Çankaya Sahne, sezonu açtı… Mehmet Atay: İnadına sanata devam

Çankaya Sahne, sezonu açtı… Mehmet Atay: İnadına sanata devam

Oyuncu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve oyun yazarı Mehmet Atay, Devlet Tiyatroları’nda başladığı 40 yıllık sanat yolculuğuna başkente kurduğu “Çankaya Sahne” ile devam ediyor.

Çankaya Sahne, sezonu açtı... Mehmet Atay: İnadına sanata devam

Mehmet Atay, geçtiğimiz günlerde sezonu açan Çankaya Sahne ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

 • Çankaya Sahne 2019’un Ekim ayında sanat hayatına başladı. Bugün geriye baktığınızda nasıl bir öykü anlatırsınız?

18 aylık bir pandemi dönemini çıkaralım. 14 ay devletçe ilke olarak açık ama fiilen kapalı bırakıldık. Kimse de bize “nasıl ayakta kalacaksın” diye sormadı. Bütün tiyatrolar gibi biz de çok acı çektik. Hâlâ da çekmekteyiz. Mal sahipleri kiralarını aldıkları gibi, devlet de ticari faaliyetimiz önlendiği halde stopaj almaktan geri durmadı. Buna rağmen sanatımızı yapmaktan geri kalmadık. Kapalı kaldığımız dönemde “Beyaz Geceler” “Diktat” ve “Troyalı Kadınlar” adlı oyunlarımızı izleyiciye ulaştırdık. İlk göz ağrımız “Sokrates’in Son Gecesi” ve “Mavi Olmak İsteyen Sıpa” ile birlikte 2020-21 sezonunu sürdürmeye çalıştık. Farklı bir enerji yaratan, bir kısmı talebelerimden oluşan genç bir girişimle sahnemizi paylaşmaya başladık: Kulis Sanat Tiyatrosu. İyi bir koleksiyonla seyirci çeşitliliği yaratmayı başardılar. Bu sezon maddi zorlukları yenebiliriz umuduyla sezonu erken açmayı yeğledik. Seyircinin ilgisine bakarak bu umudumuzun boşa çıkmadığını gördük. Daha önceki repertuvarımıza ek olarak Ankara seyircisinin karşısına “Sevgili Beynimin İçindeki” adlı bir komedi ve “Yunus, Asker, Hamam böceği” adlı ilginç bir deneme ve “Matmazel Julie” adlı bir tiyatro klasiğiyle çıkıyoruz. Kulis Sanat Tiyatrosu da eski oyunlarını da sürdürmekle birlikte “Çılgın Dünya” ve “Şiddet testi” adlı oyunlarla sahnemizde olacak.

 • Yunus, Asker, Hamam Böceği adlı oyunu siz yazdınız ve yönettiniz ve oynuyorsunuz.

Yazımı birkaç yıl süren bir oyun bu. Biraz felsefi altyapısı olan bir oyun. Günümüz insanının kafa karışıklığını anlatmaya çabaladım. Çabaladım diyorum çünkü önce benim kafam karışık. Biraz sürprizlerle dolu deneysel bir oyun oldu. Seyircinin ilgisini çekeceğini umuyorum. Çankaya Sahne’yi sadece umudun ve tutkunun değil aynı zamanda bir felsefenin, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenin faydasına olan inancın zaferi olarak görüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün kendinize daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. İçsel dünyanıza yönelerek duygularınızı dengelemeniz ve ruhunuzu beslemeniz önemli olabilir. Kendinizi dinlediğinizde daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, ani tepkiler vermekten kaçının. Sevdiklerinizle özel anlar yaşamak için fırsatlar olabilir, bu fırsatları değerlendirmek keyifli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal yönden biraz hassas olabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişimde daha dikkatli olmanız gerekebilir. Kendinize zaman ayırarak huzurlu bir gün geçirebilir, içsel dengeyi sağlayabilirsiniz. Maddi konularda ise dikkatli olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Sağlık açısından da kendinize özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Enerjinizi doğru kullanarak verimli bir gün geçirebilirsiniz. Umarım bu yorum size yardımcı olur.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Yengeç burcu için duygusal olarak kararsız hissedebilirsiniz. İçsel çelişkiler yaşayabilir ve karar vermede zorlanabilirsiniz. Önemli olan, kendinize zaman tanımak ve duygularınızı netleştirmek için içsel bir yolculuğa çıkmak olabilir. Bu süreci keyifle deneyimleyerek kendinizi daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin ve iç sesinizi dinlemeyi unutmayın. Bugünün enerjisi, kendinizi daha iyi anlamanızı ve duygusal dengeyi bulmanızı destekliyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, Aslan burcundaki insanlar aktif ve enerjik olacaklar. İletişim becerileriniz bugün ön planda olacak ve başkalarıyla olan etkileşimlerinizde başarılı olacaksınız. Duygusal ilişkilerinizde tutkulu ve romantik bir hava hakim olabilir. Kendinize zaman ayırarak, yaratıcı ve sanatsal aktivitelere katılabilirsiniz. Fiziksel olarak da aktif olmanız bugün sizin için faydalı olacaktır. Uzun vadeli hedeflerinizi gözden geçirmek ve planlarınızı revize etmek için bugün uygun bir gün olabilir. Ayrıca içsel gücünüzü keşfetmek ve kendinizi ifade etmek için fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işlerinizi ilerletirken detaylara önem vermeniz gerekebilir, Başak burcu. Sabırlı olun ve özverili çalışmalarınızın karşılığını daha sonra alacağınızı unutmayın. Enerjinizi olumlu ve yapıcı bir şekilde kullanarak sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak fırsatları değerlendirin. İletişim konusunda da açık ve net olmaya özen gösterin. Hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için bugün ideal bir gün olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Terazi burcu için iletişim konularına odaklanabileceğiniz, sosyal çevrenizle etkili iletişim kurabileceğiniz bir gün olabilir. Bugün duygusal dengeyi sağlamak ve ilişkilerde uyumu korumak önemli olacak. İçinizdeki duyguları net bir şekilde ifade ederek karşılıklı anlayışı destekleyebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize karşı dürüst ve adil olmak, bugünün anahtarı olacaktır. Uyum ve dengeyi koruyarak alacağınız kararlar sizi olumlu şekilde ileriye taşıyabilir.

AKREP BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün, Akrep burcu için sıradan bir gün olabilir. İş hayatında kararlı ve odaklı olmanız gerekebilir. Duygusal anlamda ise kendinize zaman ayırmak ve içsel dengeyi sağlamak önemli olabilir. İletişimde daha anlayışlı ve sabırlı olmak, ilişkilerinizde daha sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın ve bugünü olabildiğince pozitif ve huzurlu geçirmeye özen gösterin.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün, iş hayatınızda odaklanmanız gereken bazı konular olabilir. Kendinize güveniniz ve kararlılığınız sayesinde hedeflerinize daha sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz. Fakat, ani kararlar almaktan kaçınmak ve detaylara dikkat etmek önemli olacaktır. Duygusal anlamda ise, çevrenizdeki insanlara karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmaya özen göstermeniz gerekebilir. Kişisel ilişkilerinizde anlayışınız ile iletişimi güçlendirebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM