Dokunulabilir Sanatlar Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Dokunulabilir Sanatlar Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

İzmir’de sanata engel yok: Dokunulabilir Sanatlar Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

İzmir’de engelli yurttaşlar için açılan Dokunulabilir Engelsiz Sanatlar Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor. Örnekköy Farkındalık Merkezi’nde işitme ve görme engelli yurttaşlar için açılan sanat müzesi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

İzmir’de sanata engel yok: Dokunulabilir Sanatlar Müzesi ziyaretçilerini bekliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Örnekköy Farkındalık Merkezi’nde engelli yurttaşlar açılan Dokunulabilir Engelsiz Sanatlar Müzesi, ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’de bir ilk olan sanat müzesinde görme ve işitme engelliler için modern sanatlar dönemine ait ünlü ressamların eserlerinin replikaları sergileniyor.

Müzede İdol Sanat Evi sanatçıları tarafından çalışılan 44 seramik kabartma tablo ile dünyaca ünlü pek çok sanatçının eseri, dokunulabilir ve sesli betimlemeli olarak yer alıyor. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü FikrimİZ Birimi tarafından üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle hazırlanan on iki adet mimari model de merkezde sergileniyor.

ENGELLER AŞILIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Nilay Seçkin Öner, “Dünyanın her yerinde engelli bireylerin sanata erişiminde zorluklar yaşanıyor. Özellikle görme ve işitme engellilerin pek çok müzede koruma altına alınan eserlere erişiminde daha büyük sıkıntılar yaşanıyor. Örnekköy Farkındalık Merkezi işte bu engeli aşacak İzmir Dokunulabilir Engelsiz Modern Sanatlar Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu müze, sadece engelliler değil toplumun bütün kesimlerine hitap ediyor” dedi.

YAŞ ARALIKLARINA VE ENGEL ÖZELLIKLERİNE UYGUN

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait izdem.org adresinde tabloların sesli betimleme ve işaret diliyle erişebilir durumda olduğunu da belirten Nilay Seçkin Öner “Ayrıca herhangi bir çalışmanın tasarım süreci yaş aralıklarına ve engel özelliklerine uygun olarak anlatılıyor. Çoklu düşünme, düşündüğünü tasarlayabilme ve farklı fikirlere saygı duyma gibi içeriklerle tablo betimlemeleri yapıldı” ifadelerini kullandı.

“BURADA OLMAK GURUR VERİCİ”

11. sınıf öğrencisi Elif Babur müzenin kendisine farklı hissettirdiğini belirterek, derslerini pekiştirme fırsatı bulduğunu söyledi. Öğrenci Sedanur Keskin “Burada olmak gurur verici. Empati kurarak onların yerine geçtik. Biz onlara engel oluyormuşuz. Engel olmamamız gerektiğini öğrendik” şeklinde konuştu. Çocuk gelişimi öğretmeni Ülkü Karadağ ise öğrencilerin burada engellilerin ne zorluklar çektiğini gördüğünü söyleyerek “Büyük bir farkındalık… Görme engelliler için olduğunu düşündük ama herkesin buraya gelip görmesini tavsiye ederiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

YAZARLAR / Tümü
admin: hafta sonları gitmeli
2023-07-15 00:59:20
İlhan erdinç: Kaleminize sağlık👏👏👏
2023-02-23 09:35:47