Dünyada Bir İlk: “Metahuman Performansı”

Dünyada Bir İlk: “Metahuman Performansı”

Bir grup akademisyen sanatçının bir araya gelerek kurduğu PerforMeta adlı topluluğun ilk deneysel çalışması MetaLove dijital ortamda seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 

Pandemiyle birlikte başlayan zorlu süreç pek çok alanda olduğu gibi genelde sanat, özelde gösteri sanatları için dünya çapında bir krize dönüştü. Özellikle özerk tiyatrolar Batı’da devlet desteğiyle ayakta kalmayı başarırken ülkemizde pek çok topluluk perde kapatmak zorunda kaldı. Bunun yanında ülkemizdeki pek çok bağımsız tiyatro sanatçısı, Sevda Şener’in ‘dram sanatı insanı eşiklerde sınar’ savına örnek oluştururcasına, alternatif üretimlere yöneldi. Eski gösterimlerin kayıtları arşivlerden çıkarılarak dijital mecralarda seyirciyle buluşurken, karantina günlerinde sadece dijital dünya için tasarlanmış performanslar da internet aracılığıyla seyirciyle buluştu.   

Bir grup akademisyen sanatçının bir araya gelerek kurduğu PerforMeta adlı dijital tiyatro topluluğu, ilk deneysel çalışması MetaLove ile seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Proje “metahuman”lar aracılığıyla gerçekleştirilen ilk tiyatro performansı olarak dikkat çekici. Dijital ortamdaki gelişmiş bir avatar teknolojisi olarak tanımlanabilecek metahumanlara yüz tanıma sistemi aracılığıyla profesyonel oyuncular hayat veriyor. Bu proje için üretilen oyun metni 3D tasarım teknolojileriyle birleşerek yeni bir dijital tiyatro uygulamasına dönüşüyor. 

Tiyatral performansı dijital evrende 3 boyutlu olarak yeniden yaratan ekip, performansın meta dünyadaki yerini tartışmaya açarak yeni bir görsel anlatım dili yaratmaya çalışıyor. Dijital evrende üretilmiş performansları, yine dijital araçlarla seyirciyle buluşturmayı hedefleyen topluluk, çağdaş tiyatrodaki dijital dönüşümüne kapı aralıyor. Topluluk, MetaLove projesiyle izleyicinin gerçeklik algısında dijital bir kırılma yaratarak yeni gerçekliğin dijital dünyadaki izlerini sürüyor. 

Yunus Emre Gümüş’ün kaleme aldığı oyun metninde başroldeki metahumanlara Gülşah Kocabıyık ve Yiğit Kocabıyık hayat veriyor. Tiyatral yönetmenliğini Yiğit Kocabıyık ve Yunus Emre Gümüş’ün birlikte üstlendiği projenin teknik uygulama ve 3D tasarımı Markus Berger’e ait. Topluluğun ilk projesi olan “MetaLove”, 3 Eylül 2022 Cumartesi günü 20:30’da PerforMeta adlı youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Dijital araçlarla performansın ötesine geçmeyi amaçlayan topluluğun tüm dijital üretimleri ücretsiz olarak PerforMeta adlı youtube kanalından yayınlanacak.

PerforMeta topluluğu, ilk projeleri olan MetaLove’da mümkün olduğu kadar yalın ve işlevsel bir yaklaşımı benimsemiş görünüyor. Sanatsal üretimde ve sunumda sınırları ortadan kaldırmayı amaçlayan PerforMeta, ilerleyen zamanlarda giyilebilir teknolojilerle interaktivitenin sınırlarını zorlayan girişimlerle karşımıza çıkabilir. Bu tür deneysel girişimler sanatın teknolojik gelişmelerin baş döndürücü hızına ayak uydurması için büyük bir fırsat gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Koç burcunun enerjisi yüksek olacak ve kendinizi daha hevesli ve motive hissedeceksiniz. Kendinizi ifade etme konusunda başarılı olabilir ve yeni fikirler ortaya koyabilirsiniz. Ancak sabırsızlık huyunuz bugün sizi zorlayabilir, dikkat etmenizde fayda var. İlişkilerinizde tutkulu ve cesur davranabilirsiniz, ancak karşı tarafın duygularını da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Bugün kendinize zaman ayırarak spor yapmak veya meditasyon gibi aktivitelerle stresinizi azaltabilirsiniz. Haydi, harekete geçme vakti! Umarım güzel bir gün geçirirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için keyifli ve huzurlu bir gün olabilir. İş hayatında başarılı adımlar atabilir, ilişkilerde uyumlu ve anlayışlı olabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel huzuru bulabilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmek ve pozitif düşüncelerle günü geçirmek size iyi gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal açıdan hassas olabilir ve kendinizi daha içsel hissedebilirsiniz. İçsel dünyanıza odaklanarak kendinizi keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Ailenizle ilgili konularda duygusal destek alabilir ve onlarla olan bağlarınızı güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak ruhsal anlamda yenilenme ve huzur bulma şansınız var. Sevdiklerinizle olan iletişiminizi arttırmak, duygusal anlamda daha tatmin edici bir gün geçirmenize yardımcı olabilir. Enerjinizi bölüştürmek yerine daha çok içsel deneyimlere odaklanabilirsiniz. Ayın size getirdiği duygusal dengeyi yakalayarak zihinsel ve ruhsal olarak dengeli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Aslan burcu için keyifli ve hareketli bir gün olabilir. İletişim becerilerinizin ön plana çıkacağı bir gün geçirebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlarla olan iletişiminizde daha anlayışlı ve açık olmak size fayda sağlayabilir. Kendinize zaman ayırarak hobilerinizle uğraşabilir ve keyifli aktiviteler yapabilirsiniz. Aynı zamanda kariyerinizle ilgili konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Ufak tefek aksilikler olabilir ancak olumlu enerjinizi koruyarak bunların üstesinden gelebilirsiniz. Bugünün tadını çıkarın!

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün dikkatinizi detaylara vermeniz gerekebilir. Planlarınızı gözden geçirmek ve bazı ayarlamalar yapmak iyi olabilir. İş veya okul hayatınızda disiplinli bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Sağlık konularına da dikkat etmekte fayda var. Bugün, detaylara odaklanarak daha verimli ve başarılı olabilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün içsel dengenizi korumaya özen göstermek önemli olacak. Başkalarıyla olan ilişkilerinizde uyum sağlamak ve anlayışlı olmak sizi daha mutlu ve huzurlu hissettirecek. Bugün kendinize zaman ayırarak iç sesinizi dinlemek ve duygularınıza odaklanmak faydalı olabilir. Kararlarınızı verirken mantıklı düşünmeye ve dengeli bir şekilde hareket etmeye özen göstermelisiniz. Uzlaşmaya açık olmanız, ilişkilerinizde daha sağlam temellere dayanmanıza yardımcı olabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, duygusal bir denge bulmanız gerekebilir. İçsel çatışmalarınızı çözümlemek için zaman ayırmanız gerekebilir. İlişkilerinizde karşınızdakilerle empati kurarak iletişimde olmanız olumlu sonuçlar doğurabilir. Kendinize zaman ayırarak ruhsal denge ve huzur bulabilirsiniz. Enerjinizi olumlu şeylere odaklayarak içsel dengenizi sağlayabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, içsel huzurunuzu korumaya özen göstermelisiniz. Sorumluluklarınızın farkında olmanız olumlu ancak aynı zamanda kendinize de zaman ayırmalısınız. Başkalarının beklentileri ve istekleri çevrenizde dolanabilir ancak kendi ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Duygusal anlamda daha dengeli olmak için kendinize zaman ayırın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM