Bursa’da Festival Meşalesi Yandı

Bursa’da Festival Meşalesi Yandı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu sene 9’uncusu gerçekleştirilen ‘Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’, Uludağ Mehter Takımının Ahmet Vefik Paşa Sahnesinin fuayesinde gerçekleştirdiği etkinlik ile başladı.

Bursa Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival, Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçılarının sahnede seslendirdiği tiyatro şarkılarından oluşan mini bir konser ile devam etti.

Festivalin açılışına, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Gündoğan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, Bursa İl Kültür Turizm Müdürü Kamil Özer ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt katılırken, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan yaptığı açılış konuşmasında savaşların ve salgınların yaşandığı bir dönemde en çok sanata ve tiyatroya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Tiyatronun tazeleyici, iyileştirici, birleştirici ve sınır tanımayan gücüne her zamankinden daha çok şu dönemde ihtiyacımız var. Devlet Tiyatroları olarak bu inanç ve umutla karşınızdayız. Festivalimizin bu yıl ki açılış gecesinde dileklerimiz yine aynı; sanat, sağlık, huzur ve barış bir dolu gelecek” dedi.

Tiyatro Şarkıları

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise, Osmanlı’ya başkentlik yapmış, böylesine güzel bir şehirde balkan festivalinin olmasından gurur duyduğunu ifade ederek, Bursa seyircisinin, halkının festivale ve repertuar oyunlarına sahip çıkmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Festivalin her yıl biraz daha büyümesini istediğini aktaran Kurt konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Festivalimizi gelecek yıl çok daha güzel yerlere taşıyacağız. Festivali gerçekleştirirken şuna çok dikkat ediyoruz. Her sene Balkan ülkeleri katılıyor ancak balkanların farklı bölgelerindeki tiyatroları davet ediyoruz. Böylelikle çeşitliliği arttırıyoruz. Bu festivaller bir barış köprüsü. Festivaller sayesinde Balkanlar’daki ülkelerin hem kültürlerini hem sanatını görmüş oluyoruz. Onlar da bizim sanatımızla yoğruluyor. Biz de onlardan gördüklerimizi genç arkadaşlarımıza aktarıyoruz. Festivalimize sahip çıkan Bursa Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe Belediye Başkanlarına ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına içtenlikle teşekkür ediyorum.”

Mustafa Kurt

Açılış konuşmalarının ardından festival İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği ‘Bir Nefes Dede Korkut’ oyunu ile perdelerini açtı.

24 Mart Perşembe gününe kadar sürecek festivalde Arnavutluk ‘Aleksander Moisiu’ Tiyatrosu ‘Düğün’ü, Sırbistan Preşeva Abdulla Krashnica Tiyatrosu ‘Ölüm ve Kız’ı, Kuzey Makedonya Peripetija Yapım / Kuzey Makedonya Ulusal Tiyatrosu / Sarajevo Savaş Tiyatrosu SARTR ‘Dünyanın Sonu Olmaz’ı, Bosna Hersek HNK Mostar Tiyatrosu ‘Sabahtan Beri Durmadım’ı, Kosova Artpolis – Sanat ve Topluluk Merkezi ‘Totem & Tabu’yu, Bulgaristan & K. Makedonya Spam Stüdyosu ve Golden Elec Tiyatrosu ‘Şapka, Çikolata ve Başka Şeyler’i, Hırvatistan Triko Circus Tiyatrosu ‘Dulcinea’yı Unutun’u, Romanya Queen Marie Tiyatrosu ‘Tartuffe’yi ve Türkiye’den Bursa Devlet Tiyatrosu ‘Keşanlı Ali Destanı’nı festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygusal anlamda dengeli bir gün geçirebilirsiniz. İş hayatınızda planlarınızı daha iyi organize etmek için fırsatlar karşınıza çıkabilir. Kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olacak ve iletişim becerilerinizi ön plana çıkaracaksınız. Özellikle kararlarınızı verirken içgüdülerinize güvenmelisiniz. Aşk hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün sizi bekliyor olabilir. Keyifli bir gün geçirmeniz dileğiyle!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Bugün, sosyal çevrenizle iletişiminiz güçlü olacak ve grup etkinliklerine katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fikir alışverişi yapmak ve yeni insanlarla tanışmak için harika bir gün olabilir. Ancak, ani kararlar vermeden önce dikkatli düşünmekte fayda var. İçsel enerjinizi dengelemek için yoga veya meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelere yönelebilirsiniz. Unutmayın, kendinize zaman ayırmak da önemli!

BAŞAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Başak burcu insanları için ilişkilerinizde biraz daha esnek olmanız gerekebilir. Karşı tarafın bakış açısını anlamak için empati yapmaya çalışın. Ayrıca bugün kendinize zaman ayırarak iç huzurunuzu yeniden sağlayabilirsiniz. Kendinizi tanımak ve keşfetmek için ideal bir gün olabilir. Ufak tefek sağlık sorunlarına dikkat etmek ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek de faydalı olacaktır.

TERAZİ BURCU YORUMU

Merhaba! Bugün Terazi burcundaki insanlar için ilişkilerinde daha dengeli ve adil olmaları gerekebilir. Bugün karşılaşacakları her türlü durumu objektif bir şekilde değerlendirmeleri önemli olabilir. Ayrıca bugün yeni insanlarla tanışmak, sosyal etkinliklere katılmak ve iletişimi güçlendirmek için uygun bir zaman olabilir. Sevdikleriyle arasındaki iletişimi güçlendirmek adına anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekebilir. Hayatın tadını çıkarmak ve keyifli vakit geçirmek için bugünü daha pozitif bir şekilde değerlendirebilirler. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur!

AKREP BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İçsel dünyanıza yönelmek ve duygularınızı anlamak için zaman ayırmak iyi olabilir. İletişimde bazı karmaşalar yaşanabilir, bu nedenle açık ve net olmaya özen göstermek önemli olacaktır. Bugün, kendi içsel sorgulamalarınızı yapabilir ve eski konularla yüzleşebilirsiniz. Sabırlı olmak ve karar verirken dikkatli düşünmek faydalı olacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün içinde bulunduğunuz durumları daha net bir şekilde değerlendirebileceksiniz. Sabırlı ve disiplinli yapınız sayesinde hedeflerinize daha fazla odaklanabilir ve kararlarınızı daha sağlam bir zemine oturtabilirsiniz. Kendinize güvenin ve sizi rahatsız eden konuları çözmek için adımlar atın. Ayrıca, detaylara önem vererek işlerinizi daha verimli bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Keyifli bir gün geçirmenizi dilerim.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM