Boa Sahne’den Tiyatroya Dört Dörtlük Oyunlar

Boa Sahne’den Tiyatroya Dört Dörtlük Oyunlar

Anadolu yakasında oyun izlemek güzeldir, Kadıköy Boa Sahne’de oyun izlemek ise çok daha güzeldir. Öncelik verdiğim, oyunlarını alkışladığım ve her fırsatta yine kendimi oyun izlerken bulduğum Boa Sahne’ye bu sezon sizin de gelmeniz için önemli dört nedeniniz var. Yeni oyunları “İstifra, Dünya Saat Mekan”, “Misket” ve “Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum” ile sizleri dört dörtlük bir tiyatro keyfi bekliyor. 

Bildiğiniz üzere, iki yıllık pandemi dönemi hiçbirimiz için zor olmadı, en çok da tiyatro için. Bir Cuma akşamı oyuncular selamını verdi, sonra belirsizlik başladı, üstüne kısıtlamalar, tam kapanmalar geldi ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Bu zaman içinde tüm sıkıntılara göğüs germeye çalışan, süreci üretime dönüştürmeye çalışanların başında geldi Boa Sahne. Sancılı günler henüz geçmiş değil. Hala yıldırmalar, krizler ve imkansızlıklar devam ediyor. Ancak bu kadar soruna rağmen, dört yeni oyunuyla hem ayakta kalmaya hem de bizim sanata tutunmamıza yardımcı olmaya çalışıyorlar.  

“İstifra”, “Misket”, “Dünya Saat Mekan” ve “Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum” ile sezona bir armağan sunuluyor. En iyi metinler, en iyi yönetmenler, en iyi sahne tasarımcıları ve en iyi oyuncular bir araya gelerek Voltran’ı oluşturmuş ve ortaya da hikayelerini zihnimizde tekrar ettiğimiz, kavramlarını sorguladığımız, kahramanlarının şu an bile neler yaptığını merak ettiğimiz oyunlar çıkmış. 

Sizlerin de listesinde olmalı dediğim bu oyunlara ve en’lerine gelin birlikte bakalım: 

Foto: Eda Geven

Dünya Saat Mekan

Nerede, neden ve ne zaman olduğunu bilmediğimiz bir yerdeyiz. Dünyada, bir mekanda ve saatin birinde… Spotların tek tek üstüne tutulduğu altı kişi var, bir de dış ses. Niye geldiklerini bilmiyorlar, dış ses bir olay diyor, haydi itiraf edin diyor, yoksa olacaklardan sorumlu değilsiniz diyor, başka da bir şey demiyor. Belirli bir süre veriyor, kimin suçlu olduğuyla ilgili karar vermeleri için ışıkları açık ve kapıyı kapalı bırakıyor. Altı kişi şaşkın, nasıl cevap vereceklerini bilmiyor ama daha ne olduğunu anlamadan ve sorgulamadan nasıl hemen başkalarını suçlayacaklarını ve masumiyet gömleğini giymeyi çok iyi biliyor. Sadece bir tanesi ayrık otu, nedenlerin, nasılların peşinde, her şeyi önce mantık ve akıl süzgecinden geçirmenin de. Sonuç, oyunun sonunda; kim suçlu, kim masum konusunda tahminleriniz bakalım yerini bulacak mı?

Foto: Enes Yurtbay

Boa Kısalar’la kalemiyle tanıştığım Aytekin Atabey, yine düşündüren bir oyunla bizi baş başa bırakıyor. Oyuncular, Erden Tunatekin, Gökay Müftüoğlu, Gökşen Ateş, Hazar Vurgun Çağıldıyan, Melissa Yıldırımer, Merve Bağdatlı ve cesur ayrık otu olarak takdirimizi toplayan Gökhan Gürün, sahnede iyi bir ekiple nasıl iyi bir iş çıkacağının en güzel örneğini oluşturuyor. Oyundan çıkarken sizlerin de temennisi, haksızlıklarla sınandığımız şu günlerde, hepimizin korkusuzca ayrık otu olarak hayatımıza devam edebilmesi olacak.

Foto: Emre Yunusoğlu

İstifra “Çıkrıkçılar Yokuşu”

Boa Sahne’nin yeni oyunları arasında yıldızlı pek iyi’yi, en çok hak edenlerden İstifra. Ankara’da Çıkrıkçılar Yokuşu’nda bir döviz bürosundayız. Toplasan 5 metrekarelik bir alanda, sürekli artan döviz kurlarıyla ekonominin nabzını tutmaya çalışıyoruz. Telaşımız büyük; günde bilmem kaç defa o yokuşu çıkmak, para bozdurmak, inmek, inerken elimizde para dolu çantayı sımsıkı tutarak sokağın gürültüsüne, kalabalıklığına, tabelaların kargaşasına aldırmadan sağ salim büroya varmak. Müşteriden ziyade patron memnuniyeti daha bir önem arz ediyor. Evde ise bu sorunların üstüne düğün hazırlığı, yok mobilyaların alınacağı dükkandan, yok tutulacak evin tuvaletine kadar her kalemde anne ve kayınvalide arasında iyice boğulmak da var. Ve artık isyan bayraklarını kahramanımızla birlikte biz de göndere çekiyoruz. 

Foto: Emre Yunusoğlu

Murat Eken‘in muhteşem performansı karşısında, bana 4 dakika gelen ama aslında 40 dakikalık oyunu, sonuna kadar nefesim tutarak izleyerek bir rekora imza atmış olabilirim. Turgay Korkmaz kalemiyle, Serkan Üstüner de yönetmenlik başarısıyla bizi Çıkrıkçılar Yokuşu’nu adım adım gezdirirken, Murat Eken ise sokağın hareketini sesini, kokusunu, tabelaların duruşunu, dükkanların vitrinini bile içimizde hissettiriyor. Tüm bunlar birleşince ortaya tadı damağımızda kalan bir oyun çıkıyor. 

Foto: Burhan Canlı

Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum

En başta oyunun ismi izlemek için en büyük neden. Hepimizin şu anki ruh halini özetleyen Mutlu Değilim ama Kahrımdan da Ölmüyorum, bir iç dökme hikayesi. Hasret, söze çocuğuna vermeye çalıştığı uyku eğitimini anlatarak başlıyor. Buradan da bir bakıyoruz, kendi çocukluğuna gitmişiz. Zamanda yolculuk yaparken Pandora’nın kutusu açılıyor ve boşanan anne babanın çocuğu olarak travmalar, mahalle aşkları, okullar, öğretmenler, komşular, anneanne halleri derken ben de anneannemin sözünü hatırlıyorum: “ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek de oraya gider.” Bir de derin dondurucu gerçeği var, ne demek istediğimi oyunda fazlasıyla anlayacaksınız. Tüm bunları okuyunca hüzünlü bir oyun olduğunuzu düşünebilirsiniz ama tam tersi. Hasret, evlere şenlik olayları, Sündüz Abla, Ayşe Teyze ve bilumum kendine has insanlarla anlatınca oyun da şenleniyor. Şahsen bir gün Sündüz Abla’yı evime çay içmeye bekliyorum.

Foto: Burhan Canlı

Özge Korkmaz, önce müthiş gözlemlerle, belli ki hayatından ve çevresinde gördüğü kesitlerle hayran olunası bir metin yazmış. Sonra yetmemiş, bu çıtayı, karakterden karaktere girdiği, ağlattığı, güldürdüğü, karmaşık tüm duygularını bize de yaşattığı oyunculuğuyla tavana çıkarmış. Berfin Zenderlioğlu da yine yönetmen koltuğuna çok yakışmış. Serkan Kavurt’ın sahne tasarımının altını da ayrıca çizmek gerek. Bir dolap gibi görülen beyaz kutu, yeri geliyor bir kapı, yeri geliyor bir ev, bir koltuk hatta bir yatak oluyor ve tüm oyun boyunca da başrolü paylaşıyor. Hepimizin kendi ailemizden ve çocukluğumuzdan bir şeyler bulacağı bu oyunu izleyin, izlettirin.

Misket

İki köçeğin yaşadıkları, yaşayamadıkları, hayalleri, hayal kırıklıkları, geleceğe dair umutları, umutsuzlukları, misket havasında sahneye taşınıyor. Ersin ve Deniz’in, dansları ve kaderleri ortak. Darbukadan, terden, kokudan, zilden, çıngıraktan, eğlenceden ve askerlikten sonra sevgiyle, aşkla, dostlukla çocukluklarını büyütmelerinin hikayesini anlatıyorlar. Dans ederken güldüklerine, etrafa neşe saçtıklarına bakmayın, arkasında dokunaklı bir geçmişe sahipler. Birinin var olmaya çalışma ve artık kendisi olarak yeni bir hayata başlama çabası, diğerinin aile ve toplum tarafından bastırılmış özgürlüğü çatışıyor. Bu çatışmayı izlerken son sahnede önce öylece kalakalıp sonra da Deniz ve Ersin’e sarılmamak için kendimizi zor tutuyoruz.

Foto: Emre Yunusoğlu

Yeni yazarlardan Turgay Korkmaz’ın kalemini bu oyunda da konuşturduğu ve Kayhan Berkin’in her zaman olduğu gibi yönetmenliğinin hakkını verdiği Misket’te Turgay Korkmaz ve Orkuncan İzan’ı alkışlamaktan öte sahnede onlarla oynamak isteyeceksiniz. (Mesela hızımı alamayıp evde Misket havasına devam etmişliğim oldu). Kısaca Misket, mutlaka’laırnız arasında yerini alsın.       

Gördüğünüz gibi, Kadıköy Boa Sahne’nin yolunu tutmanız için dört seçeneğiniz ve çok nedeniniz var. Bence bunlara “e) hepsi” seçeneğini de ekleyip tüm oyunlarda, hem sorgulayacak, hem düşünecek, hem de çok eğleneceksiniz. Kendinizden, çevrenizden ve gündemimizden çok şey bulacağınız bu özel oyunlar alkışınızı bekliyor. Şimdiden iyi seyirler!      

0
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Koç burcu için olduğu kadar diğer burçlar için de heyecan verici bir gün olabilir. İş alanında yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, bu sebeple açık fikirli olmak ve fırsatları değerlendirmek önemli olacaktır. İletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü yanlış anlaşılmalar olabilir. Özel hayatınızda ise romantik ve duygusal bir gün geçirebilirsiniz. Aşk yaşayabilir, ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Kendinize zaman ayırıp rahatlama ve dinlenme fırsatı da bulabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bir gün olabilir, bu sebeple hobilerinize veya sanatsal faaliyetlere yönelebilirsiniz. Enerjinizi olumlu yönde kullanarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızın yoğunlaştığı bir gün olabilir. İçsel dünyanıza odaklanmak ve duygularınızı anlamak için zaman ayırabilirsiniz. Sevdiklerinizle iletişiminizi güçlendirmek için duygularınızı paylaşabilir ve anlayışlı olmaya özen gösterebilirsiniz. İş hayatınızda ise daha sabırlı ve kararlı olmanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Önemli kararlar almadan önce durumları iyice değerlendirmenizde fayda var. Bugün kendinize zaman ayırarak kendinizi dinleyebilir ve içsel huzuru bulabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün duygusal olarak hassas olabilirsiniz ve çevrenizdeki insanların sözlerine daha fazla duyarlılık gösterebilirsiniz. Kendinizi ifade etmek konusunda zorlanabilir ve içe kapanık bir tutum sergileyebilirsiniz. Etrafınızdaki insanlara karşı anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. İş hayatınızda ise odaklanma güçlüğü yaşayabilirsiniz, bu nedenle dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzak durmaya çalışmalısınız. Ayaklarınızın yere sağlam basması gereken bir gün olabilir, mantıklı kararlar almaya özen göstermelisiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim konularında dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle yakın çevrenizle iletişimde anlaşmazlıklara yol açabilecek durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. İletişim becerilerinizi kullanarak çözüm odaklı yaklaşımlar benimsemelisiniz. Ayrıca bugün içsel denge ve dinginliğe odaklanmak size iyi gelebilir. İyimser ve pozitif bir tutum sergileyerek günü olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Dikkatinizi detaylara vererek projelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Kişisel ilişkilerinizde ise anlayışlı ve sabırlı olmanız gereken bir gün olabilir. Sevdiklerinizle iletişiminizi kuvvetlendirerek olumlu enerjiyi paylaşabilirsiniz. Sağlığınıza özen göstermeyi unutmayın, fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi iyi hissetmek için dinlenmeye ve beslenmeye dikkat etmelisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Enerjinizi dengede tutmaya çalışın. Bugün, çevrenizdeki olumsuzluklardan etkilenmemek adına içsel denge ve huzurunuza odaklanın. Kendinize zaman ayırarak ruhunuzu besleyin ve pozitif düşüncelerle gününüzü geçirin. İletişim konularında dikkatli olun ve anlaşmazlıkların çözümü için sabırlı olun. Sevdiklerinizle sağlam iletişim kurmak için fırsatları değerlendirin.

AKREP BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün, Akrep burcu için ilişkilerle ilgili önemli konular gündeminizde olabilir. Partnerinizle iletişiminizi güçlendirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Aynı zamanda duygusal olarak biraz daha hassas olabilirsiniz, bu nedenle duygularınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz. İş hayatında ise yeni fırsatlarla karşılaşabilir ve kariyerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bugün, enerjinizi pozitif ve yapıcı yönde kullanmak size fayda sağlayacaktır.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Tabii ki! Bugün Oğlaklar için iletişimde güçlükler yaşayabilirsiniz. Duygularınızı ifade etmekte zorlanabilir ve karşı tarafı anlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak sabırlı ve doğru iletişim kurmaya çalışarak bu durumu aşabilirsiniz. Kendinize zaman ayırın ve içsel dengenizi sağlamak için meditasyon ve yoga gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bugün detaylara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir, acele kararlardan kaçının. Enerjinizi planlı ve organize bir şekilde kullanarak günü verimli bir şekilde geçirebilirsiniz. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur!

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün duygusal olarak daha hassas olabilirsiniz. İnsanlarla iletişimdeki inceliğiniz sayesinde yanınızdakilere destek olabilir, onları rahatlatabilirsiniz. Ancak, kendi duygusal ihtiyaçlarınızı da göz ardı etmemelisiniz. İçsel dengeye odaklanmak ve kendinize zaman ayırmak için fırsatlar yaratın. Enerjinizi doğru yönlendirmek, hobilerinize zaman ayırmak veya rahatlama teknikleri kullanmak size iyi gelecektir. Kendinizi yeniden motive etmek için yapıcı düşüncelere odaklanın ve geleceğe umutla bakın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM