıllı diğildi, Allah başka dert verip de derman aratmasın bacım”..
hadi, buyur şimdi.. misal, ablam çok korkup bana böbreğini falan vermeye kalkışacak, abim iyice telaşlanarak yurt dışından tedavi masraflarım için yengemi gönderecek.. gördünüz mü, hepi topu bi çay içerken başıma geleni?
aksi gibi, sülalenin istanbul kanadı da karışacak işin içine.. ne bileyim; ‘’bunun şu sıralar bi haltlar yiyeceği belliydi zaten, baksana bi iş kurup çalışacağına, evrenselliği yakalamış kendi kendine.. rahmetlük gaya abi bunu çok şımartmış canım’’ falan deyip duracaklar..
en çok da o gün masamızda olmayan diğer yakın dostlarıma yanıyorum.. aralarından tekbi akıllı adam çıkmadığı için, ne olduğunu da anlamaz bunlar, telefonlarım susmaz olur artık; ”yaa gardeşim, bize haber vermeden evrenselliği yakalamışsın, nooldu, biyerin acıdı mı, bişeye ihtiyacın var mı, bizim yapabileceğimiz bişey var mı, karakola mı düştün nerdesin, hemen geliyoz” diyip, ne olduğunu öğrenene kadar mahvolacak çocuklar..
****
asıl büyük dert evde helbet.. kızlarıma ve analarına ne diyeceğim? olcay evliyken de öyleydi, mutlaka birilerinden duymuş olur, ama bakalım ben anlatacak mıyım diye, direkt olarak açmaz hiçbi konuyu inadına.. planımı yaptım, ben açacam;
”valla hiç sormayın” diyerek başlayacam söze, ”sabahleyin kendi kendime, ne güzel yerel yerel oturuyordum, öğleden sonra bi ara bana bi haller oldu, gözlerim falan karardı, bi sis bi bulut indi derken, tekrardan gendime gelince bi de ne göreyim, evrenselliği yakalamamış mıyım”?
yeminle benim bi suçum yok..
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM