Dikmen Gürün yazdı: “Peter Brook ve İstanbul Tiyatro Festivali”

Dikmen Gürün yazdı: “Peter Brook ve İstanbul Tiyatro Festivali”

Tiyatronun efsane isimlerimden Peter Brook, geçtiğimiz günlerde, 97 yaşında veda etti dünyaya. Sevgili Zeynep Oral, 5 Temmuz 2022 tarihli yazısında sanatçının çığır açan çalışmalarından, tiyatro anlayışından, kitaplarından uzun uzun söz etti.

Ben de bugün, 2006 yılında İstanbul Tiyatro Festivali’nde konuğumuz olan bu büyük sanatçının seyircimizle buluşan iki çalışmasına değineceğim. Bir tür bellek tazelemek… Bu arada, yine aynı yıl düzenlenen Paris Beckett Festivali’ne davet edilerek Peter Brook’un bir mücevher değerindeki tiyatrosu Bouffes du Nord’da oynanan Beckett’in “Oyun Sonu” elbette ki bu buluşmanın kayda değer bir başka olayıydı.

15. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ VE…

2004 yılında, 14. Tiyatro Festivalinde, başta Thomas Ostermeier ve Schaubühne Berlin olmak üzere pek çok yabancı ve yerli topluluğu AKM’den Narmanlı Han’a, Bizans Büyük Saray’a uzanan bir mekân trafiği içinde ağırlamıştık. 2006’da gerçekleşecek olan “Türkiye’de Fransa Yılı” çalışmalarına başlamıştık. Bu bağlamda, Fransa ile gerçekleştirdiğimiz ortak yapımlardan biri; Paris Beckett Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali ve Dostlar Tiyatrosu işbirliği ile hayata geçirilen “Oyun Sonu” idi. Genco Erkal’ın çevirdiği ve başrolü üstlendiği eserde Bülent Emin Yarar, Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya da oynuyordu. Yönetmen, Paris Beckett Festivali’nin kurucusu ve de direktörü olan Pierre Chabert’di. Oyun, Tiyatro Festivali’nin ardından, kasım ayında, Paris’e gitti. Yukarda da değindiğim gibi, bir mücevheri anımsatan Bouffes Du Nord’da iki temsil verdi. Alkışlarla izlendi…

BİLGELİK VE TEVAZU

Yine, “Türkiye’de Fransa Yılı” kapsamında, Peter Brook, C.I.C.T / Bouffes du Nord yapımı “Sizwe Banzi Öldü” ve “Büyük Engizisyoncu” oyunlarıyla konuğumuz oldu mayıs ayında. Dün gibi hatırlıyorum, gelmeden çok önce, sokak sokak Brook’un tarzına uygun, küçük, sessiz ve sakin bir otelcik aramıştık. Öyle istiyordu. Sadece kendisi kalacaktı orada. Ve geldi Peter Brook… Hepimizin üzerinde öylesine sıcak bir etki bıraktı ki. Otel için teptiğimiz tabanları anında unutuverdik… Bir büyük sanatçıda bilgelik ve tevazu bütünleşmesi ne kadar önemli bir haslet…

OYUNLAR, SORGULAMALAR…

Athol Fugard, John Kani, Winston Ntshona tarafından yazılmış olan “Sizwe Banzi Öldü” ırkçılığı tartışmaya açan bir oyundu ve Peter Brook, son zamanlarda yaptığı küçük sayılabilecek oyunlarında olduğu gibi, burada da Güney Afrika’nın apartheid gettolarından doğmuş olan tiyatro tarzından aldığı esini paylaşıyordu seyirciyle… Oyunda, Sizwe Banzi’nin arkadaşına söylediği “Derimizin rengi bela bizim!” sözleri bugün daha güçlü yankılanmıyor mu dünyanın dört bir yanında?

Dostoyevski’nin “Karamazov Kardeşler”inin ikinci cildinde yer alan, romandan bağımsız baskıları da bulunan “Büyük Engizisyoncu” ise sanatçının sağ kolu Marie-Helene Estienne tarafından tiyatroya uyarlanmıştı. Bouffes du Nord ve Millbrook Productions yapımı olarak Peter Brook yorumlamıştı bu tek kişilik oyunu. Burada da insanın doğası ve dini arayışı üzerinde duruyordu sanatçı. Yoğun felsefi tartışmayı Bruce Myers mükemmel bir biçimde yürütüyordu boş alanda…

GENÇLERLE BULUŞMALAR

Peter Brook, İstanbul’da kaldığı sürede hem genç yönetmenlerle hem de Bruce Myers’le birlikte genç oyuncularla atölye çalışmaları yaptı. Sıkılmadı, yorulmadı. Onlarla konuştu, paylaştı, dinledi, anlattı… “Peter Brook Tiyatrosu Beyazperdede” başlığı altında “Mahabharata” ve “Brook by Brook” filmlerinin ardından Jean-Claude Carriere ile yapılan söyleşiyi izlemek de ayrı bir deneyimdi… Evet, tam 16 yıl önce, insanı sarmalayan bir sıcak rüzgâr olarak geldi ve geçti İstanbul Tiyatro Festivali’nden Peter Brook…

DİKMEN GÜRÜN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün çok sevdiğiniz bir kişiden gelecek sağlık durumuyla alakalı haber keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Arkadaşlarınızla bir araya gelerek eğlenceli aktiviteler yapmanın tam zamanı!

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün aşk hayatınız en önemli gündem maddesi olacak. Özellikle ikili ilişkilerdeki beklenmedik durumlar sizi mutlu edecek. Bugün hayatınızın en romantik gününü yaşayabilirsiniz. Sürprizlere hazır olun.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinizle alakalı olarak yaşanan olumsuz durumları çözümlemek için kendinizi başka bir bakış açısına yönlendireceksiniz. İş hayatınızda yaşadığınız gerilimin etkilerini özel hayatınızda da görmeye başlayacaksınız. Başkalarına sinirlenip en sevdiklerinizi kırmamaya özen gösterin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bu dönemde özellikle maddi dünyanın getirdiklerine odaklanma eğilimi gösteriyordunuz. Ancak bugün gezegensel hizalanmanın getirdiği enerjisel durumla birlikte kendi iç dünyanıza yönelecek ve sorgulamalar yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün geçmişin saklanan yüzü sizi bulacak ve gerçekçi bir şekilde olaylarla yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Halının altına süpürdüğünüz kimi konularla ilişkili olarak yeni bir iç hesaplaşma yaşayabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olmanın tam zamanı!

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları görünüşe göre bir döngünün sonuna geldiniz ve şimdi yeni bir yeniden doğuş yolculuğuna başlamakta özgürsünüz. Her şeyden önce, sizin ve yakınlarınızın başına gelen olumlu olayları ortaya çıkarabilecek güçlü bir sezgi akışı hissetme eğilimindesiniz. Birkaç şüphe, izlenimlerinizi bulandırabilir, ancak onları bırakın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün kendinizi her zamankinden daha enerjik ve iyimser hissediyorsunuz. Özellikle iş hayatınızda yaşadığınız yeni gelişmelerle birlikte kendinizi yepyeni bir başlangıcın eşiğinde bulacaksınız. İşle alakalı olarak bazı seyahatler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları,bugün aşk hayatınızdaki yeni gelişmelerle birlikte kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Özellikle partnerinizle yaptığınız konuşmalar sayesinde ruhsal anlamda kendinizi ifade edebileceksiniz ve bu durum iç dünyanızda huzura kavuşmanıza yardımcı olacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün geçmiş başarıları ve gelecekteki hedefleri düşünmek için en doğru zaman! Mümkün olduğunca sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin. Gerilimi geride bırakın ve hayatınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün aşk ve romantizmin etkilerini hayatınızın her alanına entegre edeceksiniz. Bekarsanız potansiyel eş adayınızla tanışacaksınız. Eğer mevcut bir partneriniz varsa aranızda hiç bitmeyeceğini düşündüğüz güçlü bir bağ oluşturacaksınız.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün bir süredir haber almadığınız birinden gelen bir çağrı karışık duygular yaratabilir. Bir yandan, muhtemelen bu kişiyle yeniden iletişim kurmaktan memnunsunuz. Öte yandan da ondan haber almayı beklemediğiniz için rahatsızlık verici olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM