Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Anadolu Ermenilerinden ressam Karolin Fişekçi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘soykırım’ çıkışını değerlendirirken, “İnsanların yaşadıkları gerçek acılar ve hassasiyetler, siya-sete malzeme yapılmamalı. ABD’nin açıklamaları beni bağlamıyor” dedi.

Hayati ARIGAN

Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar…

Karolin Fişekçi, kendisini ressam, yazar ve yoga terapi eğitmeni olarak tanıtıyor. Kamuoyunun gündemine Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk ile yaşadığı ilişki ile girdiyse de açıklamaları, cinsellik ve erotizm imgelerini sıkça kullandığı tablolarıyla çok konuşuldu. “Annem babam Sivaslı. Ben Anadoluluyum” diyen Fişekçi, SÖZCÜ HaftaSonu’nun sorularını yanıtladı…

■ Kendinizi “Tatlısu Ermenisi” olarak tanıtıyorsunuz.

Ben kökenimle, Ermenice ile ya da cemaatle ilgilenmedim. Ermeni kimliğimden ötürü bire bir sorun yaşamadım. Yaşayanlar olmuştur. Hiç mi zorluk yaşamıyoruz? Geçen yıl Ermenistan-Azerbaycan savaşında yanımda biri Ermenilere küfür etti. “Ne oluyor” dedim. Buradaki Ermeniler “Aman bir şey olmasın, Fransa bir şey demesin, ABD karıştırmasın” diyor. Burada sıkıntı çekmeyelim korkusu hep içimizde var.

Karolin Fişekçi, siparişle resim yapıp sattığını söyledi.

■ ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu konu siyasetçi polemiklerine malzeme yapılarak ucuzlatılmamalı. Bu yaşanan acıları sömürmemek gerektiğini düşünüyorum. Bu konu senelerdir siyasette bir koz unsuru idi. Anadolu Ermenisi bir aileden gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak ABD ya da Fransa gibi ülkelerin açıklamaları beni bağlamıyor. Biz burada iyiyiz, aramıza girmeye çalışmasınlar.

Orhan Pamuk sıradan biri olsaydı etkilenmezdim

■ Resimlerinizden para kazanıyor musunuz?

Hep resimden para kazandım. Resim satıyorum. Siparişle resim de yapıyorum. Rönesans da resim sipariş üzerine kuruluydu. Kilise siparişleri. Büyük hedeflerin, hırsların olmayınca resimden kazandığınız para size yetiyor.

Fişekçi, 2014’te ‘İtaatkar” isminde bir kitap çıkardı.

■ Romantik ilişkilerinizde fiziksel görünümden ziyade zekaya mı önem verirsiniz? Bu nedenle mi Orhan Pamuk’la birlikte oldunuz?

Zeka benim için önemlidir. Doğru. 10 sene önceydi. Şu anki aklım tabii ki daha farklı. İnsan zeka ve başarıdan etkiliyor. Başarısız, sıradan biri olsa etkilenmezdim, doğal bir şey.

SERGİLERİM KESİLDİ

■ Bu ilişkiden kim zarar gördü?

Benim de sanat içindeki durumum etkilendi. Sergilerim kesildi, durdu. Benim kariyerimi olumsuz etkiledi.

■ ‘İktidar Dikeni’ başlıklı kişisel serginizle, cinsel iktidarı sorgulamak istediğinizi söylüyorsunuz.

İdeal ilişkide iktidar onda ya da bunda diye bir ayrım olamaz. İktidar savaşında biz olmayı öğrenmeliyiz. Sergimde soyut ve sembolist bir dille bunu anlatmaya çalıştım.

Fişekçi, “Yurt dışında yaşamak gibi bir tercihim olsa Ermenistan’a gitmem” dedi.

Kim Kardashian’da kızgınlık ve hınç var

Eğitimini devlet okullarında tamamladığını söyleyen Karolin Fişekçi, kendisini “Ben Anadoluluyum” diye tanımlıyor. Fişekçi şunları kaydetti:

“Diaspora psikolojisi diye bir şey var. Kim Kardashian’da falan, Anadolu’nun sıcaklığından mahrum kaldıkları için üzerlerinde kızgınlık var, hınç var. Vatanlarından uzak kalmışlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün uzun süredir üzerinde çalıştığınız bir projeye dair yeni bir atılım yapacaksınız. Özellikle hayallerinizi ertelememeniz gereken bir süreçtesiniz. Kendinizi en iyi şekilde ifade etmek adına biraz daha sakin kalmalısınız. Sizi ilerlemeye teşvik edecek bir enerjiye sahipsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün hedeflerinizde büyük bir ilerleme kaydedeceksiniz. Net bir karar vermeden önce çevrenizde oluşan yanlış anlaşılmaları gidermek için adım atmalısınız. Aksi halde büyük bir kaousun ortasında kalarak seçim yapmak zorunda hissedebilirsiniz. Geçmişteki örümcek ağlarını temizlemeden önce ilerleme kaydetmeye çalışmayın bile.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün adımlarınızı daha temkinli bir şekilde atmalısınız. Bu sürede risk almaktan çekinebilirsiniz. Hayatınızı birdenbire tersine çevirebilecek bir maceraya balıklama atlamamaya özen göstermelisiniz. Havada kendinizi keşfetmenizi sağlayan güzel bir enerji var. Bu enerji sizin için yabancı olsa da onu kucaklamalısınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, bugün iletişim becerilerinize her zamankinden daha fazla güvenmelisiniz. İletişim yetenekleriniz sayesinde zorlandığınız konuların üstesinden kolaylıkla geldiğinizi fark edeceksiniz. Unutmayın tüm kapıların anahtarları sizde! Doğru anahtarı bulun ve kilidi açın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün kendinizi sıkışıp kalmış gibi hissedebilirsiniz. Belki de mevcut rutininize zincirlenip kalmış hissediyorsunuz. Hayatınıza yeni bir heyecan ve düzen getirmenin zamanı geldi! Küçük değişikliklerin etkisine inamayacaksınız.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün hayatınızı her yönden değerlendirdiğiniz ve kendinizle alakalı yeni cevaplar aradığınız bir gün olacak. Kendinizi anlama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak olayları olumlu bir şekilde değerlendirmeye ve karar vermeden önce daha emin adımlarla ilerlemeye özen göstermelisiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, enerjinizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Özellikle duygusal yönünüz ve mantığınızı eşit bir terazide tutmayı başardığınızda kendinize olan güveniniz artacak. Kendinizle gurur duymak ve attığınız adımlarda yere daha sağlam basmanın zamanı! Arka planda çalışmak yerine kartlarınızı açık oynayın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün yardım istemek konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Başkaların yardım etmeniz gereken bir gün olabilir. Özellikle çevrenizdeki insanların sizden yardım talebinde bulunmasıyla şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Diğer insanların isteklerine cevap verirken kendinizi unutmamalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün etrafınızda gelişen potansiyel çatışmalara fazla kapılmamaya çalışın. İşiniz, olayları yatıştırmak ve duruma daha pratik bir bakış açısı getirmektir. Adımlarınızı sorgulayarak atın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM