DANİMARKA’DA ANNE OLUNCA

DANİMARKA’DA ANNE OLUNCA

25 Haziran – 5 Temmuz 2017 arasında Kopenhag’taydım; Facebook ve Instagram’da paylaştığım yazılardan orada olduğumu öğrenen ve Kopenhag’ta görev yapan değerli Dr. Melda Dönmez Sin Hanım mesaj göndererek benimle buluşmak istediğini söyledi; buluştuk ve sohbet ettik.
Sohbetimiz Danimarka’da annelik ve doğum sonrası çocuk bakımı üzerinde yoğunlaştı ve iki çocuk annesi olarak yaşadığı durumu anlattı. Kendisinden, anlattıklarını bana yazarak göndermesini rica ettim. Kırmadı, yazdı gönderdi; dün kendisinden mektup aldım. Belediyelerimize, derneklerimize, kaymakam ve valilerimize ilham kaynağı olabileceğini düşündüğüm fikirler var. Dr. Melda Hanım’ın mektubunu aşağıda sizinle paylaşıyorum.
***
Kopenhag´taki sohbetimizde sözleştiğimiz gibi size Danimarka’daki doğum sonrası anneler grubu organizasyonundan bahsetmek istiyorum.
Danimarka’daki belediyelerin hepsinin yeni doğum yapmış 5-6 anneyi grup haline getirip, doğumun ikinci haftasından itibaren sosyalleşmesini destekleyen bir organizasyonu var. Çoğunlukla aynı bölge civarında ikamet eden annelerin mesleği, yaşı, bir ya da daha fazla çocuklu olması gibi özellikler göz önünde bulundurularak belediyeler anneler grubu oluşturuyor.
Doğumun ilk haftasından itibaren bütün yeni doğum yapan anneleri anne-bebek sağlığı konusunda uzmanlaşmış hemşireler haftada bir ziyaret ediyor. Bu ziyaret esnasında bebeğin genel sağlık durumu, boyu-kilosu, anne bebek adaptasyonu, emzirme durumu, annenin psikolojisi, ev ortamının bebeğe uygunluğu değerlendiriliyor ve annelerin genel olarak soruları cevaplanıyor.
Sizi takip eden ev hemşiresi sizin dahil olduğunuz gruptaki diğer annelerin iletişim bilgilerini size veriyor. İlk buluşma genellikle doğum sonrası 3. haftada gerçekleşiyor. İşin en güzel tarafı birdenbire sizinle ayni dönemden geçen, ayni sıkıntıları yaşayan, ortak bir sürü konunuzun olduğu 5-6 kişilik arkadaş grubunuzun olması.
Genellikle öğleden önce evlerde bulunuluyor. Buraya en özgü davranış ise buluşmalarda her anne yanında peynir, reçel ,ekmek ,meyve vs..tarzı şeyler getiriyor. Ev sahibi anne de çoğunlukla sadece kahve-cay-meyve suyu ikram ediyor. Burayı özellikle belirttim, çünkü buluşma ev sahibi için ikram ya da misafiri memnun etme odaklı değil, sohbet ve paylaşım odaklı oluyor. Daha sonrasında isteğe bağlı farklı aktiviteler de düzenleyebiliyorsunuz. Ev hemşiresi zaman zaman buluşmalara katılarak, örneğin ek gıdaya geçiş, uyku düzeni gibi konularda anneleri bilgilendiriyor.
Ben hem bir hekim hem de biri 5 yaşında, digeri 10 aylık iki cocuk annesi olarak anneler grubunun olumlu etkisini deneyimledim. Anne-bebek sağlığı açısından doğum sonrası döneme annenin psikolojik uyumu çok çok önemli diye düşünüyorum. Benimle aynı dönemden gecen insanlarla sosyalleşmek, duygularımı paylaşmak, birbirimizden bir şey öğrenmek, problemlerimin, duygularımın başkalarından farklı olmadığını hissetmek çok destekleyici diye düşünüyorum.
Türkiye’deki annelerin de doğum sonrası dönemde paylaşmaya, bilgilendirilmeye ve sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu biliyorum. Diliyorum ki Türkiye’deki belediyelerde de sizin katkılarınızla buna benzer organizasyonlar yapılabilir.
Bu mektubun iyi bir başlangıç olmasını umuyorum.
Saygılar, selamlar
Dr. Melda Donmez Sin
***
Yukarıdaki mektubu yazdığı için değerli Dr. Melda Hanım’a, okuduğunuz için size teşekkür ederim. Düşünce ve önerilerinizi beklerim.
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün özellikle iletişim konularında başarılı olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmalar yapabilir, projelerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Karşınızdaki insanlarla açık ve net iletişim kurmaya özen gösterin ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hızlı ve kararlı adımlar atın. Ayrıca bugün içinizdeki enerjiyi harekete geçirici aktivitelere yönlendirmek size iyi gelebilir. Her zamankinden daha cesur ve girişken olun, kendinize olan güveninizi arttırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcunu bekleyen sürpriz gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ifade etme konusunda daha cesur olmalı ve iç sesinizi dinlemelisiniz. İş hayatında yeni fırsatlarla karşılaşabilir, farklı projelere adım atabilirsiniz. Kendinize olan güveninizi artırarak, bugünü en verimli şekilde geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle de daha fazla vakit geçirmeye özen gösterin. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM