Bir düşünce insanı: Teoman Duralı

Bir düşünce insanı: Teoman Duralı

Profesör Doktor Teoman Duralı tam bir yıl önce aramızdan ayrıldı. TRT 2’de yayınlanan programıyla Türkiye’ye felsefeyi sevdiren Duralı’yı ve hayata bakışını, vefatının birinci yıldönümünde öğrencileriyle konuştuk.

Teoman Duralı, 7 Şubat 1947’de Zonguldak’ta dünyaya geldi. Yüksek elektrik mühendisi siyasetçi bir baba ve koyu Alman milliyetçisi bir annenin gölgesinde yetişti.

Merakını hep taze tuttu. Bulduğu her cevap, başka bir sorunun kapısını araladı. Felsefe öğrencisi olarak girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde hocaların hocası oldu.

Birçok ülke gezdi. Çok sayıda dil öğrendi. Ancak bir tek dili, Türkçe’yi iyi bilmeyi önemsedi. “İnsanın hikmeti sebebi sözü anlamak için” diyen Profesör Duralı, tefekkürde öğrencilerine de örnekti.

Hayatı bir ödev gibi yaşadı. Okumaktan, anlatmaktan hiç geri durmadı.

“Teoman Duralı, bizim düşünme ufkumuzu değiştirdi” diyen Prof. Dr. Cengiz Çakmak, şöyle anlatıyor:

“Yani Türkiye’deki düşünme ufkunu alışılageldik düşünme tarzlarını eleştirdi. Hocanın derdi akletmeydi, düşünmeydi, fikir üretmekti. Bütün bunları yapmaya çalışmaktı.

Hocanın ödev anlayışı inandığı dinden gelirdi ve insanın belli ödevlerle yani sorumluluklarla dünyaya geldiğini ve bu sorumlulukları yerine getirirse özgür olabileceğini hür olabileceğini düşünürdü.”

Teoman Duralı TRT 2’de yaptığı “Felsefe Söyleşileri” programıyla gönüllere taht kurdu. Felsefeyi herkesin anlayacağı şekilde icra etti.

Duralı’nın fildişi kuleden kimsenin anlamadığı kelimelerle konuşmadığını söyleyen Dr. Mehmet Sabri Genç, “5 yaşında bir çocuğa anlatır gibi anlatırdı. En zor meseleleri dahi bu sayede felsefi kültürün Türkiye’de daha da yaygınlaşması için büyük hizmetleri oldu” dedi.

Duralı’ya vefatından kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülü verildi. Ancak sağlık durumu ödülü şahsen almasına imkan vermedi.

Profesör Duralı 6 Aralık 2021’de hayata gözlerini kapadığında; Türkiye’de felsefe babasız kaldı.

74 yaşında vefat eden Duralı, Aşiyan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Geriye onlarca kitap ve yüzlerce öğrenci kaldı.

Teoman Duralı kimdir?

Sabih Duralı ile Almanya’da tanışarak evlendiği Hilda Kohlschmidt’in ikinci oğlu Teoman Duralı, 7 Şubat 1947’de Zonguldak’ın Kozluk ilçesinde dünyaya geldi.

Duralı, ilköğrenimini Zonguldak’ta, orta öğrenimini ise TED Ankara Koleji’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü 1973’te başarıyla bitirdi ve 1975’te mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı.

Felsefe, antropoloji ve biyoloji alanlarında yüksek öğrenimine devam eden bilim adamı, “Çağdaş Düşüncede Canlı Sorunu” başlıklı çalışmasıyla 1977’de doktor oldu, 1982’de ise doçent unvanını aldı.

Biyoloji felsefesi üzerine yazdığı tezlerle profesör oldu

Prof. Dr. Duralı, NATO bursuyla 1978’de Paris’te biyoteknoloji seminerlerine katıldı.

Biyoloji felsefesi üzerine yazdığı çeşitli tezlerle 1988’de profesör olan Duralı, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi sıfatıyla dersler verdi.

Duralı, 1996’da İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu’nun mali desteğiyle Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan’a araştırma gezisinde bulundu ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde de bir süre eğitim verdi.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olarak 1999’da görev alan Duralı, 2000 yılında Çağdaş Küresel Medeniyet adlı çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülüne layık görüldü.

Teoman Duralı, 2009-2015 arasında Felsefe bölümünü kurduğu Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde dekanlık yaptı.

Felsefe tarihi, bilim ve biyoloji felsefesi alanında çalışmalar yaptı

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde 38 yıl görev yapan, aynı zamanda biyolog olan Prof. Dr. Duralı bilim felsefesi, felsefe tarihi ve biyoloji felsefesi alanlarındaki çalışmalarıyla da iz bıraktı.

Duralı’nın Türkçe makalelerinin yanı sıra İngilizce çevirileri, Felsefe Arkivi, Yazı, Bilim Dergisi, Türk Kültürü, Forum, 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, İlim ve Sanat, Felsefe Konuşmaları, Milli Kültür, Bilim-Felsefe-Tarih, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Yıllığı, Yeni Toplum, Turkish Daily News, Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı Bülteni, Dergah, Diplomatik, Yeni Şafak, İlahiyat Fakültesi Dergisi, NPQ Türkiye, Gerçek Hayat, İstanbul’daki Anadolu, Eğitimbilim, Altınoluk, Umran, Kutadgubilig adlı dergi, gazete ve yıllıklarda yayımlandı.

Bir süre Kutadgu Bilig dergisinin genel yönetmenliğini de üstlenen usta felsefeci, son olarak TRT 2 ekranlarında seyirciyle buluşan “Felsefe Söyleşileri” programında insan hikayesini, kültür ve dil meseleleri üzerinden irdeledi. Duralı, programın ilk bölümünde Batı ve Doğu düşünce dünyalarının geçtiği merhaleleri ve bugüne nasıl geldiğini açık bir dille aktardı.

Duralı, yaptığı programlarda, insanın yaşamak için ortaya koyduğu eserlerin tamamının kültür olduğuna, kültürün 3 ana dayanağının ise dil, din ve zanaat olduğuna vurgu yapmıştı.

Farklı kanallarda çok sayıda televizyon ve tartışma programına konuk olarak alanıyla ilgili tezlerini aktaran Duralı, tarihi ve güncel gelişmeleri değerlendirdiği konuşmalarıyla izleyicilerin beğenisini topladı.

Prof. Dr. Duralı, İngilizce, Fransızca, Almanca, Latince, Yunanca, İtalyanca, Felemenkçe, İspanyolca, Rusça ve Malayca biliyordu, yaşamının son yıllarında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesi’nde felsefe dersleri veriyordu.

Kanser tedavisi nedeniyle 2 kez ameliyat olan Duralı, 6 Aralık 2021’de İstanbul’daki evinde vefat etti. Prof. Dr. Teoman Duralı’nın naaşı Aşiyan Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Haber: Fahriye Demirci

Kamera: Sefa Bakış

Kurgu: Ufuk Özenateş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün beklenmedik bir şekilde yoluna çıkan fırsatlar durumların değişmesine neden olabilir. Özellikle sosyal anlamda tanışacağınız yeni kişiler kariyer ve iş anlamında size kapılar açabilir. Kendinizi ifade etme konusunda yaşadığınız zorlukları bir kenara bırakarak kendi içinize yöneldiğinizde durumları daha kolay anladığınızı fark edeceksiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün iş ve kariyer anlamında yeni fırsatların çıktığını fark edeceksiniz. Yeni bir girişim başlatmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Çevrenizdekilerle ortaklık ve kariyer hakkındaki konuşmalarınızı arttıracaksınız. Özgüveninizin artmasıyla beraber başarılının doğru orantılı olarak sizi bulacağına emin olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün muhtemelen başarılarınızın üzerine düşünmek isteyeceğiniz bir gün olacak. Mesleki başarılarınıza dair kazançlarınızın meyvesini bugün toplayacaksınız. Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirerek attığınız adımlar sonraki aşamada kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Sizin için yeni bir hayat başlıyor.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, hayatınıza dair sürpriz gelişmeler çok sayıda insanla tanışmanıza ve sosyal çevrenizin genişlemesine yardımcı olacak. Bugün her zamankinden daha fazla sosyal ilişkilerinizle meşgul olacağınız bir gün sizleri bekliyor. Günlük konuşmaların sorumluluklarınızı yerine getirmeyi engellemesine izin vermeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün hayatınızın tamamen değiştiğini hissedeceğiniz bir güne başlıyorsunuz. Yakın zamanda bazı yeni kişilerle tanışabilirsiniz. Sosyal çevrenizdeki bu genişleme sonraki dönemde hem kariyer hem de aşk hayatınızda değişimlerin göstergesi olacak. Hayat hızla akıp giderken ona yetişmeye çalışın.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, tüm gün boyunca özgüven ve iyimserlik sizinle olacak. Enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissedeceksiniz. Maddi açıdan daha kazançlı olduğunuz bir döneme giriş yapıyorsunuz. Daha fazla para ve mutluluk kapınızı çalmak üzere.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugünkü ruh halinizde tamamen mutluluk ve huzur etkili. Kendinizi ifade etme konusunda attığınız adımlar sayesinde daha önce öz benliğinize dair keşfetmediğiniz yönleri göreceksiniz. Tüm bunlar kulağa gerçek olmayacak kadar güzel görünüyorsa uykunuzdan uyanın ve tüm gerçekliğinizin farkına varın.

YAY BURCU YORUMU

Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize ne planladığınızı ve nereye gittiğinizi bildirin, ardından onları geziye katılmaya davet edin. Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, diğer insanları planlarınıza dahil ederek bazı ciddi liyakat puanları kazanabileceğiniz anlamına gelir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün kariyer ve iş anlamında atacağınız adımlar konusunda karar verme eğilimi içinde olacaksınız. Durumları gözden geçirmek ve mevcut koşulları tartışmak için harika bir gün! Hemen karar vermek ve radikal adımlar atmak zorunda değilsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugünün Venüs-Mars bağlantısı, haritanızın en dinamik iki açısını kesiyor, bu nedenle yaratıcı bir çabada başarılı olmak istiyorsanız, şimdi ona en iyi şansı vermenin tam zamanı. İnsanların fikirlerinize ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün sosyal anlamda gerçekleştireceğiniz buluşmalar planlarınızın bozulmasına neden olabilir. Hafta sonu olmasına rağmen kariyer ve iş anlamınd abazı çıkarımlar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bugün her zamankinden daha sıkı çalışmanız gerekecek. Kendinizi daha iyi bir dönemin içinde bulacaksınız.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM