Ceylan Ertem, ‘O Son Kusura Bakacaktık’ı anlattı

Ceylan Ertem, ‘O Son Kusura Bakacaktık’ı anlattı

Ceylan Ertem “O Son Kusura Bakacaktık” adlı yeni teklisinin dinleyiciyle buluşturdu. Dans müziğine göz kırpan şarkının klibi de bir o kadar dikkat çekici.

Ceylan Ertem, ‘O Son Kusura Bakacaktık’ı anlattı

Ceylan Ertem dans ritimleriyle bezeli, içinde bir de ‘rap’ bölümü bulunan yeni şarkısı “O Son Kusura Bakacaktık” ile çıkageldi. LGBTİ+ temalarının ön plana çıktığı parçayı dinleyip, şarkının yine bu temaları vurgulayan video klibini izleyince kendisine ulşamka ve aklımızdakileri sormak elzem oldu. bakın neler anlattı Ceylan Ertem…

– Yeni parçanız “O Son Kusura Bakacaktık” dinleyiciyle buluştu. Alıştığımız tarzınızın dışında bir parça, yeni bir yola mı girdiniz müzikal yolculuğunuzda?

Aslında ben her zaman türler arası gezinmeyi çok sevmişimdir. Sıkı dinleyicilerim yaptığım süprizlere alışkınlardır. Bu da Datlım Gıymatlım ya da bazı remixlerim gibi biraz daha elektronik-dans-disko deryasından yararlandığımız bir düzenleme oldu. Aslında şarkı ve şarkının hikâyesi bunu istediği için Serhat Şensesli ile çalışmak istedim. Serhat bu türlerde günümüzün ustalarından biri. Bir çok albümümde nasıl rock-folk-trip-hop-caz ya da pop öğelerini duyduysanız, gelecekte de her tür içinde dolaştığımı duymaya devam edeceksiniz. Asla bir tarz değişikliği değil bu.

‘EZİLEN HER CANLININ YANINDAYIM’

– Tüm dünyada Onur Haftası olarak anılan günlerde çıkarttınız şarkıyı. Şarkının “Love is Love” sözleriyle biten müthiş klibinde de LGBTİ+ temalar alabildiğine ön planda zaten. Nasıl tepkiler bekliyorsunuz, hem şarkıya hem klibe?

Açıkçası tepkileri umursamıyorum. Ben bir şenlik marşı, belki bir kutlama şarkısı, bir özgürlük şiiri gibi görüyorum bu şarkımı. Lgbti+ bireylerin tüm dünyada yıllardır yaşadıkları şiddet ve öfkeden gerçekten utanıyorum. En ufacık homofobik tavra sonuna dek karşıyım. Aşk kimsenin tekelinde değildir. Geçtiğimiz günlerde Mabel de aynı tema üzerinden bir video paylaştı. Ve sansürlendi. Bu devirde bu kararlar benim içimi fena halde karartıyor. Ezilen, hor görülen, sansürlenen, ötekileştirilen her kesim ve bireyin yanındayım. Hatta tüm canlıların. Adalet bekleyişim sadece insanlar için değil, hayvanlar için de… Bence hatta sol görüşlü ya da muhalif ya da Lgbti+ kimse hayvan yememeli. Ne alakası var? demeyin 🙂 Her şey insan için değil.

Özgürce yaşamak tüm canlıların hakkı. Soykırım ve tecavüzün, tacizin, adaletsizlik ve vicdansızlığın karşısındaysak, mutlaka hayvan haklarından da bahsetmeliyiz, çekinmeden. Çünkü tüm bunları her saniye hayvan dostlarımıza yaşatıyoruz. Hayvanlar bu kadar acı çekerken bizim yüzümüz gülmeyecek, buna da eminim. Eşitlik, gökkuşağı, aşk, birarada varolmak, barış temalı pinleri yakamıza takıp gezmeden evvel bunları çok iyi düşünmeliyiz. Kölelik, sahiplik, menfaat, kurban kavramları insan ırkına özgü müdür? Bu gaddarlıkların yegane kurbanları siyahiler, lgbti+ bireyler, çocuklar, kadınlar mıdır? Peki inekler köleleştirilmedi mi? Biraz bunlara da kafa yorup, şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz. Siyasi ve dini dogmalar aksini iddia etse de; biz kimseye ait değiliz, özgürüz ve kimseye hesap vermek zorunda değiliz. Ve hayvanlar da bize ait değil.

Kendi vicdan muhasebemiz esnasında neler oluyor, geceleri uyuyabiliyor muyuz? İşte bence bu çok önemli bir zincir. Hiç bir canlı, hiç bir yaşam, hiç bir ırk ve hiç bir aşk, bir diğerinden üstün değil. Hepimiz için adalet gerçekleştiğinde, tam da o zaman o gökkuşağı parıl parıl parlayacak gökyüzünde. Yoksa mümkün değil!

– Şarkıda Deniz Taşar ile birlikte çalışmışsınız. Bu işbirliğinin geri planını anlatır mısınız? Başka çalışmalar da yapacak mısınız birlikte?

Aslında özellikle kadın rap-hip/hop müzisyenleri ile çalışmak istiyordum son dönemde. Hatta aklımda Lil Zey de var. Daha evvel Elif Çağlar ile bir parçada bu şekilde buluşmuştuk. Deniz yetenekli ve umut vaadeden genç caz-r&b şarkıcı ve şarkı yazarlarından biri. Rap konusunda da başarılı buluyorum. Bu sebeple bu şarkıda Deniz’in yaratıcılığını konuşturacağına emindim. Ona Hortum Süleyman, Lubunya sözlüğü ve şarkının hikayesinden de bahsedince bir gecede o sözleri yazdı. Ben çok mutluyum bu birliktelikten ötürü. Zaten memlekette en çok düet gerçekleştiren isim benim sanıyorum ki. En sevdiğim oyunlardan biridir birlikte söylemek, üretmek.

– Neden “rap” peki? Neydi size cazip gelen?

Rap’i;  kısacık sürede çok şey anlatabilecek olmasından ötürü, bir başkaldırı türü olmasından ötürü, benim özel hayatımda en çok dinlediğim türlerden biri olmasından ötürü ve yazdığım şarkıya da yakışacağını düşündüğüm için tercih ettim. O sokak ağzını duyurmak istedim.

– “Kötüye inanmayacaktık / Bunları naşlatacaktık / Cahili taşlatacaktık / O son kusura bakacaktık” sözleri özellikle çok manidar. Biraz açmak ister misiniz?

Aslında kim ne anlamak isterse. Benim içimde avaz avaz bağırıyor bu sözler. Daha fazla pişman olmadan, ‘ah o son kusurlara baksaydık başımıza bunlar gelmezdi’ diye dizlerimizi dövmeden artık uyanalım rica ediyorum. Daha uzun uzun anlatırım ama dinleyicinin hayal gücüne bırakıyorum ve benim neyi imâ ettiğimi anlayacak tanışıklıktıkta olduğumuzu düşünüyorum bir çok dinleyicimle. Zaten anlamayana davul, zurna az 🙂

– Sizi en son Bülent Ortaçgil’in 50. yıl konserinde izledik. “Bozburun”u yorumladınız ve çok büyük alkış aldınız. Sizin için nasıl geçti o gece,, Bülent Ortaçgil’in o özel anlarında onunla sahneyi paylaşmak nasıldı?

Açıkçası Harbiye’yi dolduran büyük kalabalıktan çok sahne üzerindeki ustalık ellerimi titretti o akşam. Ortaçgil’i anlatmaya sayfalar yetmez ancak eşlik eden müzisyenler de memleketimizin nadide isimleriydi. Şimdi 1 Ağustos’ta İzmir’de de o sahneye konuk olacağım. Çocukluğumu düşününce rüya gibi geliyor. Hastalıklarımda, neşemde, sorularımda, çıkmazlarımda her zaman baş ucu kitabım olmuş bir sanatçının yanında durup, onun yazdığı şarkıları söyleyebilmek büyük onur.

– Albüm geliyor mu yakında, neler var önümüzdeki dönemde hayatınızda?

‘Babamın istek şarkıları’ adında epey ertelediğim bir albüm projem var. Umarım sonbahara yetiştireceğim. Gerçekten, adı üstünde babamın istek şarkılarından oluşacak. Hollandalı müzisyen arkadaşım Steven Kamperman ile bir konsept albüm hayalimiz var. Bu albüm muhtemelen Xenopolis albümüzde olduğu gibi daha caz ve folk ağırlıklı olacak.Yekpare trio ile üretmeye devam ediyoruz. Cenk Erdoğan, Coşkun Karademir ve ben, trio olarak Ekim ayında bir avrupa turnesine çıkacağız. Ayrıca bir sürü şarkı yazdım, onları sevdiğim müzisyen arkadaşlarım ile düzenleyip kaydediyoruz. Tekli ya da maxi single şeklinde onları da paylaşacağım. Özellikle Çağrı Sertel ile güzel parçalar çıktı. Sabırsızım paylaşmak için.

Duyuyor Musun? isimli müzik/söyleşi programımda 13 ayrı isimle gerçekleştirdiğim düetler de Temmuz ayında dijital platformlara yüklenecek. İçinde 20’yi aşkın düet var.

Duyuyor Musun?’un yeni sezon çekimlerine başlayacağız. 13 isim de belli oldu. Harika isimler ile yine içten sohbetler ve güzel yeniden yorumlar kaydedeceğiz. Daha çok proje, hayal var ama şimdilik bu kadarını söyleyeyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün kendinizi ifade etme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. İletişimde açık ve net olmanız, yanlış anlaşılmaları önleyebilir. Aynı zamanda, karşılaştığınız zorluklara karşı sabırlı ve esnek olmanız gerekebilir. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dışa yansıtmanın keyfini çıkarın.

BOĞA BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Boğa burcu için ilişkilerinizde daha fazla duygusal destek arayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmek ve onlarla kaliteli zaman geçirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Kendinize ve duygularınıza daha fazla odaklanmak sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda iş hayatınızda da sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerlemeye devam etmelisiniz. Başkalarının fikirlerine değer vermek ve işbirliği içinde çalışmak size olumlu sonuçlar getirebilir. Umarım bugünkü burç yorumunuz size rehberlik eder!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal anlamda biraz dalgalı bir gün geçirebilirsiniz. İnsanlarla iletişimde hassas davranmanızda fayda var ve duygusal tepkilerinizi dengelemeniz gerekebilir. İçsel dengenizi korumak için meditasyon veya yoga gibi aktivitelere yönelebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak duygularınızı anlamlandırabilir ve gerektiğinde bir adım geri çekilerek dinginliğinizi koruyabilirsiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. İlişkinizde tatlı sürprizlerle birbirinizi mutlu edebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundakiler için duygusal anlamda biraz kararsızlık yaşayabileceğiniz bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişimde dikkatli olmanız gerekebilir, özellikle tartışmalardan kaçınmak için sabırlı ve anlayışlı olmalısınız. İş hayatınızda gerginliklerle karşılaşabilirsiniz ancak sakin ve mantıklı bir şekilde hareket ederek sorunları çözebilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak hedeflerinizi gözden geçirebilir ve ilerlemek için yeni stratejiler geliştirebilirsiniz. Bugün, duygusal dengeyi korumak önemli olacak.

BAŞAK BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Başak burcundaki insanlar için detaylara daha fazla odaklanabileceğiniz bir gün olabilir. Mantıklı ve analitik düşünme yetenekleriniz bugün ön planda olacak ve önemli kararlar almak için uygun bir zaman olabilir. Aynı zamanda, sağlık ve beslenme konularına dikkat etmenizde fayda var. Bugün, kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu ve dengeinizi korumaya çalışabilirsiniz. İyi bir gün geçirmenizi dilerim!

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün, Terazi burcu olarak ilişkilerinizde denge ve uyum arayışınız ön planda olabilir. Sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek, onların duygularını anlamak ve destek olmak önem kazanabilir. İletişim becerilerinizi kullanarak çevrenizdeki insanlarla daha fazla etkileşimde bulunabilirsiniz. Kendinize zaman ayırarak içsel denge ve huzurunuzu sağlamak için de adımlar atabilirsiniz. Eğer çatışmalar yaşarsanız, sakin ve anlayışlı bir tutumla karşılık vermek daha iyi sonuçlar doğurabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle anlaşmazlıklara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken nazik ve anlayışlı olmaya özen gösterin. Bugün mümkün olduğunca rahatlamaya ve negatif enerjiden uzak durmaya çalışın. Sağlığınıza özen göstermek de bugün önemli olacak. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Kendinizi daha dengeli ve kararlı hissedeceksiniz. Bugün işlerinizde disiplini elden bırakmayın ve sabırlı olun. Kendinize olan güveniniz artacak ve hedeflerinize daha yaklaşmak için gerekli adımları atacaksınız. İlişkilerinizde de daha sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırabilirsiniz. Enerjinizi doğru yönlendirdiğiniz takdirde bugün verimli bir gün geçirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM