DİET!!!!!

DİET!!!!!

yok yok merak etmeyiniz, ”diyet ettim Allah rızası için” şakasını yaparaktan başlamayacağım.. öyle çapsız, hadsiz, kuru sıkı esprileri hiçbi yazımda kullanmadım..
****
ama gima’dan başlayabilirim izninizle..
türkiye’de süpermarketçiliğin okulu da, duayeni de, merkez üssü de kızılay gima mağazasıdır.. oradan yetişmemiş kişiyi, marketçi saymayan bi ekolden gelmeyiz biz..
şükür, ben de ülker’den istifam sonrası, 1998 yılında, kızılay gima mağazasının yöneticilerinden biri olarak bu sektöre adım atmış oldum..
ikinci bi mağazaya atanma günümüz geldiğinde, önüme sunulan seçeneklerin en mantıklısını yeğleyerek ordu gima mağazasına geçiş yaptım..
ordu mağazamızın 4 yöneticisi de kızılay gima orijinliydi.. sizlere övünmek gibi gelse de önemli diğil, bu sayede ordu gima mağazası, sektördeki ciro ve karlılık rekorlarını kırmaya başladı..
(şöyle söyliyim; koskoca kızılay mağazası ciro yönüyle açık ara türkiye 1.siydi.. biz, ordu gima’yı, onca anlı-şanlı ilin içinde türkiye 2.si yapmıştık.. olacak iş diğildi ve elbette havamız 1500 idi)
****
bu kolay bi icraat diğildi tabi.. uyguladığımız yöntem şuydu;
-”yahu arkadaş, bisküvi-çikolata-makarna-peynir-deterjan-çamaşır suyu-kola-meyve suyu falan filan her markette, her bakkalda var.. biz marjinal olacaz”!!!
neydi farkımız?
1) bizde; mağazayı her mevsime göre, baştan aşağı değiştirip uyarlamak zır deliliği vardı.. çok sık sabahlardık gima’da.. basit örnekler vereyim, okullar açılırken mağazamız bi kırtasiye mağazasına dönüşür, yaz yaklaştı mı bi plaj-ev temizliği-mangal-meşrubat-bira mağazasına dönüşürdü.. gibi gibi..
2) bizde; en uç ürünleri satmak zır deliliği vardı.. basit örnekler vereyim, kar zinciri, kedi-köpek mamaları, sinek-böcek ilacı, olta takımları, güneş gözlüğü, oyuncaklar.. gibi gibi..
kim darılırsa darılsın, gerçek gerçektir, kuru lafla değişmez, karadeniz insanı, hem müşteri olarak, hem de esnaf olarak, çağdaş süpermarketçiliği ordu gima’dan öğrendi..
biz öğrettik kardeşim, var mı itirazı olan.. o zamanki yönetici kardeşlerime ve aslanlar aslanı personelime selam olsun, selam..
****
bizler 30’lu yaşlarımızdayız, canavar personelimiz 20’lerinde henüz.. yılın 98-99 civarı olduğunu anımsatayım.. türkiye’de bile doğru düzgün bilinmezken, hatta biz kendimiz bile ne olduğunu tam bilmezken, diet ürünler reyonu vardı ordu gima’da..
50-60 yaş civarındaki abi ve ablalarımız, tahminen gazeteden-televizyondan falan görüp öğreniyo, ”bu ürün olsa olsa gima’da olur” diyerek bize geliyordu..
ne bileyim, diet bisküvi, diet reçel, diet şeker, diet helva vb vb..
rejim yapmanın ne olduğunu bilecek yaşta diğildik, muhtemelen, bize de çok marjinal ve komik gelen bu insanların yönlendirmesiyle başlamışızdır, ama diet ürünler reyonumuz dolup dolup boşalıyordu..
(belki de başlangıçta angarya gelmişti bizlere, bu diet reyonuyla uğraşmak?????)
(anımsayınız, o zamanlar diet denince, yalnızca şeker hastaları akla gelirdi)
ürünlerin tamamı ithaldi.. zaten 2-3 ithalatçı firma mevcuttu ülkemizde.. oralardan ürün tedarik edilmesini sağlıyorduk.. ürün gamı çok kısıtlıydı.. 15 çeşit, 20 çeşit anca..
geçti gitti o günler..
****
dün kendimi migros’ta buldum..
bu kez müşteri idim.. hatta, vaktiyle komik bulduğum ”50-60 yaşlarındaki lüzumsuz ve aşırı uyuz müşteri abi” denen adam, maalesef bendim..
yaşam ne tuhaf bişiymiş yahu! nereden nereye!
alışılmışlıklar değişmiyo, eski kafalar düzelmiyo.. kasadaki gızlardan birine; ”diet reyonu nerede gızım, bulamadım bi türlü yaa” demiş bulundum..
sağolsunlar, bu sektörde halaa namım yürümektedir..
-”ooo gürsel müdürüm hoş geldiniz, öyle tekbi reyonda diğil, diet ürünler çeşitli yerlerde var, lütfen bi daha bakın” dedi hanım kızımız..
vay bee diye geçti içimden.. pek de bişi demedim, hem yenilere laf anlatmak mümkün diğildir, hem de eskiyen biziz, genç marketçilerin suçu nedir diye söylendim kendimce..
****
harbiden diet ürünler o denli çeşitlenmişti ki, boy boy, tür tür, reyon reyon.. dağılmıştı market içre..
düştüğüm hallara hem üzülüp, hem gülüp, aldım işte bişiler.. diet ekmek, grissini, peynir, müsli, falan filan..
böyleyken böyle işte..
bu bir orta yaş yazısıdır, neyleyim?
****
1) ordu’daki diet reyonu delisi abilerimizin çoğu erkenden vefat ettiler.. duyabildiklerime gittim, cenazelerinde son görevlerimi yaptım inanınız.. o kadro, müdürüyle-personeliyle-müşterisiyle çok mübarekti.. hiç kopmadık, hep selam gönderdik müşterilerimizle birbrimize.. ama öldüler işte.. yeme içmeye dikkat edilmekle dünyaya kazık çakılmadığını bilesiniz..
2) bi oturmaya 1 diet ekmek yedim yahu.. meğer 1-2 dilim yeniyomuş!!! hadiyin üleyyynnnn!!!!
3) yaşamındaki en büyük görevi bana 1 dilim fazla yemek yedirmek olan sevgili annem.. bi köfte, bi tavuk, bi balık, bi tatlı, bi kek, her ne ise tabağıma mutlaka herkesten fazla yiyecek koyan annem.. şimdi ”ula az ye” diye başımda bekliyo.. ekmeği bile vermiyo!!!
4) doktor sonrası bi garip oldum, anlaşılır şey diğil.. ağrılarım daha az, tıkanmalarım daha az.. henüz çözemedim, ne oldu, nasıl oldu?
sanırım koşu bandı bana iyi geldi..
oradan indiğimden beri zaptolunmuyom!!!!!!
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün içsel bir denge arayışı içinde olabilirsiniz. Duygusal yönden hassas olabilir, duygularınızı daha net bir şekilde ifade etmeye çalışabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmak ve empati yapmak önemli olacaktır. Bugün çevrenizdeki insanlara karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışın. Enerjinizi doğru yönlendirdiğinizde, verimli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Boğa burcundaki insanlar için iş konularında beklenmedik fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Bu fırsatları değerlendirerek kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda, duygusal ilişkilerinizde daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermelisiniz. Sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın, gün içinde dinlenme ve rahatlama zamanı ayırarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Umarım gününüz harika geçer!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz, ancak içsel gücünüzü kullanarak her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp hedeflerinizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. İletişim konusunda dikkatli olmak ve duygularınızı net bir şekilde ifade etmek önemli olacaktır. Karar vermeden önce detayları gözden geçirip rasyonel bir şekilde düşünmeye çalışın. Hayatınızdaki insanlara biraz zaman ayırarak ilişkilerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcu için olumlu bir gün olabilir. Kendinizi ifade etme ihtiyacınız artabilir ve çevrenizle iletişiminiz güçlenebilir. Yaratıcılığınızı ortaya koymak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, duygusal olarak da dengede olabilir ve ilişkilerinizde olumlu gelişmeler yaşanabilir. Kendinize zaman ayırarak kişisel bakımınıza odaklanabilirsiniz. Güne keyifli ve pozitif bir şekilde başlamanız, günün genelinde sizin için olumlu etkiler yaratabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcundaki insanlar için iletişimde olduğunuz kişilerle iletişim becerilerinizi en iyi şekilde kullanmanız gerekebilir. Duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde ifade etmek önemli olacak. Ayrıca, bugün dikkatinizi dağıtabilecek konulara karşı dikkatli olmanız ve odaklanmanız gerekebilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Kişisel gelişiminize odaklanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.側

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Terazi burcu için iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Karşınızdaki kişilerle anlaşma sağlamak ve çatışmalardan kaçınmak için açık ve net bir iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. Özellikle iş ortamında yapılan anlaşmalarda detaylara dikkat etmekte fayda var. Sevdiklerinizle ilişkilerinizde ise duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin ve karşılıklı anlayışa önem verin. Enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanarak bugünü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Akrep burcu için duygusal olarak biraz dalgalı bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanızda fayda var, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. İş hayatınızda karar verme sürecinde daha net ve cesur olmalısınız. Bugün kendinizi enerjik ve kararlı hissedeceksiniz, bu da sizi hedeflerinize daha hızlı ilerletmeye yardımcı olabilir. Sağlığınıza özellikle dikkat edin ve günü dingin ve pozitif bir şekilde geçirmeye çalışın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Oğlak burcu için sabırlı ve sakin olmanız gereken bir gün olabilir. İşlerinizde disiplinli ve kararlı bir şekilde ilerlemeniz gerekebilir. Kendinize olan güveninizin artacağı bir gün olabilir. Duygusal konularda ise mantıklı ve dengeli kararlar vermeye özen göstermeniz önemli olacaktır. Kontrolü elinizde tutarak hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Umarım bugün size güzel gelişmeler getirir!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM