DAVUN SENDROMU

DAVUN SENDROMU

ufukta önce direkleri belirirmiş geminin..
sonra bacası.. sonra gövdesi.. sonra da kaptan’ın çükü görünürdür besbellim tövbe, ne diyim.. sonra geminin diğer gısmı.. en son tamamı.. her ne hikmetse böyle bişi var idi ortaokul fen bilgisi derslerinde.. bize ne ula der idim yakın bi zamana gadar, daha yeni idrak eyledim milli eğitim camiasınca verilen mesajı..
minik yağmur’umun uykudan uyanması da aynen buna benziyo.. önce küçücük parmakları görünüyo beşiğinin baş ucunda.. sonra ipecik saçları.. sonra iki tane pırıl pırıl göz.. ağzı-burnu, tombiş yanakları..
en son gülümseyen bi surat..
uyuyomuş gibi yapıyom tabii, güya görmezden geliyom bana doğru baktığını.. bi süre sonra dayanamıyo insan.. göz göze geliyoz bi şekilde.. gendimi tutamayıp gülmeye başlıyom.. herşeyimiz oyun’dur bebeğimle, yatarız oyun, kalkarız oyun, napiyim ‘’işim gücüm budur benim’’..
sevünçten deliriyo benim güzeller güzeli gızım da, işte u zaman..
bırak dünyanın yuvarlaklığını, dünya deyu bişey olduğunu kızım uykusundan uyanırken anlıyom ben..
****
izlemeye doyamadığım bi başka manzara daha vardır şol ahir ömrümde..
yok yok, evimizin karşısında çıplak kadınlar kampı yok, nerde o şans, olsa olsa erkekler hamamı olur benim balkonumun önünde..
bizim ruhi’den söz ediyom.. mahallenin maskotu ruhi.. hepimizin çok sevdiği, zavallı kardeşi ruhi.. dünyalar şirini ruhi.. down sendromlu mu, spastik mi, nedir tam hastalığı, valla billa bilemediğim ruhi..
doğduk doğalı analarımız bize, her yaramazlık ettiğimizde;
-‘’davun çıksın sana’’ diyip fırça atar idi hep.. bu nedenle hepimiz ‘’davun sendromu’’ taşıyan çocuklardık giresun’da..
ama.. yüce Allah her nedense ruhi gardeşimize down sendromu falan da vermiş ilaveten..
vardır bi bildiği..
****
gendimi bildim bileli var ruhi.. yine de benden biraz güççük olduğunu varsayabiliyom ahaşimdi düşündüğümde..
suratı, yüzü-gözü, kafası tüm diğer kader arkadaşlarıyla aynı.. bu nasıl bi gen ise, malum, hepsi birbirine benziyo bu çocukların..
işine karışmak gibi olmasın, bu konuda yaradanımızı pek hatalı buluyom, tööbe haşaa.. yanına vardığımda bi gün, konuyu sert bi şekilde gündeme getirecem helbet..
-‘’ahabu ettüğün nedür milletin çocuğuna’’ diyecem.. neden demiyecekmişim.. guzu guzu oturacağım sanılmasın öte’lerde..
henüz okumadınız, dev yazar gürsel apo ekmekçi’nin ‘’siyuların gümbürtüsü başıma vurur’’ adlı romanında Allah tüm gonuşuklarını giresunca yapar.. misal;
-‘’ula siz beni biliyu musuğuz’’ der kullarına kızdığı vakit..
biz ahrette iyi anlaşırız O’nunla, merak etmeyin..
****
ruhi’nin elinde türk bayrağı olur geceleri genelde.. bi alay sancağı gibi taşır bayrağını.. tıpkı bi askeri törendeymiş gibi davranarak; rap rap rap yürür gider bi süre..
sonra asker selamı verip, durur birden.. karşısında birileri var gibi davranır.. komutan falan mesela..
bi bayrak çekme, bi kapanış töreni varmış gibi bişiler izletir bizlere.. anıtkabir’deki bi törende gibi oluruz bi an..
sonra bitakım garip sesler çıkararak istiklal marşı’nı okur ruhi.. bitek;
-‘’koğğkma’’ sözcüğü çıkar ağzından anlaşılır olan..
gerisini beceremez aslında.. sözü de müziği de yanlıştır.. ses etmeyiz.. inadına, normal istiklal marşı’ndan bile daha büyük bi saygıyla dinleriz ruhi’yi..
****
istiklal marşı bitimi birdenbire tribünleri selamlayan bi futbolcu olur ruhi’miz..
ellerini hafiften kaldırıp, diğer insanlara asla görünmeyen seyircileri selamlar.. gerçi ben de bazen görür gibi oluyom, ama tam emin diğilim.. ruhi kadar net göremiyom tribünleri..
ve son alarak ruhi, ceketinin cebinden beyaz bi takke çıkarıp ezan okumaya başlar durup dururken..
nasıl anlatiyim; Allahüekber derken eli kulağa vermesi, sonra ellerini bağdaştırıp boynunu büküp dualar okuması, harbi gonuşuyom, dünyalarda eşi benzeri olmayan müthiş bi manzaradır..
ruhi’nin duası bitince bütün galbimle ‘’amin’’ derim ben de..
ağlayasım gelir la, yeryüzündeki hangi dua bu tertemiz, hiç büyümeyen çocuğun duası gibi içten olabilir..
****
bayrak.. asker.. milli marş..
tribün.. selam.. futbolcu..
ezan.. Allah.. dua..
ruhi başlıbaşına türkiye’dir.. hepimizden daha fazla türkiye’dir..
sarhoş marhoş da diğilim gatiyyen, ben bu yazıyı essahtan ağlayarak yazdım kardeşlerim..
(7 ekim 2012 / daha yağmur beşikteymiş)
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM